KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Druhy rovnátek od kovových po neviditelná

Druhy rovnátek od kovových po neviditelná

Rovnátka nosí dospělí i děti a díky pokročilým technologiím si toho často ani nevšimnete. Vybrat ta nejlepší je ale celkem oříšek. Přečtěte si náš přehled typů rovnátek a nesáhnete vedle.

Druhy rovnátek

Rovnátka dělíme na dvě skupiny. Častěji používanými rovnátky jsou fixní rovnátka, označovaná často také jako rovnátka na pevno, konvenční nebo pevná rovnátka. Ta mají množství typů, na které se podíváme za chvíli. Kromě rovnátek na pevno můžete nosit ještě rovnátka snímatelná (sundavací).

1. Snímatelná rovnátka

Snímatelná (sundavací, nasazovací) rovnátka dělíme na klasická snímatelná rovnátka a fóliová rovnátka.

Klasická snímatelná rovnátka

Klasická snímatelná rovnátka nejspíš znáte z dětství jako „rovnátka na noc“. Skládají se z drátů připevněných k tělu rovnátek pomocí šroubků a pérek. K rovnátkům někdy dostanete i klíček a pokyny, jak upravovat napětí drátků. Nebojte se – postup je snadný a zvládne ho každý.

Zajímá vás, kolik stojí jednotlivá rovnátka, jak se o ně starat a jak vyzrát na čištění zubů s rovnátky? Přesně pro vás jsme připravili kompletního průvodce od otisků po sundání.

Klasická snímatelná rovnátka dělíme podle použití na dvě skupiny:

  1. Rovnátka pro děti: používají se v nižším věku (mezi 7. a 10. rokem), kdy je možné ovlivnit vývoj čelistí. Slouží pro předléčení před nasazením fixních nebo fóliových rovnátek. V období výměny zubů zvyšují šanci na jejich správné prořezání.

  2. Retenční aparáty: snímatelná rovnátka se také používají k udržení výsledků dosažených pomocí pevných rovnátek nebo alignerů.

Výhody a nevýhody

  • Ústní hygiena i čištění rovnátek je hračka.
  • Díky nočnímu nošení o nich okolí nemá tušení.
    • Udržet konzistentní a dlouhodobé nošení může být zvlášť u dětí a teenagerů opravdu výzva.
    • Dají se použít pouze u méně závažných vad.
    • Z povahy věci je snazší je ztratit.

Neviditelná (fóliová) rovnátka – alignery

Neviditelná (fóliová) rovnátka neboli alignery najdete i pod označením rovnátka Invisalign. Jde o fóliový výlisek postupně upravující postavení zubů. V pravidelných intervalech určených ortodontistou se fólie mění a posouvá úsměv blíž požadovanému stavu.

Pozor, přestože fóliová rovnátka vypadají podobně jako fólie na bělení zubů, nejsou určena k aplikaci bělicích gelů a bělení se v průběhu léčby nedoporučuje. Na zubech jsou totiž během ní nalepeny malé plošky v barvě zubů (tzv. SmartForce Attachmenty) zastupující zámečky, které v případě bělicích pokusů způsobí nestejnoměrné zbarvení na zubech.

Ačkoliv se leckde dočtete, že výhoda snímatelných rovnátek je možnost vyjmutí při sportu, nelze to doporučit. Během léčby jsou zuby „rozpohybovány“ (nestojí pevně v kosti) a při sportu by se mohly snadno posunout do nežádoucí polohy (například při nechtěném úderu míčem do obličeje nebo při pádu).

Výhody a nevýhody

  • Ústní hygiena i čištění rovnátek nevyžaduje tolik času jako v případě fixních rovnátek.
  • Jsou diskrétní a estetická (při nasazení prakticky neviditelná).
  • Je snadné je vyjmout při jídle nebo čištění zubů.
    • Aby fungovala, jak mají, musí být v ústech minimálně 20 hodin denně.
    • Na rozdíl od fixních rovnátek se mohou ztratit.
    • Jejich cena je asi 10× vyšší než u klasických snímatelných a 2× vyšší než u kovových fixních rovnátek.

    Zajímají vás ceny rovnátek? Najdete je v samostatném článku.

Pro děti do deseti let se někdy používají i tzv. částečná fixní rovnátka. Slouží ke korekci určité oblasti, třeba jen jednoho nebo dvou zubů a krom nižší ceny mají i tu výhodu, že nezatěžují zbytek ústní dutiny, ať už esteticky nebo zvýšenými nároky na ústní hygienu.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

2. Fixní rovnátka

Fixní rovnátka (někdy také rovnátka stálá, pevná nebo na pevno) není možné, jak už název napovídá, jednoduše vyndat z úst. Starají se o správný posun zubů 24 hodin denně. Díky tomu se jich ale můžete zbavit dříve!

Jednotlivé zámečky (držáky) jsou na zubech připevněné pomocí světlem tuhnoucího lepidla (fotokompozitu) a propojuje je drátek (oblouk), který je přidržován gumičkami (ligaturami). Ty si oblíbíte – mění se při každé kontrole a možnost výběru barev je široká.

Klasická fixní rovnátka kovová a estetická

Konvenční fixní rovnátka se lepí na vnější stranu zubů a jsou tedy vidět na první pohled. Vybrat si můžete mezi levnějšími klasickými rovnátky se zámečky z kovu a tzv. estetickými variantami fixních rovnátek.

Výhody a nevýhody

  • Poradí si se širokou škálou problémů včetně složitých případů.
  • Při pravidelných kontrolách umožňují ortodontistům výjimečně přesnou práci s rovnátky a tedy maximálně efektivní léčbu.
  • Mají příznivou cenu.
    • Péče o zuby s fixními rovnátky vyžaduje čas a trpělivost. Pomoci mohou speciální kartáčky na rovnátka nebo náš návod, jak vyzrát na zubní hygienu s rovnátky.
    • Častým strašákem je estetika. I fixní rovnátka nalepená na vnější straně zubů ale mohou být diskrétní. Ptejte se po estetických rovnátkách.

Kovová rovnátka

Kovová rovnátka jsou nejpoužívanějším typem rovnátek v ČR. Nejsou žádným výkřikem moderních technologií, ale naopak tím, co si většina z nás představí pod pojmem rovnátka: kovové zámečky a kovový oblouk na zubech. Díky tomu jsou sice viditelná, ale i výjimečně účinná a také nejsnadněji ufinancovatelná.

Estetická rovnátka

Fungují stejně jako jejich celokovoví bratři, zámky jsou ale vyrobeny z méně viditelných materiálů. Díky hladkému povrchu zámků jsou komfortnější při nošení a péči a méně dráždí ústní dutinu. Používají se také u pacientů s alergiemi na kovy.

Oproti kovovým rovnátkům jsou ale také dražší a nehodí se pro všechny typy vad. Na trhu najdete keramická rovnátka s bílými zámečky nebo ještě nenápadnější safírová rovnátka, která mají zámky průhledné.

Nejčastěji používaným typem těchto rovnátek je tzv. Damon system, který je pro mnohé synonymem samoligovacích rovnátek. Ve skutečnosti je ovšem řešení bezgumičkových zámků celá řada.

Samoligovací rovnátka

Samoligovací rovnátka jsou, jednoduše řečeno, fixními rovnátky bez gumiček. Místo nich mají speciální zámečky, které se dokáží vycvaknout z drátku a zase zacvaknout zpět. Drátek je díky tomu pohyblivý, jen když je třeba, a tolik se neposouvá, nevyjíždí u zadních zubů a nepíchá pacienta do úst.

