Jak vybrat elektrický kartáček? Pomůžeme vám! + VIDEO
Právě jste se rozhodli zkrášlit úsměv sobě nebo někomu milovanému? Že ten váš pohasl po tom, co jste si prohlédli nekonečnou nabídku elektrických kartáčků? Nevěšte koutky, poradíme vám s výběrem.
Jak vybrat elektrický zubní kartáček? Tip na úvod
Pro každého je důležitého něco jiného: výrobce, technologie, cena, příslušenství, funkce… Jaký vybrat elektrický zubní kartáček se tak může zdát pěkně zapeklité.
Proto jsme vám výběr zjednodušili: stačí si ujasnit odpovědi na 6 otázek a ideální kartáček je jen kliknutí od vás. 🙂 Doporučujeme si rozhodnutí rovnou zanášet do filtrů a vyzkoušet možnost „porovnání“.
1. Pro koho kartáček vybíráte?
Pro začátečníky elektrického čištění sáhněte po kartáčku se šetrným režimem a hlavicemi s jemnými vlákny (obojí hledejte také pod názvem „pro citlivé zuby a dásně“).
Že kupujete „další“ elektrický kartáček? Mrkněte na typ původního a odrazte se od ne/spokojenosti. Buď navážete novějším, výkonnějším modelem, anebo půjdete jinou cestou.
Sháníte kartáček pro dva, tzv. rodinný? Vybírejte z duopacků; alternativou je kartáček, na kterém střídají maximálně 2 lidé hlavici, ale zkracuje se životnost baterie.
Hledáte modernější technologii pro juniory? Podívejte se, jak vybrat elektrický kartáček pro dítě.
2. Kolik peněz chcete investovat?
Pozor: elektrické kartáčky seženete za pár stovek i na hromádce výprodejového zboží v supermarketu. Riskujete krátkou životnost, nekvalitní zpracování (například veliké hlavice kartáčku) anebo nedostupné příslušenství.
Dobře sloužící kvalitní elektrický zubní kartáček seženete i kolem tisícovky, dvou. V zásadě platí, že čím víc připlatíte, tím víc dostanete (režimů a jejich intenzit, interaktivní displej, 3D skenování do aplikace, příslušenství, vyšší výdrž baterie atd.) – to ale neznamená, že každý využije všechno. Vybírejte chytře a nebojte si na začátku určit osobní finanční kotvu.
3. Jaké funkce se hodí, jaké méně?
Výrobci se předhání v tom, co který kartáček umí, má, nabízí – a vám se z toho točí hlava? Rozhodně neplatí, že nejlepší elektrický kartáček musí mít všechny funkce světa. Račte si je projít a vybrat.
Senzor tlaku ukazazuje, jestli náhodou na kartáček ne/tlačíte příliš, což může poškozovat dásně a sklovinu. Senzor tlaku bývá vizuální (svítí) nebo zvukový (vibruje).
Časovač kontroluje, že pokaždé dosáhnete aspoň 2 minut čištění. Některé kartáčky signalizují čtyři 30sekundové anebo šest 20sekundových intervalů, a tím pomáhají k lepšímu rozvržení čištění zubů.
Bluetooth umožňuje připojit kartáček k mobilní aplikaci. Na telefonu vidíte tzv. 3D snímání ústní dutiny, které považujeme za báječný vynález – ukazuje perfektně čištěná i zanedbávaná místa. Kartáčky přesně cílenými radami poradí s ústní hygienou skoro stejně dobře jako dentální profesionál. 🙂
Jaký elektrický kartáček pro ty, co trápí citlivé zuby nebo dásně? Rozhodně volte ten s jemným režimem. Pro nadšence do ústní hygieny sáhněte po libůstkách jako masáž dásní, čištění jazyka, leštění zubů. Kuřáci a milovníci kávy ocení režim odstraňování povrchových skvrn.
Intenzita čištění umožňuje navolit sílu čisticího režimu. Stupnice, na které volíte, se u výrobců liší (někde najdete 4 režimy čištění, každý ve 3 intenzitách; jinde 5 režimů v 32 intenzitách – rozdíly jsou veliké).
Režimy čištění nabízí většina kartáčků aspoň 2, můžete jich ale najít i 7. Naše doporučení? Vždy volte kartáček, který má (také) jemný režim – může být užitečný například po zubním zákroku nebo třeba na citlivé zuby po ordinačním bělení.
4. Jaký zvolit typ kartáčku?
Jistě, že hledáte ten nejlepší elektrický zubní kartáček… Naštěstí vybíráte jen mezi 2 typy a ani jeden není špatně, nebo dobře. Zásadní rozdíly jsou v pohybu hlavice (stíravý vs. mikrovibrace) a jejím tvaru (kulatá vs. podlouhlá).
Magnetický
Magnetické kartáčky, tzv. iO, prakticky nahradily kartáčky oscilační (dříve známé jako rotační). Magnetický pohon přenáší mikrovibrace přímo do hlavice, což zaručuje jemnou odezvu těla kartáčku a tichý provoz. Dále oceníte jednoduchost čištění – kartáček se přesouvá ze zubu na zub, není třeba vykonávat žádný další pohyb.
Sonický
Sonické kartáčky napodobují stíravý pohyb jako děláte manuálním kartáčkem, ale vlákna se pohybují deseti i vícenásobně rychleji. Kmitáním rozproudí směs vody, slin a pasty, proto dokáží odstranit zubní plak i v hůř dostupných místech. Nově se můžete setkat se sonickými kartáčky, které pohání magnetický motor namísto standardního elektromotorku.
U značek kartáčků si můžete všimnout rozdílného počtu čisticích pohybů: doporučujeme nebrat kartáček pod 30 000 pohybů za minutu. Maximální čísla se pak pohybují i přes 80 000. Jen pro představu: manuálním kartáčkem vykonáme někde mezi 300 až 600 pohybů za minutu. To je pánečku rozdíl!
5. Jak je to s výdrží baterie?
Elektrický kartáček zpravidla vydrží aspoň týden bez nabíjení – záleží, jak dlouho si chrup čistíte a zda kartáček používáte ráno i večer (někdo střídá manuální a elektrické čištění).
Samozřejmě je příjemné si na nutnost nabíjení nevzpomenout klidně celý měsíc. Mějte ale na paměti, že s přibývajícím věkem kartáčku bude baterka ochabovat.
6. Jaké vybrat příslušenství?
Zvažte typ člověka, kterého chcete obdarovat. Sebe, někoho jiného? Cestuje/te hodně? Pak je povinnou výbavou cestovní pouzdro (může být i nabíjecí) anebo kartáček, který se nabíjí přes USB kabel.
Doporučujeme při koupi elektrického kartáčku přihodit jedno balení náhradních hlavic navíc. Ty se vždycky hodí!
V interiéru koupelen se krásně vyjímají oblíbené nabíjecí skleničky, ze kterých kartáček nepadá.
UV sanitizér doporučujeme vybrat těm, kteří jsou jednoduše nadšenci do perfektní hygieny anebo je trápí vracející se virová onemocnění. Sanitizér zvládne zlikvidovat až 99 % bakterií na hlavici, a to po každém čištění.
A co když se přece netrefím?
Poslední, zato palčivá otázka pod čarou: co když se přes veškerou snahu prostě netrefíte do gusta? Nezoufejte. Zboží v neporušeném obalu nám můžete do 100 dní od nákupu vrátit. Věříme, že najdete ten pravý, nejlepší elektrický kartáček na zuby. Ať už totiž vyberete jakkoliv, děláte správný krok kupředu ke krásnějšímu úsměvu. 🙂