KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zlozvyky aneb jak si člověk může zničit zuby

Každý člověk má nějaký zlozvyk. Někdo si kouše nehty, někdo cvaká propiskou nebo podupává nohou, někdo jiný třeba skřípe zuby nebo křupe klouby prstů. Všechny zlozvyky jsou pro okolí otravné, ale některé mohou samotnému „zlozvykáři“ ublížit. Jak a které z nich mohou poškodit zuby a dutinu ústní celkově?

Zlozvyky mohou ničit zuby
Zlozvyky mohou ničit zuby

Začíná to už v dětství

Začněme hned v dětství, kdy si děti rády cucají prsty, nejčastěji pak palce. Cucání palců je před prořezáváním zubů vcelku neškodné, co se týče dutiny ústní (co se týče hygieny, jsou zde samozřejmě jistá rizika). Problém nastává při prořezávání zubů. Zuby se totiž mohou následkem cucání prstů zkřivit což je nejen neestetické, ale orthodontické anomálie (atypické postavení zubů) mohou ztížit provádění dentální hygieny. Křivé zuby, které se navzájem překrývají se čistí velmi špatně.

Čím poškozujeme své zuby

Skřípání zubů

Za další, často nevědomý, zlozvyk můžeme označit bruxismus. Bruxismus je odborné označení pro skřípání zubů. Lidé trpící bruxismem většinou skřípou zuby nevědomky a to ve spánku. Při skřípání zubů dochází k silnému stisku zubů a následným pohybům čelistí ze strany na stranu, což vede k obrušování zubů. Zuby jsou pak velmi neestetické, citlivé a v extrémních případech mohou ztratit i svou hlavní funkci, sice že nejsou schopny rozmělňovat potravu.

Jak se lze tohoto zlozvyku zbavit? To je otázkou spíše pro psychologa, nicméně i Váš stomatolog nebo dentální hygienistka Vám mohou s tímto problémem pomoci. Pro pacienty trpící bruxismem lze zhotovit chrániče, které si pacient nasadí na do úst na noc a tím chrání zuby před jejich poškozením.

Kouření

Dalším zřejmě nejrozšířenějším zlozvykem, který škodí orálnímu zdraví, je kouření. Kouření zuby výrazně zabarvuje a rada co se týče kouření je jednoduchá, přestat s ním.

Zlozvyky v dentální hygieně

Co se týče zlozvyků, které se vyskytují přímo v dentální hygieně, tak zřejmě nejrozšířenější jsou:

  1. Volba příliš tvrdého zubního kartáčku.
  2. Přílišný tlak na zubní kartáček.
  3. Používání horizontální metody čištění.

 Tato velmi rozšíření trojkombinace vede k tzv. klínovitým defektům (odření skloviny v oblasti krčků, defekt pak vypadá jak vydřený klín).

Rada je tedy jednoduchá, používejte vždy jen ty nejměkčí zubní kartáčky, nevyvíjejte na kartáček přílišný tlak a čistěte jakoukoliv jinou metodou než horizontální. O jiných metodách čištění se můžete dozvědět v některém z následujících článků.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz