„Zdědil jsem zubní kaz a parodontózu.“ Mýtus, nebo realita?
„Máme parodontózu v rodině. Rodiče přišli o zuby už ve čtyřiceti. Hodně se mi kazí zuby, to mám po matce. Nikdo v rodině nemá zdravé zuby, s tím nic nenadělám.“ To jsou věty, které zní v zubních ordinacích skoro denně. Může ale něco z toho vůbec být pravda? Nebo jsou to jen naše výmluvy?
Dědičnost je něco, co nikdo z nás nemůže ovlivnit. Dědíme různé druhy onemocnění. Cukrovku, nemoci srdce a cév, deprese, schizofrenii nebo sklon k onemocnění rakovinou. Jsou ale věci, které geneticky dané nejsou, i když si to myslíme.
„Kazivost zubů jsem podědil“
Tohle tvrzení bohužel pro nás není pravdivé. Zubní kaz je bakteriální onemocnění tvrdých zubních tkání, konkrétně skloviny a zuboviny. Že by se bakterie dostaly do úst dědičností? Nesmysl. Stejně tak nedědíme angínu nebo černý kašel. Bakteriím se v ústech daří, pokud tam máme dostatečně dlouho zubní plak. Čím silnější a zralejší je vrstva plaku, tím rychleji a intenzivněji bakterie pracují na vzniku zubního kazu. Sladké pokrmy a nápoje jejich práci ještě více usnadňují. Pravidelné a poctivé čištění zubů a mezizubních prostorů už od dětství je jedinou cestou, jak bakteriím v jejich úspěšné práci zamezit.
Faktem je, že některé děti se narodí s velmi tenkou zubní sklovinou, která je na vznik zubního kazu náchylnější. To ale neznamená, že se tomu nedá předcházet. Jediné, co se skutečně „dědí“, je přístup k čištění zubů nebo špatná technika. Obojí může mít za následek více zubních kazů.
„I táta má parodontózu, proto ji mám já“
Bakterie nedají pokoj ani dásním. Jsou to jiné než ty, které způsobují zubní kaz, ale zabrat vám dají nejspíš ještě o něco víc. Bakterie plaku působící na dáseň dlouhou dobu způsobí jejich zánět. Ten se projevuje krvácením při čištění nebo i při jídle. Zánět trvající několik let pak napadá kost, ve které je zub zakotven. Odhalování krčku nebo kývání zubů už jsou pak pokročilými stavy tohoto onemocnění. Protože se opět jedná o bakterie, parodontóza není dědičná. Některé typy agresivní parodontózy jsou ale přenosné slinami. Například mezi partnery, nebo z rodičů na děti. Nakazit se tak můžete stejně jako angínou.
Jak zamezit bakteriím v útocích na dásně? Opět pravidelným čištěním. Opomíjet nesmíte zejména používání mezizubního kartáčku, abyste vyčistili opravdu všechny plochy zubu.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz