KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Fluor vs. fluorid

Fluor a fluorid – dva termíny, které se často pletou a mají odlišné významy. Pojďme si je přiblížit!

Fluor

Fluor (chemická značka F) je chemický prvek, který je ve své čisté formě vysoce toxický, reaktivní, žlutozelený plyn s pronikavým zápachem a v přírodě se prakticky samostatně nevyskytující.

Spíše se nachází v podobě sloučenin, nikoli ve formě volného plynu, protože se snadno spojuje s jinými prvky (elektronegativní prvek). Tímto způsobem se podílí na různých procesech, které ovlivňují nejen zdraví našich zubů. (A často jej zmiňujeme se složkou zubní pasty – fluorid.)

Fluorid

Sloučeniny obsahující fluor v kombinaci s jinými prvky, jako je sodík, vápník nebo draslík. Například fluorid sodný (NaF), vápenatý (CaF), draselný (KF) i cínatý (SnF2) běžně nalezneme ve stomatologii v zubních pastách, ústních vodách a v dalších doplňcích pečující o zuby.  

Mají moc remineralizovat (obnovovat) zubní sklovinu – to znamená, že pomáhají zubům posílit a lépe odolávat škodlivým kyselinám v zubní plaku, které způsobují zubní kaz. Pro ještě lepší představu: fluorid na povrchu zubů je jakýsi „plášť bez kyselin”. 

Výskyt

Fluoridy se nejčastěji nacházejí v mořských plodech, černém čaji a některých druzích ryb, jako jsou tresky a sardinky. V menším množství je můžeme nalézt také v mléce, vejcích, oříškách a mase.

Věděli jste, že Češi konzumují pouze asi třetinu ryb v porovnání s evropským průměrem? Proto vás asi nepřekvapí, že je pro nás důležité doplňovat fluor (ve formě fluoridu) malinko jiným způsobem – například v podobě zubních past, ústních vod atp. 

Bezpečnost

Zatímco samotný fluor je toxický a jeho vysoké dávky mohou způsobit zdravotní problémy (nevolnost, zvracení, bolest břicha), fluoridy jsou považovány za bezpečné a účinné

Je důležité mít na paměti, že samotný fluorid v zubních přípravcích nekonzumujeme, slouží nám pouze k ochraně zubů před zubním kazem. 

Ale pozor – nadměrné používání/konzumování fluoridů, zejména u malých dětí (zhruba jedna zubní pasta za týden po dlouhou dobu), může vést k fluoróze, což se projevuje bílými skvrnami na zubech. Je tedy dobré používat fluoridové přípravky v doporučených denních dávkách a konzultovat jejich použití se svým zubním lékařem.

Denní množství fluoridu

Obavy mít nemusíte. Celkový příjem fluoridů je minimální – i když je běžně nalezneme v potravinách, nápojích nebo v zubní pastě (kterou nakonec stejně vyplivneme). 

Doporučené množství na osobu se liší v závislosti na tělesné hmotnosti, věku a struktuře zubů. Obecně se ale považuje za bezpečný denní příjem (pro dospělé i děti) 0,05 mg fluoridu na kilogram tělesné hmotnosti.

Ano, nebo raději ne

Fluor (ve formě fluoridů) je pro naše tělo důležitý a klíčový pro zdraví kostí a zubů. Jeho nedostatek může vést k vyššímu riziku demineralizace a zubního kazu. Dbejte proto na 100% ústní hygienu a nezapomínejte ani na malé pomocníky – mohou nám (v malé míře) pomoci v boji za krásný úsměv po celý život.

AUTORKA: Klára Lípová, DiS.
GARANTKA:  Bc. Natália Drgová


Zdroj: https://www.dentalhealth.org/fluoride

Zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/1151-fluorid https://www.weleda.cz/magazin/zdravi/proc-zubni-pasty-obsahuji-fluorid

Zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/1143-mineralni-latky-pokryti-denni-potreby

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651468/

Zdroj: https://is.muni.cz/th/dk8ee/Prehled_vyvoje_a_pouziti_fluoridu_pro_udrzeni_a_podporu_oralniho_zdravi.pdf