KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Jak vybírat dudlík

Vše o dudlíku: vyberte ten nejlepší

Málokterá pomůcka pro děti je opředena tolika mýty jako dudlík. Jak vybrat ten nejlepší? Jak naučit dítě na dudlík? A jak se u toho nezbláznit? Pomůžeme vám!

Dudlík: dobrý sluha a zlý pán. Nebo ne?

Hlavní hrdina našeho článku, dětský dudlík, má mnoho tváří. Používá se jako piktogram označující dětský věk, což dokládá jeho neotřesitelnou roli v našich životech, mnozí mu ale nemohou přijít na jméno kvůli možnému dopadu na kojení a dětské zoubky. Jak je to doopravdy?

Uspokojuje dětskou potřebu sání a tím navozuje pohodu jak u miminka, tak v domácnostech, kde je přítomný. Pomáhá nedonošeným dětem snížit hladinu stresu a připravit se na budoucí sání. Je ale také pravdou, že nevhodné použití dudlíku po narození může mít negativní vliv na kojení, pokud ještě není ustálená tvorba mléka a miminko nezvládá kojení zcela bez problémů.

Ještě horší ale je, pokud si miminko k uspokojování sacích reflexů vybere například palec, který je narozdíl od jakéhokoliv dudlíku nepoddajný a může se tak na budoucím úsměvu podepsat mnohem razantněji.

Špatný typ dudlíku a jeho přílišné používání může mít také negativní dopad na vývoj čelistí a postavení budoucích zoubků dítěte (tzv. otevřený skus).

Pokud chcete, aby dudlík udělal tu nejlepší službu:

  • počkejte, až se ustálí sací reflex dítěte a kojení. Nedávejte dudlík miminku hned po narození a počkejte s jeho použitím do druhého měsíce věku. Dudlík do porodnice určitě vzít můžete, ale nejspíš ho pro svého novorozence nebudete potřebovat,
  • nabízejte dudlík vždy až po uspokojení základních potřeb dítěte jako je jídlo, blízkost pečující osoby, tepelný komfort nebo čistá plenka,
  • pokud miminko dudlík nechce, nikdy ho neslaďte nebo neochucujte. Zkuste to jindy nebo dejte šanci odlišnému dudlíku, např. se savičkou z jiného materiálu,
  • s postupujícím věkem zkracujte dobu, po kterou má dítě dudlík v puse.

Jak vybrat ten nejlepší? A existuje vůbec?

Výběrová paralýza se vyhne málokterému rodiči. Všichni přece chceme pro své děti to nejlepší. Aby dudlík splnil všechna náročná kritéria, dávejte si pozor na následující body.

Savička

Savičkou se myslí část dudlíku, kterou vkládáme miminku do úst. Můžete vybírat buď průhledné silikonové nebo žlutohnědé z přírodního kaučuku (latexu). Silikon lépe drží tvar a doporučuje se pro děti se sklonem k alergiím, latex je pro změnu odolnější, pružnější a mnohdy lépe přijímaný dětmi.

Vybírejte podle věku

Přizpůsobit velikost dudlíku aktuální velikosti úst miminka je naprosto klíčové, proto jsme u nás v Nazuby.cz rozdělili všechny dudlíky do tří kategorií podle věku dítěte: nejmenší velikosti použijete od narození ještě před prořezáním prvního zubu, dudlíky do věku 18 měsíců poslouží po většinu dudlací kariéry a největší velikost dudlíků tu bude pro vás i vaše dítě v dobách odvykání od dudlíku. Ve všech kategoriích můžete navíc dudlíky dále filtrovat a řadit, ať už podle ceny, materiálu savičky nebo třeba hodnocení ostatních rodičů, kteří u nás nakoupili.

Volte dudlík se spíše plošší, ortodontickou savičkou

Zubní lékaři a dentální hygienistky doporučují používání plošších či ortodontických dudlíků, jejichž speciálně vytvarované savičky jsou vyvinuty tak, aby snížily riziko křivého růstu zoubků a neovlivňovaly negativně vývoj ústní dutiny.

A zbytek je už jen zábava: v designu dudlíků ani příslušenství žádná doporučení odborníků řešit nemusíte a všechno tak záleží čistě na vašem vkusu. Pojďte si vybrat!

