Nejčastější chyby v péči o dětské zoubky. Neděláte je i vy?
Vyzpovídali jsme zkušenou zubní lékařku MDDr. Vendulu Hellerovou, která prozradila, s jakými prohřešky rodičů se denně setkává. Jaké to jsou?
1. otázka: S jakými nejčastějšími prohřešky rodičů se setkáváte?
Napadají mě 3 nejčastější prohřešky.
Co se týče toho prvního – čisticího, tak zde se pravidelně setkávám s tím, že rodiče neví, jak čistit, kdy začít, a ani jaké zubní pomůcky vybrat.
Proto se pokaždé rodiče snažíme v naší ordinaci vzdělávat, případně v ordinaci dentální hygienistky. Rozdáváme zadarmo edukační letáčky, které máme zrovna po ruce, a také doporučujeme online kurzy, které jsou na internetu k sehnání – ty už jsou ale mnohdy za poplatek.
Obavy rodičů, že dětem uškodí. Jak? Tím, že je někdy musí dostat do určitého nepohodlí a hlavně ve chvíli, kdy nemají náladu… a tak jim raději zoubky nečistí. To je druhý prohřešek, který v ordinaci pravidelně slýchávám.
Jistě – dítě se někdy může vzpouzet, jednoduše nechce, dostáváte ho (ale i sebe) do diskomfortní zóny, ale vždy je lepší naučit děti čistit si zuby doma – v klidném prostředí – než řešit následky špatné ústní hygieny v ordinaci. Tím myslím ošetřování kazů „vrtáním” nebo v horším případě jejich extrakcí. Jak se říká… čistý zoubek se nezkazí. 🙂
MDDr. Vendula Hellerová
„Mnoho rodičů se mi snaží namluvit, že se jedná „jen” o domácí limonádu anebo čaj „lehce slazený medem”. Bohužel ani jedno z toho není ideální. Nejlepším pitím pro děti je obyčejná voda.”
Třetí prohřešek je ten stravovací. Sladkostí v jídelníčku dětí stále přibývá, a to (nejen) zubům, mléčným i stálým, vůbec neprospívá.
2. otázka: Jak je to se sladkostmi u dětí v dnešní době?
Čím dříve dítě naučíte chuť na sladké – ať už pití nebo potravin, tím více vám bude odmítat obyčejnou vodu, případně „nesladké” pochutiny.
Neříkám, že bych zcela zakázala konzumaci sladkého, ale všeho s mírou. Ideálně dopřát jako odměnu, třeba za snědený oběd. A co po sladkém jídle musí následovat? Správně – večerní čištění zoubků. 🙂
Problém vidím také v tom, že děti po celé dny popíjejí sladké pití, stále si namáčí zuby v cukru, a potom je velmi obtížné uhlídat zdraví dutiny ústní. I když mají precizní čištění. Pokud se i přesto rozhodnete dávat dítěti sladké pití, tak ať ho vypijí najednou a neusrkávají ho celý den.
3. otázka: Setkáváte se ještě s čištěním zoubků prsťáčkem anebo plenou?
Občas mě samotnou překvapí, kde se moji pacienti dozvídají takové nepravdivé informace. To je, bohužel v tomto případě, síla internetu.
Abych to tedy uvedla na pravou míru: prsťáček je vhodný pro masírování dásní, pokud se zuby prořezávají – a ve chvíli, kdy se prořeže byť jen špička zoubku, je zapotřebí vyměnit silikonový kartáček za klasická vlákna. Ideálně tedy za jednosvazkový kartáček anebo první dětský zubní kartáček.
MDDr. Vendula Hellerová
„Asi si sami dovedete představit, jak často bývají rodiče nervózní z preventivních prohlídek s dětmi, a proto se stává, že si všechny tipy a triky od nás nezapamatují a jednoduše je vypustí – i když ani nechtějí! K tomu jsou skvělé edukační letáčky na doma, které vám připomenou správné informace."
4. otázka: Stále ještě rodiče nezačínají čistit včas první zoubky?
Ano, bohužel je to tak. V naší ordinaci upozorňujeme maminky (už v době těhotenství) na správnou péči o dětské zoubky. Bohužel ne všechna naše doporučení padnou na úrodnou půdu a ne všechny maminky chodí na preventivní prohlídky.
