KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Fluorid: padouch, nebo hrdina, po němž touží zubní sklovina?

Fluorid: padouch, nebo hrdina, po němž touží zubní sklovina?

Jsou fluoridy superhrdinové v boji proti kazu, nebo padouši stojící za skvrnami na zubech? Kdo by nechtěl znát pravdu! Čtěte dál a dozvíte se odpovědi na první poslední, co vás o fluoridech zajímá.

Co jsou fluoridy?

Fluoridy jsou sloučeniny fluoru a jiných prvků, nebo, ještě přesněji řečeno, soli kyseliny fluorovodíkové. V ústní hygieně je používáme v boji proti bakteriím zubního plaku, které způsobují oslabení zubní skloviny (demineralizaci) a vznik kazů.

Fluoridy naopak podporují remineralizaci, tedy doplňování minerálů (v našem případě iontů fluoru) do skloviny, kterou posilují a zvyšují její odolnost. Tomuto procesu říkáme fluoridace zubů.

Fluor, nebo fluorid?

Chemický prvek fluor (F), toxický, žlutozelený, zapáchající plyn, se v přírodě samostatně skoro nevyskytuje, proto se v praktickém světě potkáváme pouze s jeho sloučeninami, fluoridy. Nedivme se proto, že i v kontextu jeho doplňování mohou slova fluor a fluorid působit jako synonyma.

Nejčastěji používanými fluoridy v pastách a dalších pomocnících zubní péče jsou fluorid sodný, fluorid vápenatý a aminfluoridy.

Kde je hledat?

Nejlepším způsobem, jak tělu zajistit dostatek fluoru – ve formě fluoridů, a posílit ho tak nejen v boji se zubním kazem a dalšími (dentálními) neplechami, je zdravá a vyvážená strava bohatá na minerály. V jakých potravinách ale najdete nejvíc fluoridů?

Skvělým zdrojem jsou korýši, měkkýši a mořské ryby (přičemž fluoridovými jedničkami jsou sardinky). Skrývají se také v mase, játrech, ovesných vločkách, rozinkách nebo bramborách. A dobrá zpráva pro všechny milovníky kavárenského života: denní dávku vám pomůže pokrýt i káva nebo černý čaj.


Jsou fluoridy (ne)bezpečné?

Fluoridy se v posledních letech staly opravdu žhavým tématem. Někdo na ně nedá dopustit, jiní se jich bojí. Kde je ale pravda?

Vědecké studie potvrzují, že fluoridy jsou velmi účinné v ochraně zubů proti kazům a jsou bezpečné a prospěšné pro děti i dospělé. Ale znáte to: dávka dělá jed a nic se nemá přehánět. Můžeme tedy říci, že fluoridy jsou bezpečné, pokud se používají správně a nepřekračuje se doporučená denní dávka. Ta činí zhruba 0,05 mg fluoridů na kilogram tělesné hmotnosti.

Do tohoto množství ale nepočítáme jen umělé dodávání (například v zubních pastách), ale v ideálním případě také pestrou stravu.

Je proto dobré kontrolovat, kolik fluoridů skutečně přijímáte, a věnovat tomuto tématu zvláštní pozornost v případě vašich potomků.

Co je ppm a proč by vás mělo zajímat

Na zadní straně zubních past naleznete záhadnou zkratku ppm. Tu zná každý chemik, ale pro nás obyčejné smrtelníky může být trochu matoucí.

Zkratka znamená Parts Per Million (počet částic k milionu) a udává poměr jednoho dílu látky (například sloučenin fluoru) k milionu dílů celku – tedy něco jako procenta, ale desettisíckrát méně koncentrované množství. Ale co si s tím máte počít vy jako uživatelé?

Fluoridy v zubních pastách

Podle nejnovějších výzkumů a propočtů považuje Světová zdravotnická organizace (WHO) k datu vydání tohoto článku za ideální dávku fluoridů v zubních pastách 1 000–1 500 ppm pro děti i dospělé.

Je pro vás hledání té nejlepší zubní pasty španělská vesnice? Nedivíme se, zorientovat se v dnešní široké nabídce past může být opravdu oříšek. Pokud potřebujete pomoct, jsme tu pro vás: přečtěte si, jak při výběru pasty nesáhnout vedle.

My v Čechách jsme trochu opatrnější. Náš Národní zdravotnický informační portál (NZIP) ve svém doporučení z roku 2024 uvádí následující: „Zubní pasty pro děti ve věku 2–3 let by měly obsahovat méně než 400 ppm fluoridu, pasty určené starším předškolním dětem 500–700 ppm fluoridu a teprve děti ve školním věku by měly používat pasty s obsahem fluoridu vyšším než 1 000 ppm.“ Pro dospělé pak doporučuje maximální dávku 1 500 ppm.

