Zoubková víla radí: co musíte vědět, než vylezou první zoubky
Ruka v puse, okusování všeho kolem, moře slin, nerudné miminko, nateklé dásně, rýma i zvýšená teplota. Zní vám to povědomě? Dost možná brzy přivítáte u své ratolesti první zoubek. Kdy rostou první zuby, za jakých okolností zbystřit a jak se o ně starat? Nebojte, nenecháme vás v tom a prvními krůčky ústní péče vás provedeme. Račte dál!
Kde a kdy rostou první zuby?
Dostaveníčko s prvními zoubky většina dětí zažije někdy kolem půl roku věku. Některým miminkům začnou zuby růst už ve třech měsících, u jiných ještě v roce nenajdeme jediný prořezaný zoubek. Zbystřit byste ale měli ve chvíli, kdy vašemu potomkovi táhne na dva roky a jeho dásně stále zejí prázdnotou. V takovém případě neváhejte a navštivte dětského stomatologa, který pomůže přijít záhadě neprořezaných zoubků na kloub.
Které zuby rostou jako první? Úplně nejdřív většinou na svět vykouknou dolní jedničky (řezáky), ale jak už to bývá s dětmi: máloco je opravdu pevně dané, a tak se mohou nejdřív objevit klidně i jiné zuby, třeba i čtyři najednou, nebo naopak jen jeden. Zoubky mohou růst také na přeskáčku, některým prořezání potrvá pár dní, jiným zas pár týdnů.
Věděli jste, že existují dokonce i případy, kdy se dítě s prvními prořezanými zuby už narodí? Takovému chrupu se říká předmléčné zuby a obvykle postrádá kořeny, což usnadňuje jeho hladké odstranění.
Zachovejte klid a nesrovnávejte se s jinými dětmi a počty jejich zubů. Dopadne to dobře, nebojte.
Už je to tu!
Jakkoliv všechno je individuální, zhruba ve třech letech by vaše ratolest měla mít kompletní dočasný (mléčný) chrup, který zahrnuje celkem 20 zubů.
Nejobvyklejší scénář jejich prořezávání je následující:
- 4–7 měsíců: dolní první řezáky (jedničky)
- 6–12 měsíců: horní první řezáky (jedničky)
- 9–12 měsíců: dolní dvojky
- 9–13 měsíců: horní dvojky
- 12–16 měsíců: první stoličky (čtyřky) nahoře i dole
- 16–22 měsíců: horní i dolní špičáky (trojky)
- 20–30 měsíců: druhé stoličky (pětky) nahoře i dole
Masáž dásní, ledování, kousátka... jak to udělat, abyste období růstu prvních zoubků přestáli bez stresu a bez bolesti? Tipy k nezaplacení najdete v našem průvodci prořezáváním mléčných zoubků.
Aby byl výčet úplný, zmiňme i další zuby. Tedy ty, které se vyklubou jen jednou a už nejsou nahrazeny. Kdy a kde čekat další přírůstky do sbírky stálého chrupu?
- 6 let: první stálé stoličky (šestky)
- 11–13 let: sedmičky
- 17–? let: osmičky (nemusí se objevit vůbec, nebo jen v omezeném počtu, mohou dělat neplechu i ve vyšším věku: prostě „zuby moudrosti“, znáte to.)
Zhruba v šesti letech startují starosti se zuby nanovo. Začíná totiž postupná výměna mléčného chrupu za stálý.
Pořadí výměny zubů je podobné jako jejich prořezávání, tady nejprve první řezáky (jedničky), pak dvojky, první stoličky, špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky). Stejně tak i tady platí, že každé dítě je originál a na nějaká stálá pravidla zpravidla obměňující se zuby moc nehrají.
Jak čistit první zoubky
Že jeden zub nepotřebuje vaši pozornost? Ale kdeže. I na jednom jediném zubu se líbí bakteriím plaku. Na nic proto nečekejte a začněte s čištěním. Čím dřív si na něj vaše dítě zvykne, tím lépe. Hravě ho pak udržíte i v období(ch) vzdoru.
