KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Máte zdravé dásně? Zjistěte to, než bude pozdě

Máte zdravé dásně? Zjistěte to, než bude pozdě

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je důležité mít zdravé dásně? Nejsou jen kvůli estetice. Jsou základem pevného držení zubů a klíčem k našemu celkovému zdraví. Pojďme proto společně přijít na kloub tomu, jak si je udržet v co nejlepší kondici, než bude pozdě.

Jak poznat zdravé dásně?

Zpočátku ani nepoznáme, že bychom mohli mít jakýkoliv problém. Nic nás nebolí, když najednou se ozve kostlivec (tentokrát) v ústech – známý jako zánět dásní. Zkontrolujme si proto včas, jestli naše dásně signalizují všechny známky zdraví.

  • Zdravé dásně mají přirozenou růžovou barvu. Pokud jsou načervenalé, případně rovnou červené, může to být známka zánětu dásní (gingivitidy).

  • Měly by být na dotek pevné a neměly by krvácet ani při čištění zubů nebo použití mezizubních kartáčků, zubní nitě.

  • Přiléhají těsně k zubu.

  • Jsou hladké; někdy na nich dokonce můžeme zpozorovat ďolíčkování, bez jakýchkoliv otoků.

Věděli jste, že zánětem dásní trpí 70 % populace a dokonce to může negativně ovlivnit i funkci dalších orgánů? Zánět dásní je způsoben hromaděním bakterií zubního plaku u krčků zubů. Pokud se zubní plak pravidelným čištěním důkladně mechanicky neodstraní, dásně začnou reagovat zánětem. Na jakých 6 nejčastějších otázek se ptáte?

Jak vypadají nemocné dásně?

Nezdravé dásně poznáte okamžitě. Jednak podle jejich barvy – červené, tmavě červené až fialové, ale také podle citlivosti. Při doteku mohou být bolestivé, oteklé a mohou krvácet. V dlouhodobě neléčených případech dásně překrývají i část korunky zubu. Au, au. 🙁

Jde tomu zabránit? Ve většině případů je hlavní příčinou problémů špatná ústní hygiena. Pokud tedy budeme dbát na precizní péči, máme vyhráno. Jak vyšvihnout ústní hygienu na rovných 100 %? Zapojme do čištění mezizubní kartáčky.

Zubní pomůcky pro zdravé dásně

Abychom si udrželi zdravé dásně, je nezbytné volit správné zubní pomůcky a dodržovat pravidelnost čištění. Které konkrétní pomůcky bychom tedy měli začlenit do denní péče, abychom se vyhnuli problémům?

  • Máte rovnátka nebo se jen zdravých dásní nechcete vzdát za nic na světě? Věříme, že oceníte jednosvazkový kartáček na precizní dočišťování. (Také známý jako sólo kartáček.)

  • Klíčem k úspěchu je samozřejmě i správná technika čištění. Bez ní můžeme čistit klidně 2 hodiny denně, ale nikdy se zubního plaku v dásňovém žlábku zcela nezbavíme. Podívejte se na video, se kterým svou techniku vypilujete.

Používáte všechny zmíněné zubní pomůcky, ale i přesto byste raději další kontrolu? Vyzkoušejte indikátor zubního plaku, zvýrazní místa, na která jste při čištění zapomněli. 🙂

Jak si udržet zdravé dásně

Chce to především správné zubní pomůcky a dodržovat každodennost čištění, jak už jsme ostatně zmínili výše. Na co ale ještě nesmíme zapomínat, pokud to se zdravím svých dásní myslíme opravdu vážně?

1. Pravidelné návštěvy zubaře

Profesionální prohlídky (1–2× ročně) jsou nezbytné pro udržení zdravých dásní. Díky rentgenovým snímkům dokáže zubní lékař odhalit počínající problémy, které bychom sami mohli pouhým okem přehlédnout. Zároveň nám poskytne rady „šité na míru”.

2. Zdravá strava

Věděli jste, že i naše strava hraje velkou roli v udržení zdravých dásní? Snažme se proto omezit cukry. Místo toho sáhněme po čerstvém ovoci, zelenině a potravinách bohatých na vitaminy a minerály, které podporují zdraví dásní – jako jsou například vitaminy C; A i D.

Věděli jste, že můžeme trpět zánětem dásní, i když naše dásně nekrvácí? Tento problém se často týká kuřáků – nikotin má vasokonstrikční účinky, tedy stahuje cévy a brání krvácení dásní. Proto kuřáci často ani nezjistí, že je zánět dásní trápí.

3. Kouření

Jak už možná sami tušíte, kouření má negativní dopad jak na celkové zdraví, tak na zdraví dásní. Při dlouhodobém kouření dokonce dochází k poruše prokrvení sliznic a v nejhorším případě mohou v ústech vznikat rakovinné útvary.

Prevence nad zlato

Suma sumárum? Každým pohybem vláken navíc investujeme do zdraví svých zubů (i dásní) do budoucna. Mějme prevenci ve vlastních rukou a vyzrajme nad zbytečnými výdaji u zubaře i nad pokulhávající dostupností zubního ošetření.

Prevence byla, je a vždy bude levnější než následná léčba problémů. Proto neodkládejme správnou ústní hygienu a pusťme se do každodenní rutiny hned teď. Jsme si jistí, že nám dásně jednou poděkují – a peněženka jakbysmet. 🙂