Manuální, nebo elektrický zubní kartáček? Nemusíte vybírat jeden, oba mají své
Možná už nějaký čas přemýšlíte, jestli je lepší elektrický nebo klasický manuální kartáček. A víte co? Odpověď klidně může znít „oba“. Jak je to možné? Přečtěte si naše srovnání zubních kartáčků.
Věděli jste, že podle americké Akademie všeobecného zubního lékařství si v průměru člověk čistí zuby pouze 45 až 70 sekund denně? Přitom z každé strany slýcháváme, že bychom měli denně čištění zubů věnovat alespoň 2×2 minuty. Pokud zvýšíte dobu čištění z 45 sekund na rovné 2 minuty, můžete odstranit až o 26 % více zubního plaku – úchvatné, že ano?
V takových chvílích může být fajn mít pomocníka, který dobu čištění pohlídá. Ale jak tohle souvisí se srovnáním zubních kartáčků? Čtěte dál a uvidíte!
Manuální zubní kartáček
Tradiční pomocník prověřený staletími, který stále zastane skvělou službu. Nezastupitelný ve své šetrnosti, dostupný a nezávislý na vnějších okolnostech. Tohle všechno je klasický (manuální) zubní kartáček. Ale jak už to bývá, je to něco za něco: aby dobře čistil, musíte mít správnou techniku a věnovat mu dostatek času (alespoň 4 minuty denně). A abychom nezapomněli, samotný kartáček by měl být jako HuMR. Tedy hustý, měkký a s rovně střiženými vlákny.
I když pozvete do své domácnosti elektrický zubní kartáček, neznamená to, že se musíte vzdát toho klasického. Zkuste třeba ranní čištění s klasickým kartáčkem a večerní péči s elektrickým a mezizubními kartáčky.
Klady a zápory klasického kartáčku:
- vždy a všude připraven
- skladný a snadno přenosný
- šetrný k dásním
- cenově dostupný
- nevybije se
- vyžaduje precizní techniku čištění
- nehlásí, když je čas na výměnu
- udržení konzistentně dobrého čištění může být výzva
- často mu nevěnujeme dostatek času
- neozve se, když tlačíte na kartáček málo nebo naopak moc
Elektrický zubní kartáček
V diskuzi na téma „Elektrický zubní kartáček: ano či ne?” odpovídá čím dál více lidí kladně: podle studie agentury Mintel z roku 2023 používá elektrický zubní kartáček 41 % Američanů. My Češi jsme mnohem konzervativnější, v roce 2020 preferovalo elektrický kartáček pouze 16 % obyvatel ČR. Obliba elektrických zubních kartáčků ale stále roste i u nás a není se čemu divit.
V rámci jedné z velkých studií (publikované v roce 2019) v USA odborníci 11 let sledovali a pravidelně vyšetřovali téměř 3 tisíce respondentů používajících různé zubní kartáčky. Ty elektrické ze srovnání vyšly vítězně.
Nejčastějším zjištěným důvodem úspěchu bylo efektivnější odstraňování plaku a kontrola času stráveného čištěním (jak jsme si už řekli v úvodu, většina z nás má tendenci trávit čištěním méně času, než je zapotřebí, a kontrola se proto opravdu hodí).
Za nejdůležitější funkci považuji senzor tlaku – lidé obecně hodně tlačí na kartáček a myslí si, že čím víc se zuby vydrhnou, tím lépe je vyčistí. To není pravda. Nejdůležitější je směr, jakým se vlákna k zubu přikládají. Obecně doporučuji pacientům po pořízení elektrického kartáčku navštívit dentální hygienu a nechat si poradit, jak s kartáčkem zacházet – technika čištění je jiná než s klasickým kartáčkem.
Jak to, že mohou čistit lépe? Je to prosté: i s nejlepší technikou čištění klasickým kartáčkem jsme schopni vykonat maximálně 600 čisticích pohybů za minutu. Elektrické kartáčky začínají na 8 000 pohybech za minutu a ty nejvýkonnější zvládnou za minutu až 84 000 pohybů. V intenzivnějších módech čištění ale může docházet k dráždění dásní a jemných tkání úst, takže i tady platí pravidlo „všeho s mírou a nechte si poradit od odborníků“.
