Úhlavní nepřítel: mezizubní kaz! Co potřebujete vědět, abyste se ho zbavili?
V pohodlí svého domova si vychutnáváte oblíbenou pochoutku a najednou se vám zachytne mezi zuby... Ano, i taková drobnost může být varovným signálem mezizubního kazu. Na co si dát pozor, abyste mu zcela předešli? Co dělat, když se objeví, a co pomáhá, aby se nevrátil?
Jak poznat mezizubní kaz
Mezizubní kazy, jak už název napovídá, jsou kazy, které se tvoří mezi zuby. Často je nevidíme ani necítíme, dokud už nejsou pěkně rozjeté.
V počátečních fázích nebolí. Prvními známkami mezizubního kazu jsou křídově bílé skvrny (tzv. demineralizace ) – které mezi zuby pouhým okem málokdy zahlédneme, nebo zachytávání potravy. Naštěstí je ale dokáže odhalit rentgenový snímek na pravidelných preventivních prohlídkách u zubního lékaře. Uf!
Co se ale stane, když mezizubní kaz nezastihneme včas? Postupuje dále, proniká sklovinou, napadá zubovinu, a v této chvíli často pocítíme bolesti, které nás vyženou k lékaři.
Je zajímavé, že mezizubní kazy stále řadíme mezi nejčastější onemocnění dutiny ústní, přestože dnes máme k dispozici mnoho mezizubních pomůcek, které každodenně pomáhají. Nevíte si rady s výběrem nebo jak začít? Koukněte na našeho online průvodce.
Hlavní příznaky mezizubních kazů
- křídově bílé skvrny (white spots) na sklovině zubů
- zachytávání jídla v mezizubním prostoru
- citlivost a bolestivost zubu – například při pojídání cukrovinek nebo kyselých, horkých i studených pochutin
- žlutohnědé zbarvení mezi zuby (pokročilé nebo rozsáhlé kazy)
- zápach z úst (halitóza)
- otok obličeje (pokročilé nebo rozsáhlé kazy)
- změna chuti v ústech
Pamatujme, neléčení může vést k dalším komplikacím, jako je zánět zubní dřeně, ztráta zubu nebo šíření infekce do celého těla. Ta může ohrozit například i srdce – prevence je přitom na dosah jednoho kliknutí.
Hlavní příčiny vzniku mezizubního kazu
Prostory mezi zuby jsou těžko přístupné, a ani vlákna klasického kartáčku se k nim nedostanou. Není proto divu, že čištění mezizubních prostor je pro mnoho z nás takový oříšek.
Naši nepřátelé mezi zuby se objevují hlavně kvůli dlouhodobě nevyčištěným zbytkům potravy a bakteriím, které se zde pravidelně usídlují. (Známé také pod názvem zubní plak.) Bakterie tvoří kyseliny, které narušují sklovinu zubu a způsobují nepříjemný – mnohdy bolestivý – kaz. A co je nejhorší? Nezastaví se před ničím… kaz mezi předními zuby není výjimkou!
Zubní plak se nejsnáze vytváří tam, kde povrch zubu není hladký. Například kolem zubních výplní, korunek, můstků, mezi zuby nebo v blízkosti linie dásní. O hladkosti vlastních zubů se můžete přesvědčit třeba jazykem – stačí si po nich přejet.
Jak rychle postupuje zubní kaz?
Kaz mezi zuby se nevyvine během jediné noci. Jde o onemocnění, které se rozvíjí postupně a obvykle to trvá i několik měsíců. Rozlišujeme kaz chronický, který postupuje pomaleji a zbarvení má tmavší, a kaz akutní (šířící se rychleji) se světle žlutou barvu.
Je mezizubní kaz nakažlivý?
Zubní kazy jsou způsobené bakteriemi, které produkují kyseliny rozkládající zubní sklovinu. Tyto bakterie se mohou přenášet slinami, sdílením jídla, olíznutím dudlíku nebo dokonce polibky. Dalo by se tedy říci: ano, jsou infekční a může tak dojít k nepatrnému zvýšení rizika rozpuku kazu u druhého člověka.
Mezizubní kazy u dětí
Věděli jste, že děti mají vyšší riziko nákazy, pokud jejich rodiče trpí aktivním zubním kazem? Proto je důležité dbát o svou ústní hygienu, můžeme totiž ohrozit nejen sebe, ale i své blízké.
Mezizubní kazy u dětí se ve vzniku nijak zvlášť neliší od těch dospělých. Vždy je na vině nedostatečná ústní hygiena. Dokonce je to jedna z nejčastějších chyb, kterou zmiňuje zubní lékařka MDDr. Vendula Hellerová v našem společném rozhovoru. Víte, kdy začít u svých ratolestí s mezizubními kartáčky? Ujistěte se.
