Věřte, nevěřte… 10 mýtů o zubech, které musíte znát
Svět péče o zuby je plný polopravd, fám a mýtů, které se šíří rychlostí světla. Na internetu i mimo něj se dozvíte věci, které vám mohou zničit úsměv na tváři. Stejně jako ve známém seriálu, i dnes si odhalíme 10 největších mýtů a jednou provždy odlišíme pravdu od fikce v péči o chrup. Zjistěte jasné fakty a nenechte se už nikdy napálit.
Obsah článku
- 1. Citron se sodou na bělení zubů
- 2. Afty jako následek stresu
- 3. Ústní sprcha vs. mezizubní kartáčky
- 4. Zuby stačí čistit 1× denně
- 5. Elektrický kartáček čistí zuby lépe
- 6. Zubní pastu k čištění netřeba
- 7. Kazivost zubů je dědičná
- 8. Těhotenství = ztráta zubu?
- 9. Zubní náhrada, konec starostí?
- 10. Čistit, nebo nečistit mléčné zuby?
1. FIKCE: Citron se sodou na bělení zubů
Možná jste to už slyšeli: citron, soda, kurkuma a kokosový olej jako domácí prostředky na bělení zubů. Tento mix by měl ale patřit spíše do kuchyně než do koupelny. Ačkoliv mohou mít zmíněné ingredience své výhody, pro bělejší odstín zubů jsou rozhodně nevhodné. Proč? Citronová šťáva se sodou vytváří vysoce kyselé a abrazivní prostředí, což může nevratně poškodit zubní sklovinu.
Pokud tedy toužíte po bílých zubech a zářivém úsměvu, sáhněte raději po osvědčených metodách. Věřte, nebo ne: vaše sklovina to 100% ocení. 🙂
Pokud máte citlivější ústní sliznici a trpíte na opakující se afty, vybírejte zubní pasty bez pěnidel (SLS) – mohou vaše problémy jen zhoršit.
2. PRAVDA: Afty jako následek stresu i nevhodné pasty
Afty jsou víc než jen nepříjemné vřídky v ústech. Často jsou odpovědí na stres, nedostatek spánku nebo dokonce nevhodnou zubní pastu.
Zjistěte, proč zrovna vás trýzní afty a ověřte si složení své pasty – možná zjistíte, že pro vás je nejlepší zubní pasta úplně jiná.
3. FIKCE: Ústní sprcha nahradí mezizubní kartáčky
Ačkoli se mnozí domnívají, že ústní sprcha je novodobý zázrak a upřednostňují ji vždy před mezizubními kartáčky, zvládne se i krásně pomstít. Zajímá vás, jak to?
Proud vody sice odplaví velké zbytky jídla, poslouží všem rovnátkářům, ale bakterie způsobující mezizubní kaz zůstávají, jak byly. Je skvělým doplňkem v péči o dutinu ústní, mezizubní kartáčky ale jsou (a věříme, že ještě dlouhou dobu budou) číslem jedna v mezizubní péči.
4. PRAVDA: Zuby stačí čistit 1× denně, ale…
Obecně známé pravidlo v čištění zubů zní: 2× denně – ráno i večer. Nebudeme ale předstírat, že se nám samotným někdy nestalo, že jsme zapomněli nebo to jednoduše nešlo (...ach ty páteční večírky!).
Máme pro vás ale dobrou zprávu: i když se už po dvou hodinách po vyčištění objevují na zubech bakterie zodpovědné za zubní kaz a začíná se vytvářet biofilm, známý jako zubní plak, kazivý proces většinou začíná až po 24 hodinách.
Pokud tedy normálně (a pravidelně) dodržujeme 100% ústní hygienu, používáme všechny odborníkem doporučené zubní pomůcky, a jednou za čas zapomeneme 1× denně vyčistit, nemusíme propadat panice. Zuby na nás – jeden den – počkají.
5. FIKCE: Elektrický kartáček čistí zuby lépe
Čištění s elektrickým kartáčkem je pohodlné i moderní – bohužel ale sám o sobě zuby lépe nevyčistí.
I s nejlepší technikou čištění manuálním kartáčkem jsme schopni vykonat maximálně 600 čisticích pohybů za minutu. Elektrické kartáčky začínají zhruba na 8 000 pohybech a ty nejvýkonnější zvládnou až 84 000!
Nahlédli jsme pod pokličku: výkonnostně je rozdíl v čištění významný, ale světe div se – při správné technice čištění a se správným výběrem si bez problému poradíte i s manuálním kartáčkem.
Pak ale přichází otázka... stojí ta dřina navíc za to, když máte možnost pořídit elektrický kartáček, který vše odmaká za vás, vydrží několik let, pochválí na konci čištění a ještě ukáže, jaká místa jste vynechali?
6. PRAVDA: Zubní pastu k čištění netřeba
Připravte se na šok, zubní pastu ke správně vyčištěným zubům nepotřebujeme. Bohatě postačí vhodně zvolený zubní kartáček a správná technika čištění. Nicméně, přiznejme si… s pastou je čištění příjemnější, zanechává v ústech lepší pocit a umožňuje nám čistit dostatečně dlouho, abychom odstranili veškerý zubní plak.
Dokonce jsou k sehnání takové příchutě, které vás nenechají spát! Co třeba čokoládová, pistáciová nebo melounová příchuť? Tady si na Tutti Frutti vyberete.
7. FIKCE: Kazivost zubů je dědičná
Od rodičů si můžeme převzít návyky v péči o chrup, genetika může ovlivnit tloušťku skloviny, odstíny zubů, složení slin nebo chuťové preference, ale (mezi)zubní kazy, zánět dásní (gingivitidu) nebo samotnou parodontitidu si uženeme pouze vlastní chybou – nedostatečnou ústní hygienou.
Zajímá vás, proč zuby tak bolí a jak si doma (co nejrychleji) pomoci z nejhoršího? Se zubní lékařkou MDDr. Lenkou Gregora jsme vám přinesli jasné odpovědi.
Neztrácejte ale hlavu: nikdy není pozdě začít znovu a správně.
8. PRAVDA: Těhotenství nekončí chybějícím zubem
Ženy ví, ostatně i samotní muži, že díky hormonům v těhotenství nezůstává kámen na kameni. To ale nic nemění na faktu, že pokud žena dodržuje 100% ústní hygienu, zuby i dásně zůstanou v pořádku i v průběhu devíti (pro obě strany náročných) měsíců. Žena tak nemusí přijít o žádný zub, jak se často říká.
Že vás i přesto trápí zánět dásní v těhotenství a nevíte si rady? Hlavně žádný stres – rádi vám pomůžeme. Dá se ho zbavit zhruba do 10 dní.
Víte, co je to „televizní kartáček”? Pokud ne, můžete nám věřit, že si na něj budete myslet hned, jak to zjistíte. Je šikovný na první zoubky, rovnátka, osmičky, rány po extrakci… Doporučuje 10 z 10 Nazubáků!
9. FIKCE: Se zubní náhradou starosti končí
Že zubní náhrady mohou zlepšit kvalitu života tím, že nám dokážou zvýšit sebevědomí, je známé. Pravda už ale není, že po nasazení zubních náhrad končí pravidelná péče o ně. Právě naopak. Zubní náhrady potřebují důraznější čištění, jinak se za pár měsíců/let ozvou znovu.
Tělo zubní implantát může odmítnout (vyloučit), zubní korunka se může „podkazit," zubní můstek může vypadnout, prasknout, snímatelná protéza přestane sedět... A vy budete znovu řešit kolečko u zubního lékaře, zhotovení otisků, další vynaložené finance atp.
Také jste rázem dostali zbrusu novou chuť opřít se do péče o svůj chrup?
Zajímá vás, jak nejlépe motivovat děti k čištění zubů, aby to nebyla „zábava” i pro sousedy? Nebo jakých nejčastějších chyb se dopouštějí rodiče v péči o dětské zoubky? Rozhodně si nenechte ujít rozhovor se zubní lékařkou MDDr. Vendulou Hellerovou.
10. PRAVDA: Mléčné zuby si také zaslouží péči
Věděli jste, že mléčné zuby hrají klíčovou roli i v udržení prostoru pro zuby stálé? Pokud dojde k jejich předčasné ztrátě (například kvůli zubními kazu), může to ovlivnit správné prořezávání a postavení zubů stálých.
Ačkoli se to říká sebehůř – za zuby dětí můžeme my, rodiče. Snažme se proto svým dětem dopřát zdravý úsměv, i když jsme (možná) my sami to štěstí neměli.
Důvěřuj, ale prověřuj
V dnešní době přeplněné všemožných informací je snadné naletět na nejrůznější mýty a „zaručené“ rady. Je však důležité nezapomínat, že to, co slyšíme, si musíme vždy ještě jednou prověřit – nejlépe u dentálních odborníků, pokud jde o péči o chrup, a teprve potom jednat.
Přece jenom: zuby máme na celý život jen jedny, tak bychom si měli nejméně dvakrát rozmyslet, jak se o ně budeme starat a komu je svěříme do péče.