Výhody a nevýhody

  • U samoligovacích rovnátek je možné se obejít bez trhání zubů, které by někdy předcházelo použití klasických fixních rovnátek.
  • Jsou pohodlnější než klasická rovnátka.
  • Odpadají pravidelné výměny gumiček, kontroly u specialisty proto mohou být méně časté.
  • Jednodušší konstrukce rovnátek usnadňuje čištění zubů a péči o rovnátka.
    • Jsou poměrně hodně viditelná, řešením může být použití keramických zámků.
    • Použitý kov může dráždit ústní dutinu. Ale nemusí: podráždění pomohou předejít vosky na rovnátka.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou zvláštním typem fixních rovnátek. Pracují na stejném principu a jsou i podobně účinná, zámky jsou ale přilepeny na vnitřní straně zubů. To má svá pro i proti.

Výhody a nevýhody

  • Jsou nejestetičtější volbou ze všech typů rovnátek. Díky uchycení zevnitř je lze odhalit jen pomocí zrcátka.
  • Navzdory své diskrétnosti si zachovávají výhody fixních rovnátek jako je vysoká účinnost a přesnost korekce.
    • Nejsou moc pohodlná: díky svému umístění dráždí jazyk, který může otékat, odírat se a přispívat tak k problémům s výslovností.
    • Na rovinu: jsou drahá (nejdražší ze všech porovnávaných rovnátek).
    • Vyžadují časté a delší kontroly, což pochopitelně také není zadarmo.
    • Péče o lingvální rovnátka je ještě o trochu složitější než u klasických pevných rovnátek.

Kdy a jak dlouho se nosí fixní rovnátka?

Fixní rovnátka fungují nejlépe při nošení kolem 10. až 14. roku věku, kdy hlava i ústa ještě stále rostou. Léčba pomocí těchto rovnátek trvá u dětí a dospívajících obvykle 1 až 2 roky podle typu vady. Ani v dospělosti není nic ztraceno, jen je potřeba počítat s delší dobou léčby – zpravidla se bavíme o několika letech.

Jejich použití obnáší pravidelné a poměrně časté kontroly u ortodontisty (cca každých 6 týdnů), který sleduje průběh léčby a upravuje napětí drátku.

Kontroly obnáší i výměny gumiček, případně i oblouku, nebo přilepení upadlého zámku a podobně. Všechny tyto situace mohou (ale nemusí – v závislosti na vaší smlouvě s ordinací) znamenat další náklady navíc. S tímto faktem je třeba počítat v rovnátkovém cash-flow.

Jaká je cena za rovné zuby, za co všechno platíte a kdy? Všechno se dozvíte v našem průvodci životem s rovnátky.

Zajímá vás, na co se připravit, jak se starat o zuby s rovnátky nebo kolik to všechno bude stát? Přečtete si našeho průvodce světem rovnátek od otisků po sundání.

Retainery a retenční aparáty

Po ukončení léčby fixními rovnátky je zapotřebí, aby se rozpohybované zuby zastabilizovaly v nové pozici. O to se postarají tzv. retainery a retenční aparáty.

Retainer si můžeme představit jako drátek napevno přilepený k zadní straně zubů. Na zubech zůstává několik let a po chvilce nošení už si ho ani nevšimnete.

Po sundání pevných rovnátek budete společně s retainerem nebo retainery nosit i retenční aparáty (neboli nám již dobře známá snímatelná rovnátka na noc). Délka jejich pobytu v ústech se bude postupně zkracovat, až se bez nich obejdete úplně.

To zvládnete

V dnešní době už rovnátka nejsou žádné utrpení. Klidně si můžete vybrat taková, o nichž budete vědět jen vy a nikdo jiný. A s péčí o rovnátka a váš úsměv rádi pomůžou specializovaní pomocníci z řad kartáčků, past i vosků.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

2. července 2024

Lucie Zídková, DiS.
garantka článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare

2. července 2024

  • https://www.eliteorthodontics.co.uk/aftercare/removable-braces/
  • https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/damon-braces-how-they-compare-to-other-teeth-straightening-devices
  • https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10899-teeth-retainer
  • https://www.rovnatkakolar.cz/druhy-rovnatek/