Dávejme si pozor i na rychlost šíření – u dětí se zubní kazy šíří rychleji. Na vině je slabší, a tudíž náchylnější zubní sklovina.
Léčba mezizubních kazů
Počáteční stadium kazu (bílé skvrny) můžeme ještě zvrátit. Jak, ptáte se? Stačí nasadit intenzivní zubní i ústní hygienu a používat správné pomůcky s obsahem fluoridů, které pomáhají posilovat zubní sklovinu a mohou zpomalit (případně úplně zastavit) šíření. Křídově bílé skvrny na zubu už bohužel zůstanou… Může je ale zmírnit šetrné bělení zubů.
Pokročilé kazy zasahující do zuboviny se musí řešit odborně na stomatologickém křesle. Zubní lékař odstraní celou poškozenou část zubu a nahradí ji vhodnou zubní výplní. Ve většině případů se jedná o jednoduchý zákrok, který se stihne zhruba do 45 minut, včetně podání lokální anestezie. Vrtání mezizubního kazu není nic příjemného, zvládnout se ale dá. Mysleme hlavně na to, že se jedná o naše zdraví.
Při rozsáhlém kazu, který zasahuje až do zubní dřeně, může být nutná endodontická léčba (ošetření kořenového kanálku). V horších případech se jedná o extrakci zubu. K takovému zákroku ale zubní lékař přistoupí jedině ve chvíli, kdy už není jiná možnost.
S jakou cenou počítat?
Cena ošetření mezizubního kazu se vždy liší podle ceníku každé zubní ordinace, rozsahu kazu i náročnosti ošetření. Průměrně se však pohybuje okolo 500–5 000 Kč za jeden zub.
Mezizubní kazy jsou tichými nepřáteli našich zubů, které musíme brát vážně. Nejčastěji se ozvou ve chvíli, kdy se to nejméně hodí – například o svátcích, kdy jsou všechny ordinace uzavřené, že ano? Pravidelná péče o mezizubní prostory je ale klíčová a může zajistit zdravý úsměv na celý život.
Nejúčinnější prevence
Naštěstí existují pomůcky, které jsou jako stvořené do všech zákoutí zubů a pomohou vymýtit mezizubní kazy jednou provždy.
Stačí, když s nimi budeme čistit pravidelně 1–2× denně, mechanicky odstraňovat zubní plak a preventivních prohlídek se už nebudeme muset nikdy obávat. Zaberou ani ne pár minut.
Nejlepší mezizubní kartáčky
Nejlepší mezizubní kartáček není vždy ten nejmenší – závisí na individuálních potřebách každého z nás. Obecně se ale doporučují kartáčky známých ověřených značek (TePe, Curaprox atp.).
Při výběru je nejdůležitější zvolit správnou velikost. Tu nám změří dentální hygienistka nebo stomatolog v ordinaci. Pokud byste byli nedočkaví, můžeme doporučit set více velikostí, kde si na správnou velikost mezizubního kartáčku můžete přijít sami. Zavádění by mělo jít ztuha, ale ne násilím. Zajímá vás, jak správně čistit s mezizubními kartáčky? Naučíme vás to.
Dokonce už v dnešní době narazíme i na elektrickou variantu mezizubního kartáčku, podívejte se.
Nahradí ústní sprcha mezizubní kartáčky?
Ústní sprcha je užitečná pro vyplachování velkých kusů jídla a je vhodná například pro pacienty s rovnátky, můstky nebo korunkami. Nedokáže ale mechanicky odstranit zubní plak z mezizubních prostor tak efektivně jako mezizubní kartáček.
Naopak kombinace mezizubních kartáčků a ústní sprchy je účinnější prevencí proti zubnímu kazu i zánětu dásní (gingivitidě). Tomu dáváme zelenou! 🙂
Souvisí strava s mezizubními kazy?
Pokud mají bakterie (způsobující zubní kaz) dostatek cukrů ze stravy, produkují kyseliny rozkládající zubní sklovinu o to usilovněji. Proto častá konzumace sladkostí a slazených nápojů může zvýšit riziko výskytu kazů. Pozor i na lepivé sušenky nebo bonbony. Ty situaci nezlepší – ulpívají snáze v mezizubí a poskytují bakteriím živiny po delší dobu.
Mezizubní kartáčky nenahradí žvýkačky
Správná prevence začíná u nás doma a investovat do mezizubní péče se rozhodně vyplatí. Nejenže nám pomůže předejít kazům, drahým zákrokům u lékaře a dalším nepříjemnostem na zubařském křesle, může dokonce zlepšit naše celkové zdraví do budoucna. Pamatujte, že zdravý úsměv je nejlepším doplňkem, který můžeme nosit každý den a všichni nám jej budou závidět.