Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při čištění zubů
Každý z nás si čistí zuby už od raného věku. Něčemu nás naučí rodiče, ale ne vždy nás naučí všechno správně. I když je čištění zubů součástí každého našeho dne, tak se během něj opakovaně dopouštíme řady chyb, které nám ale mohou uškodit. Které to jsou?
Taky si občas řeknete, že ty zuby jen přejedete kartáčkem, že přeci není potřeba je tolik čistit? Nebo si na kartáček dáte obrovské množství pasty s tím, že tak zuby lépe vyčistíte? Obojí patří k velkým omylům a chybám, kterých se během čištění zubů dopouštíme. Které jsou ty další?
Neovládáte správnou techniku čištění
O tom, jak si správně čistit zuby se toho namluví hodně. Může se vás to snažit naučit zubní lékař, dentální hygienistka anebo se to můžete naučit sami podle návodných videí. Málokdo z nás si ale za každých okolností dokáže správnou techniku čištění zubů hlídat. Na této chybě je nejhorší to, že pokud si zuby budete čistit špatným pohybem, tak můžete poškodit zubní sklovinu a způsobit si citlivost zubů. Pomoci vám mohou sonické zubní kartáčky, které čisticí pohyby vykonají za vás, a vy už budete muset myslet jen to, abyste si zuby vyčistili.
Nedodržujete dobu čištění
Víte, jak dlouho si čistíte zuby? Podle průzkumů si většina lidí čistí zuby přibližně 54 sekund. To se ale podstatě liší od doporučovaných třech minut v případě používání manuálního kartáčku. Pokud používáte elektrický kartáček, tak ten vám obvykle pohlídá dvě minuty, které ale u elektrického kartáčku postačí. Pamatujte na to, že ráno i večer je tedy potřeba věnovat čištění zubů dostatečnou dobu.
Příliš tlačíte na kartáček
To je něco, co úzce souvisí se správnou technikou čištění zubů. Základním při správném čištění je totiž, abyste na kartáček příliš netlačili. Přílišný tlak na zubní kartáček může způsobit ztenčení zubní skloviny a při špatné technice čištění zubů také odhalování zubních krčků.
Máte špatný zubní kartáček
Jedna z naprosto základních chyb je, že se domníváte, že používáním tvrdého zubního kartáčku odstraníte ze zubů více plaku. Zubní plak není natolik tvrdý, aby bylo potřebné ho odstraňovat tvrdým zubním kartáčkem. Naopak. Pro zdraví dásní i zubů je potřeba volit měkký zubní kartáček s velkým množstvím vláken. Když zvolíte správný tlak na kartáček, tak plak odstraníte účinně bez poškození zubů.
Nečistíte mezizubní prostory a jazyk
I když se to většině lidí nelíbí, tak použitím klasického kartáčku a zubní pasty by čištění zubů nemělo končit. Alespoň jednou denně je potřebné používat pomůcky na čištění mezizubních prostor. Pokud nebudete odstraňovat zubní plak z mezizubí hrozí, že se vám v těchto místech po čase začnou utvářet zubní kazy. A proč používat škrabku na jazyk? Protože jazyk má velmi hrubou strukturu, tak se na něm velice dobře udržuje plak. Plak usazený na jazyku způsobuje zejména nepříjemný zápach z úst a je proto dobré ho pravidelně odstraňovat.
Myslete na pravidelnost
Ať už se dopouštíte jakékoliv ze zmíněných chyb, tak není nic snazšího než tyto chyby napravit. Nezapomínejte na to, že zuby je potřeba si čistit nejlépe třikrát denně a večer kromě kartáčku použít také mezizubní kartáček. I když se vám to může zdát složité, tak věřte, že zdravé zuby na to stojí.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz