Co obnáší profesionální bělení zubů? A je opravdu rychlé, šetrné a účinné?
Stalo se to i těm nejlepším: zkoušeli hory doly domácích přípravků na bělení zubů – a bez výsledku. Tomu je už konec! Nakoukněte pod pokličku odbornému bělení zubů u zubaře nebo dentální hygienistky, zjistěte, kolik stojí a na co se připravit.
Nejefektivnější cesta k bílým zubům
Pokud jste pravidelným čtenářem Nazuby magazínu, určitě vám neuniklo, že profesionální bělení je skvělou cestou k bílým zubům: je bezpečné, šetrné a účinné zároveň. Dokáže pravé divy, o kterých si mohou domácí bělicí produkty nechat jen zdát.
Bělicí pasty a přípravky na domácí bělení totiž obsahují jen symbolické množství bělicích látek. To na změnu odstínu nestačí, ale úplně k ničemu také není: v kombinaci s často používanými abrazivy vám dokáže pomoci v boji proti povrchové pigmentaci. Pokud ovšem odstín vašeho úsměvu svěříte odborníkovi, naděláte mnohem víc parády.
Jak se připravit, když chcete bělit?
Než se objednáte na bělení, měli byste dát své zuby do pořádku. V ústech nesmí zůstat žádné skryté a neopravené kazy nebo neošetřená poranění. Pokud vás trápí citlivé zuby, poraďte se nejprve se svým stomatologem. Zajít byste měli i na dentální hygienu, kde specialista odstraní sebemenší zbytky plaku nebo zubního kamene.
Ty by mohly při bělení působit problémy a co víc, zatěžují také vaše dásně. A jejich zdraví a celková kondice je jedním z klíčových předpokladů pro realizaci jakékoliv formy bělení.
Úplně zapovězeno je bělení v těhotenství a při kojení a také pacientům trpícím neléčeným zánětem dásní nebo pokročilou paradentózou. U dětí do 18 let se zuby bělí spíš výjimečně, a to po dohodě s rodiči a ošetřujícím lékařem.
Kombinované bělení jsme vyzkoušeli na vlastní zuby. Jak jsme byli spokojeni? Přečtete si reportáž naší kolegyně Andrey, která v Českých Budějovicích podstoupila bělení metodou Pure Whitening.
Kombinované bělení
Velmi účinným druhem bělení je kombinované bělení. Jak už název napovídá, jedná se o kombinaci aplikace bělicích gelů v pohodlí domova a bělení v ordinaci.
Jak probíhá?
Při první návštěvě specialista zhotoví otisky chrupu (v některých ordinacích se místo nich zuby jen naskenují speciální kamerou), podle kterých pak na míru vyrobí přesné nosiče bělicího média (gelu).
V ordinaci pak dostanete nejen nosiče dokonale sedící na zubech, ale i bělicí gely pro profesionální použití. A společně s nimi samozřejmě také všechny pokyny k použití.
Teď je to na vás: následuje totiž fáze „domácího bělení“, která trvá zhruba 2 týdny. Nemějte strach, není to nic složitého: do nosičů budete aplikovat připravené gely a s jejich pomocí bělit.
Po bělení zubů doma vás čeká další návštěva ordinace a společně s ní finální dobělení. Dentální hygienistka nebo lékař nejprve vyčistí zuby depurační pastou a nanese na dásně ochrannou bariéru na bázi pryskyřice. Tu vytvrdí pomocí speciální LED lampy a poté už zuby vybělí gelem s vyšší koncentrací peroxidu.
Méně je více: při domácí fázi bělení pečlivě hlídejte množství bělicího gelu a nepřekračujte doporučené dávky. Nosiče jsou vyrobené na míru, a tak stačí opravdu malá kapička. Příliš mnoho gelu by mohlo přetéct na dásně a ublížit jim.
A cena? Hodně se liší podle toho, jak velkou změnu odstínu požadujete a v jaké ordinaci (či regionu) bělení podstupujete. Obecně vás kombinované bělení přijde zhruba na 8 až 12 000 korun.
Ordinační bělení
Nejlepší volba pro všechny nedočkavce. Je jednorázové a tedy časově nenáročné, výsledky jsou vidět okamžitě, odpadá domácí aplikace i ne zrovna příjemné otisky nutné pro zhotovení nosičů gelu. Nevýhodou je o něco nižší účinnost i trvanlivost než u kombinovaného bělení. Cena za kompletní ordinační bělení se pohybuje od 5 do 10 tisíc korun.
Postup je podobný jako poslední fáze kombinovaného bělení:
Nejprve vás čeká vyčištění a vyleštění zubů pomocí depurační pasty a přístrojového kartáčku.
Následuje nanesení ochrany dásní: používá se gel na bázi pryskyřice tvrdnoucí na světle. K tomu slouží speciální vytvrzovací LED lampa.
Bělení probíhá v několika vlnách a odborník k němu použije profesionální gel s vyšší koncentrací peroxidu.
A je to. Celý proces zabral asi 60 až 90 minut a vaše zuby jen září!
Pokud požadujete razantní změnu odstínu nebo vaše zuby vzdorují bělení (což se může stát u kuřáků nebo například v případě tzv. tetracyklinových zubů), bude pro vybělení potřeba vícero sezení.
Dříve byla při a po bělení zubů alfou a omegou takzvaná bílá dieta neboli vyřazení potravin, které dokáží zabarvit bílou textilii. V současnosti se od ní upouští, a to díky šetrnějším metodám bělení nezanechávajím sklovinu tak vstřícnou k absorpci barviv, s nimiž přijde do styku. Na druhou stranu, pokud vyřadíte barevné pochutiny alespoň na týden nebo dva, rozhodně tím nic nezkazíte.
Bělení zubů laserem
Laserové bělení, bělení UV lampou, metodou ZOOM nebo modrým světlem – říká se mu různě, ale v zásadě se vždy jedná o jednu z technik bělení u profesionálů. Nejdřív ale uveďme věci na pravou míru.
Laser ani žádná z variant záření zuby nebělí. Bělicí účinek obstarávají stejně jako u klasického profesionálního bělení speciální gely. Světlo a teplo laseru nebo lampy jejich účinek pouze zesiluje a urychluje. Používá se jak při kombinovaném, tak ordinačním bělení, a i jeho cena je velmi podobná jako v případech, kdy se tato technologie (akcelerace světlem) nepoužije.
A co domácí LED bělení?
Urychlující účinky záření se využívají i u domácího bělení. Zde se většinou setkáme s LED světlem coby součástí sad na bělení zubů. Věříme, že nižší cena vás nadchne, ale pozor – asi tušíte, že to bude něco za něco. V sadě naleznete univerzální nosiče a méně účinný gel než u odborníka.
Vyběleno. A co teď?
Při návštěvě v zubní ordinaci odborník zkontroluje a zhodnotí stav chrupu a výsledky bělení a doporučí další postup k udržení co nejstálejších výsledků. Společně vyberete ty nejlepší produkty, které vám pomohou udržet co nejzářivější úsměv po co nejdelší dobu.
Během bělení nebo po jeho ukončení se může dostavit zvýšená citlivost zubů. Nebojte, jedná se o poměrně běžný vedlejší účinek bělení a většinou během několika hodin zmizí. Kdyby se tak nedělo, kontaktujte svého stomatologa nebo dentální hygienistku.
Jak dlouho vydrží vybělené zuby?
Trvanlivost vybělení se udává většinou v řádu let, záleží ovšem hlavně na vás a na tom, jak se o svůj zářivý úsměv postaráte. Absolutním základem by měla být důsledná ústní hygiena zahrnující mezizubní péči. V ordinaci dentální hygienistky nebo stomatologa můžete zakoupit gely, které lze v případě potřeby, společně s vašimi na míru vyrobenými nosiči, použít k dobělení.
Zajímá vás víc? V rozhovoru s dentální hygienistkou Lucií Zídkovou, DiS., jsme probrali možnosti bělení i způsoby, jak můžete sami ovlivnit odstín chrupu.
Pokud jste kuřák, počítejte s tím, že tabákové zplodiny budou po bělení usilovat o co nejrychlejší návrat k nažloutlému odstínu. A nejspíš ani samotné bělení nebude procházka růžovým sadem: kouření se negativně podepisuje nejen na odstínu, ale i na celkové kondici chrupu, a škodí i dásním. To může činit bělení komplikovaným a někdy i zhola nemožným.
Návrat povrchové pigmentace pomohou oddálit bělicí zubní pasty, ale opatrně s nimi. Jaké množství abrazivních látek v pastě je tak akorát, aby nenapáchala víc škody než užitku? Nejen o tom jsme psali v našem testu bělicích past.
Usazování pigmentů lze ovlivnit i změnou stravovacích návyků. Nemusíte se hned nutně vzdávat všech barevných nápojů a potravin. Začněte tím, že se je naučíte zapíjet čistou vodou. Díky tomuto zvyku dostanou barviva ulpívající na zubech minimální šanci. A spolu s nimi i cukry z potravin, které by mohly sloužit bakteriím plaku jako hodnotná potrava.
3–2–1… Sýr!
Neschovávejte se a nestyďte se ukázat úsměv! Věřte, že sluší každému, i vám. A pokud vám příroda nadělila poněkud žlutější odstín, s profesionálním bělením získáte snadno a bezpečně vysněné zářivě bílé zuby. Taková investice se rozhodně vyplatí, co myslíte? Nezapomeňte ale, že základem jsou vždycky zdravé zuby, ať už mají jakoukoliv barvu.