Ať tak či onak, dentální odborníci, které jsme oslovili, se shodují na tom, že ať už má pasta ve svém složení 1 000 nebo 400 ppm fluoridů, klíčové je dodržet následující dvě pravidla:

  1. správné dávkování – u menších dětí množství odpovídající zrnku rýže, u školáků a dospěláků zhruba velikost hrášku,

  2. ohlídat, aby dítě pastu – v rámci možností – nekonzumovalo. Věděli jste, že děti ve věku 2–3 let klidně spolykají až 70 % použité pasty? A to je dost.


Na co si dát pozor

Plusy fluoridů jsme si už řekli. Z čeho tedy pramení ony zmiňované obavy? Fluoridy jsou bezesporu skvělými sluhy, ale umí být i špatnými pány. Ne nadarmo se totiž říká, že „všeho moc škodí“.

Při dlouhodobé přemíře fluoridů v dětství se může rozvinout tzv. fluoróza (fluoridové skvrny na zubech). Právě ta je původcem strachů spojených s fluoridovanými pastami pro děti a také důvodem, proč se do past pro nejmenší fluoridy často přidávají jen v omezeném množství (nebo vůbec).

Jak poznat fluorózu?

Bílé až hnědé skvrny na zubech, statečně odolávající snahám o odstranění, v krajních případech až vážné poškození ve formě důlků ve sklovině. A co hůř: fluorózy si všimnete až ve chvíli, kdy už je na řešení příčiny zpravidla pozdě a zuby se už poškozené prořezávají. Příčin skvrn na zubech může být ale celá řada, uděláte proto nejlíp, když při jejich výskytu ihned poběžíte k lékaři.

Další situace, kdy je lepší se fluoridům vyhnout, je alergie. I fluor (a jeho sloučeniny) totiž mohou být alergeny. Alergická reakce se nejčastěji objeví ve formě zarudlého okolí úst, což se ovšem může stát i osobám citlivějším na pěnidla obsažená v pastách – návštěvou alergologie rozhodně nic nezkazíte.

Pokud zjistíte, že jste na fluoridy alergičtí, poslouží vám zubní pasta bez fluoridu, která k ochraně skloviny využívá jiné látky, jako například hydroxyapatit.

Když pasta ani pestrá strava nestačí

Pokud máte pocit, že by vaše tělo přeci jen ocenilo více fluoridů, než aktuálně přijímáte, poraďte se se svým praktikem nebo stomatologem. Při nedostatku fluoridů vám může lékař předepsat specializované doplňky stravy.

Tím ale nabídka sklovinových boosterů nekončí: další možností je fluoridový gel, který se nanáší na zuby po večerním čištění, nebo fluoridové laky, se kterými se můžete setkat při profesionální aplikaci v ordinacích zubních lékařů.

Jak už to v oblasti zdraví a péče o chrup bývá, lepší než tisíc produktů je jedna návštěva ordinace a konzultace s lékařem, který může (nebo naopak nemusí), doporučit přesně zacílenou suplementaci prvků, které tělu (nebo v našem případě zubům a sklovině) chybí.

A nebojte, pokud se i tak rozhodnete z jakéhokoliv důvodu fluoridům vyhýbat, neznamená to, že nutně odsoudíte svoje zuby k zubnímu kazu. Stačí jen vědět, jak se o ně správně postarat.

Zahoďte obavy za hlavu

Na začátku článku jsme vám slíbili odpověď na otázku, jestli jsou fluoridy hrdinové, nebo padouši. Za nás je to jasné – při správném dávkování jsou opravdu užitečnými pomocníky v každodenní péči o zdravý úsměv. Pokud tedy nad nimi přemýšlíte už delší dobu, klidně je do své koupelny přivítejte. Mají antibakteriální účinky, posilují zubní sklovinu a zvyšují její odolnost. Tak zahoďte pochybnosti a ozdobte své kartáčky fluoridovou pastou.

Bc. Veronika Nováková
autorka článku

Bc. Veronika Nováková

redakce Nazuby.cz

12. března 2025

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

12. března 2025

MDDr. Lenka Gregora
garantka článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

12. března 2025

  • https://arnika.org/toxicke-latky/databaze-latek/fluoridy
  • https://cdn.who.int/media/docs/default-source/essential-medicines/2021-eml-expert-committee/applications-for-addition-of-new-medicines/a.14_fluoride-toothpaste.pdf?sfvrsn=4eb40f4c_4
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_fluorosis
  • https://jmob.aliraqia.edu.iq/index.php/jmob/article/view/41/18
  • https://www.medicinaoral.com/pubmed/medoralv14_i2_pE103.pdf
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK587342/
  • https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/fluoride/
  • https://www.nzip.cz/clanek/1151-fluorid
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3530971/#sec5
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9920376/#sec5-materials-16-01242