Rodiče často nevědí, jak důležité je začít čistit včas – tedy od prvního zoubku, ale také netuší, jak důležité je i samotné čištění mléčných zoubků pro celkové zdraví.
Při nečištění zubů může vzniknout tzv. zánět dásní. Představte si situaci – na těle vašeho dítěte naleznete rudý nateklý flek velikosti dětské dlaně. S takovým flekem byste okamžitě běželi k lékaři, je to tak? A když má dítě stejně velký zánět v puse kolem zubů, rodiče to neřeší. Věřte, že nevhodná ústní hygiena u mléčných zoubků se podepíše jak na celkovém zdraví, tak i na budoucích zubech stálých.
5. otázka: V kolika letech je nejideálnější poprvé s dítětem navštívit zubaře?
Sama doporučuji, aby rodiče už odmala brali děti s sebou na své pravidelné preventivní prohlídky. Proč?
Když dítě vidí, že maminka bez problému otevírá pusu a nechá si zuby zkontrolovat lékařem, dítě to přijme jako samozřejmost. (A mnohdy lékař zvládne zkontrolovat ústa oběma najednou.) Pamatujte ale, že nejpozději v jednom roce by měl lékař ústa dítěte prohlédnout.
6. otázka: Jakou motivaci byste doporučila k čištění zubů?
Vím, že čištění občas bývá (s nadsázkou) „zážitek" pro všechny. Někdy i pro sousedy… Osvědčilo se mi společné čištění zoubků a vytvoření každodenního rituálu – návyku s příjemným zakončením v podobě pochvaly nebo mazlení. Případně nejprve dítě vyčistí zuby mně, potom já jemu.
Skvělé je, když hrajete hru, že někde vynechal kousek zubu. Upozorníte ho, že v tomto místě může ještě trochu dočistit a on s radostí provede – naučí se preciznosti a bude vědět, že zoubky se musí čistit na 100 %.
MDDr. Vendula Hellerová
„Nedávno jsem se setkala s názorem, že „mléčné zuby není zapotřebí čistit – stejně vypadnou”, což je (s prominutím) blbost! Mnohdy si ani my sami neuvědomujeme, jak zdraví dutiny ústní může úzce souviset s celkovým zdravím – nejen u dítěte."
U starších dětí, kde si už nevíte rady, položte si je na klín, dejte jim do rukou tablet a zapněte pohádku. Někdo může namítat, ale když něco funguje, tak se toho držte. Čistit se musí, a nervy přece máme také jen jedny!
Někdy může trvat, než dítě začne spolupracovat. Je ale nutné ho držet u čištění – lepší párkrát podržet a poté pomazlit, než se s ním prát na stomatologickém křesle a vypěstovat mu odpor a strach z lékaře na celý život. Tomu se dá přece krásně předejít, no ne? 🙂
7. otázka: Kdy začít s mezizubními kartáčky?
Hned, kdy se dotýkají první dva zuby (většinou to bývají zadní stoličky), je zapotřebí nastartovat mezizubní čištění. Správnou velikost mezizubních kartáčků a názornou ukázku čištění vám vždy předvede zubní lékař, případně dentální hygienistka.
MDDr. Vendula Hellerová
„Asi nejhorší je, když rodiče přenesou averzi ze zubařů na dítě. To se poté velmi těžko odnaučuje a ošetření bývá komplikované."
Čistit můžete tzv. flosspicky (zubní nití na držáku). Chce to ale daleko větší praxi, abyste odstranili veškerý zubní plak. Nejlepší volbou jsou ale správné mezizubní kartáčky, kterými lze jednoduše vyčistit mezizubní prostory dítěte.
8. otázka: Co takové dočišťování zubů u dětí? Je zapotřebí?
Tady bych chtěla zdůraznit, že dočišťování zubů u dětí je nutnost – věk dítěte je ale individuální. Některé dítě zvládá perfektně čistit samo už v 10 letech, jiné ještě ve 13 letech potřebuje kontrolu.
Říká se, že dítěti bychom měli dočišťovat zuby až do té doby, dokud nemá tak dobrou motoriku, abychom mu svěřili manikúrní nůžky a nechali si od nich ostříhat nehty na nohou.
Je mi jasné, že ne každý den je posvícení, nemusíme mít náladu, můžeme mít špatný den – to nám ale nedává právo, abychom zanedbali zdraví zubů našich dětí. Mají na celý život zásobu jen dvou „sad”, tak jim o ně pečujme správně. 🙂