Jak motivovat děti k čištění zubů?
Každý den přesvědčujete děti, aby si vyčistily zuby? Slibujete hory doly a stejně mají zuby za 30 vteřin vyčištěné. Domlouvání, přemlouvání a odměňování už nezabírá? Dali jsme pro vás dohromady několik tipů, které mohou z každodenní povinnosti udělat zábavu.
Tři univerzální tipy
1. Jděte dětem příkladem
Poctivé čištění zubů u dětí nejlépe podpoříte vlastní svědomitou ústní hygienou. Děti rodiče napodobují (byť nevědomky), proto pokud vás od malička vídají například s mezizubními kartáčky v ruce, rapidně zvyšujete šanci, že k nim taky najdou cestu.
Náš tip? Techniku čištění zoubků neučte děti ráno ve spěchu nebo unavení večer. Najděte klidnou chvilku během dne, vysvětlujte pomalu, pusťte si video. Bez stresu a nátlaku jde všechno lépe.
2. Čištění hrou!
Co takhle zkusit děti k čištění zubů nalákat skrze zábavu?
• Dovolte dětem, aby nejprve vyčistily zuby vám – můžete při tom probrat i správnou techniku;
• pusťte jim k čištění zubů dvou až tříminutovou písničku, pohádku – cokoliv, co odměří čas;
Bojíte se, že tolik zábavy rozptýlí pozornost dětí a čištění odbydou? Vsaďte na tablety a ústní vody, které zabarvují zbylý ústní plak – jde o naprosto skvělou kontrolu, jak děti čištění zoubků zvládají.
• vyzkoušet můžete i přesýpací hodiny s dětskými motivy nebo hravé motivační tabulky.
Možná se vám podobné triky zdají náročné na váš čas a energii. Myslete ale na to, že jde hlavně o nastartování zvyku – určitě nebudete muset sloužit jako pokusná figurína a DJ až do důchodu. 🙂
3. Zaujměte je
Jak na miminka a batolata?
Čištění prvních zoubků vlastně nebývá tak těžké – malá miminka a batolata nejprve neprotestují a kartáček často ráda kousají, hrají si s ním. Až období vzdoru přinese tu pravou čisticí výzvu.
Jakkoliv bude domluva s protestujícím tříleťákem těžká, snažte se o pozitivní přístup. Byť takovou radu v knihách pro rodiče nenajdete, nám se osvědčilo k čištění pustit oblíbené písničky nebo pohádky – dítě vydrží klidnější a nechá si zuby vyčistit.
Víte, že se musíte starat už o malou špičku prvního prořezaného zoubku? Podívejte se, jak vybrat první kartáček a pastu.
Ještě připomeneme, že okousané kartáčky s polámanými vlákny měňte hned za nové. Sice jich zkraje spotřebujete habaděj, ale polámaná vlákna mohou podráždit dítěti dásně, a tím čištění znepříjemnit vám oběma.
Jak na mléčňáky?
Pro děti školkou a školou povinné se hledá univerzální rada jen těžko – každý rodič zná své dítě nejlépe. Co mají ale (většinou) společné, je láska k akčním hrdinům, populárním pohádkám a tak podobně. Zkuste vybírat zajímavé kousky na zuby právě s jejich hrdiny.
Abyste sobě i dětem čištění usnadnili, zvažte také šetrný elektrický kartáček. Na některé si mohou děti nalepit zábavné samolepky, jiné jim připojíte na vzdělávací a zábavnou mobilní aplikaci. Podívejte se, jak a podle čeho elektrický kartáček dítěti vybrat.
Jak na teenagery a rovnátka?
Teenagera už pravděpodobně k čištění nepřemluvíte, ani neuplatíte. Vyjděte mu alespoň vstříc co do výběru produktů (ekologické, designové, zábavné atp.). Osvědčilo se nám taky brát dospívající na dentální hygienu – i mezi mladšími ročníky je její návštěva v dnešní době populární. Dentální hygienistka je navíc další autorita, která dětem poradí, jak se správně starat o zuby a dásně.
Samotné čištění rovnátek usnadní speciální tablety, s čištěním zubů okolo záměčků zase pomůže kartáček na rovnátka nebo solo kartáček.
Na mladé dospělé pomalu začíná platit vidina, že si za „odfláknutou“ péči o zuby mohou v blízké budoucnosti připlatit velké částky z vlastní kapsy. 🙂
Dentální hygienu oceníte, i pokud s dítětem řešíte čištění zubů s fixními rovnátky, které je objektivně obtížné.