Zvlášť v případě prvních stálých stoliček, které se objevují společně s prvními obměňujícími se zuby, zaznamenávají lékaři díky jejich delší kariéře v ústech zvýšenou kazivost. Předejděte tomu a postarejte se o ně naplno.
Jak na to? Není to žádná věda, podívejte:
Na začátku nebudete potřebovat moc, dokonce ani pastu. K ruce si ale rozhodně vezměte kvalitní kartáček s malou hlavičkou a velmi měkkými vlákny. Jak vybrat ten nejlepší kartáček na první zoubky? Poradíme.
Velmi populární jsou v poslední době silikonové kartáčky, tzv. „prsťáčky“, které jsou skvělou pomůckou při prořezávání zubů: pomocí jemné masáže dokáží zvýšit prokrvení bolavé oblasti a snížit bolestivost i otok dásně. K čištění zoubků se ale nehodí.
Noční kojení – zubů trápení?
Sladké mléko a nižší produkce neutralizujících slin jsou příčinou častých obav z nočního kojení. Mateřské mléko má ale na své straně silné zbraně: antibakteriální účinky a moře užitečných enzymů. Studie ukazují, že plně kojené děti vykazují menší kazivost zubů, a tak obavy ani předčasný odstav nejsou na místě. Pokud zoubky před spaním (i po něm) pečlivě vyčistíte, nemusíte se ničeho bát.
K zubaři v roce
Zrcátka, křeslo jezdící nahoru a dolů, legrační zvětšeniny zubů a odměna ve formě samolepky, tetovačky nebo třeba razítka. Návštěva dětského stomatologa nemusí být utrpení pro vás ani pro vaše děti. Jen je třeba začít co nejdřív, ideálně kolem prvních narozenin dítěte. Vyhnete se tak problémům pramenícím ze zanedbané péče a také dítě zvyknete na to, že ordinace je bezpečné prostředí a preventivní prohlídka přirozená věc.
Proč mít zdravý (ač dočasný) chrup
Možná se ptáte, proč věnovat tolik pozornosti zubům, které stejně za pár let vypadnou. Dočasný chrup ale není jen nějaká „zkušební verze“ dospělých zubů. Existuje nejméně 6 dobrých důvodů, proč udržovat mléčné zuby ve špičkové kondici. Tady jsou:
Kolem dětských zubů a péče o ně se točí spousta mýtů i polopravd a spousta rodičů pak dělá zbytečné chyby. Prověřte, jestli mezi ně náhodou také nepatříte.
Komplexní výživa: zdravé mléčné zuby umožňují dětem efektivně žvýkat různorodou potravu, což je klíčové pro získávání živin potřebných ke zdravému vývoji.
Podpora rozvoje řeči: správně zarovnané a zdravé první zuby pomáhají dětem naučit se správně vyslovovat hlásky a slova.
Správný ortodontický vývoj: mléčné zuby „drží místo“ v čelisti dospělým zubům. Pokud dojde k předčasné ztrátě zubu kvůli kazu nebo jiným problémům, může to vést k nesprávnému postavení stálého chrupu a následné potřebě léčby pomocí rovnátek.
Předcházení budoucím problémům: zanedbávání ústní hygieny může vést k zubnímu kazu a infekcím, přičemž bakterie ze zkažených mléčných zubů se mohou rozšířit na neprořezaný stálý chrup.
Ovlivnění struktury obličeje: zdravý a kompletní dočasný chrup přispívá k rozvoji obličejových svalů, pomáhá formovat dětský úsměv a zajišťuje správné postavení čelistí.
Vytvoření správných návyků ústní hygieny: čištěním od raného dětství vytváříte dítěti základ pro celoživotní návyky v oblasti ústní hygieny.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Víme, že začátky čištění nejsou úplně snadné. Věřte ale, že o co těžší se může všechno zpočátku zdát, o to víc to pak stojí za to. Až budou starší, možná vám nepoděkují přímo vaše ratolesti (známe děti), ale jejich zuby rozhodně ano.