První kartáček a zubní pasta: vyberte ty nejlepší
Je to tady! Vykoukla nepatrná špička mléčného zoubku a přichází tak čas na první zubní kartáček. Jaké další pomůcky budete pro své dítě brzy potřebovat a jak je vybrat bez zaváhání?
Řeklo by se, že pro ten jeden, dva, tři zuby je celkem jedno, jaký zubní kartáček nebo pastu koupíte. Ale opak je pravdou. Věřte, že tentokrát se nejedná o takové to hrocení. Čím dřív začnete s nácvikem skvělé ústní hygieny, tím větší kus práce si později ušetříte. Vyzkoušeno za vás! 🙂
Jak vypadá správný kartáček?
- má velké množství jemných vláken
- vlákna jsou rovně střižená
- malým dětem vybírejte širší rukojeť
- čím menší dítě, tím menší hlava kartáčku
S dodržením těchto 4 jednoduchých pravidel se při výběru dokonalého prvního kartáčku na mléčné zoubky nespletete.
Rádi byste konkrétní tipy? V redakci se nám nejvíce osvědčily kartáčky se širokou rukojetí (například od Jordanu). U divočejších dětí oceníte ochranný kroužek, který brání zarazit si kartáček až do krku (například od Mam).
Dočistit malé dětské zoubky můžete jednosvazkovým kartáčkem. Funguje báječně, pokud vezmete opravdu zub po zubu (například v poloze, kdy dítě leží na zádech a hlavu má položenou ve vašem klíně).
Podívejte se, proč doporučujeme elektrické kartáčky až od 3 let a zjistěte, podle čeho je vybrat bez mrknutí oka.
Nezapomeňte dětský zubní kartáček měnit pravidelně, ideálně jednou za dva měsíce (i dřív, pokud dítě vlákna kartáčku rozkouše). Po novém kartáčku sáhněte také po každé infekční nemoci (kašel, rýma, viróza, nachlazení, angína), zabráníte jejímu návratu. To platí jak pro děti, tak pro vás.
Podle čeho volit zubní pastu?
- u prvních past vás může zajímat, zda má/nemá sladkou chuť
- kontrolujte množství fluoridů
Malé děti většinu pasty spolykají. Někteří rodiče proto vyžadují neochucenou, nesladkou zubní pastu, aby si děti nezvykly. Alternativou je začít čistit zoubky úplně bez pasty – anebo jí jen lehce kartáček „ušpinit“.
Rozhodně kontrolujte množství fluoridů. První dětská zubní pasta by měla obsahovat maximálně 500 ppm (údaj najdete na obalu). Větší množství fluoridů zatěžuje po spolykání zažívání dětí a navíc by se na zubech mohly vytvořit bílé flíčky, kterých je nezbavíte (fluoróza).
U starších dětí se fluoridů už nemusíte tolik bát – posilují zubní sklovinu, což oceníte, když dětem začnou růst stálé zuby. Pro děti od 4 do 6 let je adekvátní množství 500–1 000 ppm, pro děti od 7 let se držte mezi 1 000–1 450 ppm. A nezapomeňte, stačí množství zubní pasty o velikosti hrášku.
Hodně rodičů s čištěním zoubků bojuje. Neví, jak dítě k čištění donutit, motivovat, přilákat. Podívejte se na osvědčené tipy.
Rádi byste i pro starší děti zubní pastu úplně bez fluoridů? V takovém případě se poraďte s odborníky. Ti často doporučují pastu s hydroxyapatitem (minerál, který se nachází v kostech a zubech) anebo vápníkem.
Už je čas na mezizubní kartáčky?
Jakmile se mezi dvěma zuby uzavřou mezizubní prostory (nejčastěji mezi „pětkou a šestkou“), sáhněte s dětmi po mezizubním kartáčku. Mezizubní kaz trápí opravdu většinu dětí – začne bolet později, hůř se odhaluje. A vyhnete se mu jedině skvělým čištěním. Pokud vám manipulace s mezizubními kartáčky zatím příliš nejde, začněte aspoň s flosspicky, které seženete i ve verzi pro děti.
Nehledejte ve výběru těžkosti
Jakmile si tipy pro výběr prvních zubních pomůcek jednou přečtete, jsou nad slunce jasné. Mnohem náročnější bývá pro všechny unavené rodiče vytrvat a den co den vyhrát boj o vyčištěné zoubky. Věříme, že si s tím poradíte. Se správnými nástroji to koneckonců půjde o polovic lépe.