Pro koho je elektrický kartáček skvělá volba?
Lví službu udělají elektrické zubní kartáčky všem, pro které může být klasické manuální čištění komplikované: třeba lidem s postižením, seniorům nebo osobám nosícím rovnátka.
Elektronika pomůže také při čištění dětských zoubků. Elektrické kartáčky pro děti mají aplikace, které promění čištění v soutěž nebo dobrodružství s oblíbenými postavami z pohádek nebo seriálů.
Pokud jste milovník nejnovějších technologií, přijdete si na své! Chytré aplikace vám umožní mít čištění 100% pod kontrolou. Sledovat můžete 3D modely svých zubů a plochy, které se vám daří nebo nedaří čistit. Samozřejmostí je také mapování tlaku, který vyvíjíte na kartáček, statistiky času čištění i mapování progresu vaší čisticí techniky nebo tipy na zlepšení v budoucnu.
Jak se starat o elektrický kartáček?
Sepsali jsme pro vás 5 tipů, jak udržet kartáček v top kondici. V zásadě je to skoro stejně jednoduché jako u klasického manuálního kartáčku. Zubní kartáček není kariérista, takže platí 3 měsíce a dost. Minimálně jednou za čtvrtletí proto vyměňte hlavici za novou. Samozřejmě můžete i dříve, zvlášť pokud má kartáček polámaná a roztřepená vlákna. Dobrá zpráva je, že čím dál více elektrických zubních kartáčků myslí za vás a potřebu výměny hlavice vám jednoduše nahlásí.
Rozdíl byl znát hned, elektrický kartáček Oral-B iO je jako malý zázrak. A ty měkké hlavice – prostě dokonalé. Je to možná malinko úsměvné, ale těší mě, když mě na závěr čištění kartáček pochválí! Když jsem ho vybíral, vůbec jsem nehledal nějaký časovač nebo senzor tlaku – je ale pravdou, že teď už bych si bez toho čištění nedokázal představit.
Klady a zápory elektrického kartáčku:
- konzistentnější čištění
- efektivnější odstraňování plaku
- atraktivnější čištění pro děti
- 100% dohled nad průběhem a časem čištění
- díky vibracím lépe čistí hůře dostupná místa
- vyšší pořizovací cena
- nutnost nabíjení a hlídání stavu baterie
- při nesprávné technice mohou dráždit dásně
Je možné používat elektrický kartáček i pro zuby s parodontitidou nebo k čištění zubních náhrad? Je lepší sonický, oscilační nebo snad magnetický zubní kartáček? Našli jsme pro vás odpovědi na 10 nejčastějších otázek týkajících se elektrických zubních kartáčků.
Chcete si zároveň prověřit efektivitu čištění přímo u sebe doma? Pořiďte si tablety nebo roztok na indikaci zubního plaku. Podrobte zkoumání čisticí schopnosti vašeho elektrického i manuálního zubního kartáčku.
Ideální kartáček existuje pro každého!
Každý z nás má trochu jiné zuby a s nimi související i odlišné problémy. Někoho trápí citlivé zuby, někoho parodontitida, někdo nosí rovnátka a někoho jen zajímá, jaká kouzla dokáže v ústech elektronika. Co se hodí pro zuby jednoho, nemusí vyhovovat zubům druhého člověka, nic proto nezkazíte, když si s výběrem toho nejlepšího kartáčku necháte poradit u dentální hygienistky nebo stomatologa.
Ať už zvolíte jednoduchý manuální kartáček nebo ten nejchytřejší elektrický zubní kartáček, mějte na paměti, že s nimi tak či onak nevyčistíte víc než 70 % vašich zubů. Nezapomínejte proto na mezizubní péči. Vaše zuby vás za to budou milovat! 🙂