KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Ústní sprcha: jak ji používat a proč vám prospěje

Ústní sprcha: jak ji používat a proč vám prospěje

Wellness pro vaše ústa? Ale jistě, ozvalo se z kouzelného sluchátka. Od toho je tu ústní sprcha. Přečtěte si, k čemu je dobrá a jak vám může pomoci.

Co je ústní sprcha?

Ústní sprcha (dentální sprcha, ústní irigátor) je přístroj, který pomůže zpříjemnit a zlepšit péči o vaše ústa. Ústní sprchu můžete mít doma s připojením na kohoutek nebo s nádržkou, pořídit si můžete také skladnější cestovní variantu nebo naopak tzv. ústní centrum, které v jedné platformě spojuje dentální sprchu a elektrický kartáček.

Malý zázrak

Ústní sprcha – jednoduše použitelná a vhodná pro všechny, včetně osob s nemocemi dásní.

Kdo by nechtěl dopřát osvěžující spršku i svým zubům? Přečtěte si, co všechno umí, a na co naopak její síly nestačí.

Jak ústní sprcha funguje?

Skrz trysku (hlavici) vstřikuje ústní sprcha pod tlakem vodu do vašich úst a odplavuje nečistoty, které jí stojí v cestě. Existují i ústní sprchy vytvářející v proudu vody mikroskopické bublinky kyslíku, které se dostanou pod linii dásní a tam prasknou. To se nelíbí anaerobním bakteriím (žijícím v místech bez přístupu vzduchu), jejichž výskyt se tak redukuje. U každé sprchy si můžete vybrat z různých intenzit proudu vody: silnější tenčí proud se například hodí pro dočištění mezizubních prostor, nižší tlak je zas nejprospěšnější při masáži dásní.

Nahradí ústní sprcha mezizubní kartáček?

I když spousta výrobců sprch slibuje rozrušení zubního plaku a jeho odstranění ze všech míst úst včetně mezizubí, tak snadné to bohužel není.

Proud vody umí odplavit velké kusy nečistot a dokonce i povrchovou vrstvu plaku (tzv. materia alba), na hlubší bakteriální vrstvy ale nestačí. Ústní sprcha proto nedokáže nahradit mechanické čištění pomocí mezizubních kartáčků, ale pro doplnění čištění mezizubními kartáčky je skvělá.

Zahraniční studie dokonce dokázaly, že kombinace mezizubních kartáčků a ústní sprchy je nejefektivnějším způsobem odstraňování plaku a bakterií z mezizubí.

Pro a proti ústní sprchy

  • snadné a pohodlné dočišťování
  • usnadňuje péči o špatně přístupná místa
  • skvělá pro osoby s rovnátky a zubními náhradami
  • vhodná i pro lidi s paradentózou, odhalenými krčky nebo gingivitidou
  • zlepšuje kondici dásní a parodontu
  • nedokáže nahradit mezizubní kartáčky
  • vyšší pořizovací cena
  • odstřikující voda nebývá v začátcích zcela pod kontrolou

Pro koho je ústní sprcha nejlepší?

Ústní sprcha se hodí pro každého, kdo chce povznést svou ústní hygienu na vyšší úroveň. Pomůže s péčí o zuby s rovnátky, můstky, korunkami i implantáty a neocenitelná je pro osoby trpící zánětem dásní nebo parodontitidou.

Není náhodou, že už první verze ústní sprchy (vyvinutá před padesáti lety v USA) byla iniciativou dentisty, který se pokoušel pomoci svému pacientovi s paradentózou. Díky masáži proudem vody zvyšuje ústní sprcha prokrvení dásní a zlepšuje jejich kondici. Dá se proto považovat za jeden z nástrojů prevence i léčby onemocnění dásní a parodontitidy.

Ústní sprchu mohou používat i děti, jen bude potřeba pomoci dospělé osoby, která směřuje proud sprchy vždy na ta správná místa a zabrání tak potopě v koupelně.

Jak používat ústní sprchu?

Použití je jednoduché a po pár použitích už vám půjde samo.

  1. Připojte sprchu k vodovodnímu kohoutku nebo naplňte její nádobku vlažnou vodou (případně ústní vodou).
  2. Vložte trysku do úst – začněte u stoliček a držte sprchu kousek od zubů a dásní, ne přímo na nich. Předkloňte se nad umyvadlo, aby voda při zapnutí nestříkala tam, kam nechcete.
  3. Čistěte postupně každý zub a proud směřujte na linii dásní a do mezizubních prostor. Začněte na nejnižší intenzitě proudu vody a postupně ji zvyšujte tak, aby vám to stále bylo příjemné.
  4. Každý zub ošetřujte asi dvě sekundy z vnější i vnitřní strany. Celá ústa vám tak zaberou přibližně 2 minuty.
  5. Po každém použití ústní sprchu vyčistěte – sundejte trysku a vypláchněte ji, omyjte hlavici a obě části nechte rozebrané oschnout na vzduchu. Nakonec vylijte z nádržky zbývající vodu, která by jinak mohla posloužit jako líheň bakterií.

Proud vody z ústní sprchy dokáže poměrně efektivně čistit dásňový žlábek, případně pomoci s léčbou dásňových chobotů. Pro tento účel se nejlépe hodí sprchy využívající technologii mikrobublinek kyslíku. Hodí se ale připomenout, že důležitou prevencí onemocnění dásní jsou mezizubní kartáčky a ty ústní sprcha bohužel nahradit nedokáže.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Dobré vědět

Hlavice sprchy je potřeba jednou za čas vyměnit. Klasické celoplastové trysky doslouží většinou po cca 6 měsících a hlavice s vlákny nebo výstupky mají podobnou trvanlivost jako vlákna kartáčků: jejich kariéra končí zhruba po 3 měsících.

Pro extra účinné čištění můžete do nádržky sprchy místo obyčejné vody nalít ústní vodu nebo její roztok. Tuhle možnost nejvíc oceníte, pokud vás trápí parodontitida, dásňové choboty a podobné zdravotní komplikace.

Je to snadné!

Sami vidíte, že používání ústní sprchy je opravdu snadné. A příjemné! Kdyby zuby mohly mluvit, určitě by vás o osvěžující sprchu po náročném dni už dávno poprosily. Vyhovíte jim?

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

3. září 2024

MDDr. Lenka Gregora
garantka článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

3. září 2024

  • ttps://banningdental.co.uk/is-a-water-flosser-worth-it/
  • https://www.rdhmag.com/patient-care/home-care/article/14294592/do-water-flossers-work-a-hygienists-quest-to-find-out
  • https://www.waterpik.com/pro/education/pdf/Waterpik_WaterFlosser_ContinuingEducation.pdf