Nové auto, nebo úsměv? Víme, na kolik vás měsíčně vyjdou zdravé zuby
Manikúra a pedikúra za tisícovku. Kosmetika a kadeřnice za dalších 1 000 korun. Kafe a dortík v kavárně za 150,-. Takové částky jsou dnes naprosto běžné a platíme je bez mrknutí oka. Přesto jsou to právě výdaje spojené se zuby, které jsou považovány za nákladné nebo i nedostupné. Jaká je ale skutečná měsíční cena za kvalitní ústní péči? Spočítali jsme ji za vás.
Pár stovek měsíčně: investice do zdraví
Péče o sebe je radost i nutnost. Pomocí pedikúry předcházíme problémům s chodidly, kadeřnice nebo holič pomáhají zvyšovat naše sebevědomí, kosmetika je pro někoho odpočinek a pro jiného procedura na pomezí zdravotnického zásahu. Je v pořádku za návštěvy v salonech platit tisíce stejně jako to, když se bez těchto vymožeností obejdeme. Pokud se půl roku neostříháme, odnesou to maximálně roztřepené konečky vlasů. Ale co když si půl roku nevyčistíme zuby?
K prozření, že prevence je nad zlato, jsem došla během praxí v laboratořích, kde jsme vyráběli zubní náhrady. Dodnes si pamatuji, jak většina pacientů plakala při jejich nasazování. Až tehdy totiž zjistili, že nic nedokáže 100% nahradit vlastní chrup. Mnohdy nezapomněli dodat, jak rádi by vrátili čas a věnovali zubům důraznější péči.
Tenhle scénář je naštěstí pro drtivou většinu evropské populace sci-fi. Finance jsou nicméně pořád ještě častým argumentem proti precizní ústní hygieně. Věřte, nebo ne, naprosto dostačující péče o zuby vás přijde na pár set korun měsíčně. To je zhruba polovina kompozitní výplně, dvě krabičky cigaret nebo obyčejné tričko z fast fashion řetězce. A to ani nemluvíme o tom, kolika problémům (a samozřejmě výdajům) se s její pomocí vyhnete!
Co zahrnuje stoprocentní péče
K precizní ústní hygieně toho přitom zdaleka nepotřebujeme moc: zubní kartáček, pastu a pomůcky na čištění mezizubí.
Chcete říct tajemství?
Ke kvalitnímu vyčištění zubů není třeba dokonce ani zubní pasta. Pokud dokonale ovládnete váš kartáček, můžete čistit pouze s pomocí vody. Ale ruku na srdce, většině z nás je přeci jen použití pasty příjemnější než čištění „na sucho“.
Ústní voda je pak taková milá nadstavba, která může nejen osvěžit dech, ale i zefektivnit odstraňování bakterií a postarat se o lepší kondici dásní, například při zánětech nebo paradentóze.
Kartáček a pastu máme doma všichni, ať už sázíme na starou dobrou klasiku nebo inteligentní a efektivní elektroniku. Kvalitní manuální kartáček nestojí více než 50 až 90 korun a zubní pasty jsou na tom podobně: ty nejlevnější pořídíme zhruba za padesátikorunu, nejpopulárnější se pohybují kolem stovky.
Tápete, jakou velikost mezizubního kartáčku zvolit? Nechte si poradit od odborníka, který vám změří mezizubní prostory. Správnou velikost můžete vybádat i doma: pořiďte si sady s více velikostmi a zkoušejte, které kartáčky jsou pro vás nejlepší.
Největší neznámou bývají pomůcky mezizubní péče. Pokud máte standardní velikost mezizubních prostor, budou pro vás nejlepší mezizubní kartáčky. Je naprosto běžné, že budete potřebovat více velikostí, přičemž jejich výdrž záleží na vašich zkušenostech. Ze začátku to může být jen jedno nebo dvě použití, ale po získání trošky praxe vám jeden mezizubní kartáček vydrží zhruba týden až deset dní.
Kolik co stojí?
A teď konečně k jádru pudla: kolik zaplatíme za měsíční plnohodnotnou péči, která by nám měla zaručit dlouhodobě zdravé a spokojené zuby (i dásně)?
Kartáček měsíčně přijde zhruba na 50 korun (počítáme s tříměsíční výměnou a rezervou, když potřebujeme kartáček vyměnit dříve nebo například po prodělané infekční nemoci).
Za pastu zaplatíme zhruba padesátikorunu (jedna tuba nám při doporučené dávce o velikosti hrášku vydrží zhruba dva měsíce).
Mezizubní kartáčky stojí v závislosti na praxi s čištěním mezizubí 50 až 100 korun měsíčně (jeden kus vychází asi na deset korun).
Jednoduchý, levný a šikovný je i tzv. sólo kartáček. Díky malé hlavičce se dostane tam, kam si jeho větší kolegové netroufají, a skvěle se tak hodí k dočištění zadních stoliček nebo okolí dásňové linie. Ví si rady i s dětskými zoubky, rovnátky nebo překříženými zuby. Chcete se seznámit? Do toho!
Sečteno a podtrženo: za nutné minimum pro stoprocentní péči o vaše zuby měsíčně nezaplatíte více než 200 korun, což dělá méně než 2 a půl tisíce za rok. A to je oproti částkám z úvodu článku celkem zanedbatelné, že ano?
Kolik stojí, když „už je pozdě“
Jakmile je zdraví chrupu podlomeno, je situace docela jiná a cena, kterou platíte, je opravdu vysoká. To už pocítíte nejenom vy ve smyslu zvýšeného nepohodlí a bolestivosti, ale i vaše peněženka: endodontické ošetření (čištění zubních kanálků) stojí od 3 000,- za jeden kanálek, zubní korunka vás přijde na 1 500 až 7 000 Kč podle druhu, můstek zhruba od 5 000,- za jeden nahrazený zub, jeden implantát cca 20 000 až 40 000 Kč a snímatelná náhrada (lidově klapačky) pak od 15 000,- za jednu čelist. A tak bychom mohli pokračovat dál. Zdravotní pojišťovny přitom zdaleka nehradí vše, pouze ty nejnutnější zákroky a zubní náhrady z nejlevnějších materiálů.
Víme, že to není zrovna optimistický výhled, ale se správnou péčí tyhle náklady nebudete muset řešit ještě léta letoucí. Dávno totiž víme, že za dlouhodobě zdravými zuby nestojí genetika, zázračné výrobky ani věci mezi nebem a zemí, ale jedině precizní čištění. Protože, co si budeme povídat, všichni dokážeme vymyslet tisíc lepších způsobů, jak utratit desetitisíce.
Neříkejte „co by, kdyby“
Zdraví si za peníze koupit nelze. Pomůcky na precizní každodenní čištění zubů považujme za čestnou výjimku, která potvrzuje pravidlo. V nadpisu se ptáme, jestli je dražší auto, nebo úsměv. Odpověď už jistě tušíte, a sice že opravdu nákladné může být ohledně zubů jediné: zanedbaná péče. Každodenním pečlivým čištěním, které vás měsíčně nemusí stát víc než dvě stě korun, totiž dokážete předejít drtivé většině problémů se zuby. Nevěříte? Přesvědčte se na vlastní zuby.