Péče o dudlík

Jak se může dudlík postarat o spokojenost vaší ratolesti, už víte. Jak se ale postarat o dudlík?

  • před prvním použitím dudlík vždy vyvařte po dobu 5 minut,
  • dudlík sterilizujte několikrát týdně. Pokud se chcete vyhnout klasickému vyvařování, můžete použít parní sterilizátory nebo sterilizační boxy do mikrovlnky (ty bývají častou součástí balení dudlíků),
  • nikdy dudlík „nečistěte“ pomocí vlastních slin. Předejdete tak možnému přenosu bakterií způsobujících zubní kaz. Dudlík raději opláchněte v čisté vodě,
  • dudlík, na kterém jsou vidět známky používání nebo kousání, nahraďte novým,
  • udržet dudlík v čistotě při cestování pomůže některé z pouzder na dudlíky,
  • v případě, že má vaše dítě moučnivku nebo jinou infekci ústní dutiny, dudlík vyhoďte, nasaďte léčbu a po přeléčení pořiďte nový.

Dávejte pozor – některé děti mohou být na latex alergické, takže v případě jakýchkoliv příznaků dudlík vyměňte za silikonový a kontaktujte lékaře.

Nebojte, není to žádná atomová věda a po pár dnech už všechno půjde samo. V každém případě pomůže mít doma dva až tři náhradní dudlíky, abyste měli zálohu pro případ vyvařování nebo prokousnutí a také abyste předešli hledání dudlíků, které se vždycky nejraději toulají na těch nejméně pravděpodobných místech vaší domácnosti.

Kdy a jak odnaučit dítě od dudlíku?

Každé dítě je jiné, a tak i doba používání dudlíků a proces odnaučování trvá u různých dětí různě dlouho a probíhá různými způsoby. Neměli byste ale zbytečně tlačit na pilu: příliš brzy odebraný dudlík může způsobit, že si dítě začne cucat palec, a to se následně odnaučuje mnohem hůř.

Kdy se tedy zbavit dudlíku? S denním dudláním by mělo dítě přestat kolem jednoho roku věku, na spaní lze dudlík používat o rok déle a aby se předešlo riziku rozvoje vad skusu a křivých zubů, mělo by se dítě bez dudlíku zcela obejít do věku tří let.

Pokud vaše dítě dudlá ještě stále celý den i noc, prvním krokem k úspěchu je omezit použití dudlíku jen na noc.

Ale jak na to?

  • pozorujte, kdy dítě touží po dudlání,
  • nabídněte za dudlík jinou zábavnou alternativu: houpání, knihu nebo chrastítko,
  • pokud to vypadá, že na vině je prořezávání zoubků, zkuste kousátko,
  • na dítě netlačte a pokud se to nepodaří hned, zkuste to po čase znovu,
  • daří-li se vám udržet delší periodu bez dudlíku, stanovte datum, kdy se ho zbavíte úplně. Toto datum pak můžete pojmout jako oslavu nové etapy bez dudlíku a spojit ji s nějakou odměnou,
  • někdy pomůže domluvit se s dítětem na rituálním odstranění dudlíku: můžete ho pověsit na krmítko pro ptačí miminka nebo odnést do lesa vílám.

Nebuďte na sebe ani na své děti zbytečně přísní. Jednoho dne se vám podaří, že dudlík budete používat už jen na noc, a pak přijde čas, kdy se bez něj obejdete úplně. Rodičovská láska se přece neměří věkem, kdy se děti naučí usínat bez dudlíku nebo chodit na nočník. Zkuste si častěji říct ono okřídlené sousloví „je to jen období.“, užívat si život s dětmi a nechat se inspirovat jejich bezstarostností a radostí z drobností.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

22. května 2024

MUDr. Michaela Kotyzová
garantka článku

MUDr. Michaela Kotyzová

zubní lékařka,

České Budějovice

22. května 2024

  • www.basisonline.org.uk/dummies
  • www.healthline.com/health/baby/pacifier-weaning
  • raisingchildren.net.au/preschoolers/sleep/night-time-problems/dummies-helping-your-child-let-go
  • Wambach K & Spencer, B; Breastfeeding and Human Lactation; 6th Edition; 2019