KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Dentální hygiena: Co se skrývá tímto pojmem?

Víte co je dentální hygiena? Čím dál častěji jsme posíláni svými stomatology na dentální hygienu, ale většina z nás neví, co si pod tímto pojmem představit. Následující článek vám to vysvětlí.

Pomůcky dentální hygienistky
Pomůcky dentální hygienistky

Dentální hygiena je zdravotnický obor, který se zabývá dutinou ústní.

Dentální hygienu můžeme rozdělit na:

  • Individuální, tj. hygiena, kterou každý z nás provádí ráno a večer doma.
  • Profesionální, kterou vykonávají vyškolení pracovníci, které odborně označujeme jako dentální hygienisty. Jedná se o samostatně pracující specialisty, kteří jsou součástí stomatologického týmu (stomatolog, asistentka /sestřička/, dentální hygienik, zubní technik).

Dentální hygiena neboli ústní hygiena, je tedy soubor opatření proti vzniku onemocnění, která vznikají na tkáních dutiny ústní.

Dentální hygiena učí

Poslání dentální hygienistky či dentálního hygienisty  je ukázat pacientům cestu ke kvalitní dentální hygieně.

Z hlediska prevence stanovuje úroveň individuální hygieny pacienta, provádí s ním nácvik postupů systematické péče o ústní hygienu, nacvičuje jednotlivé techniky ústní hygieny a kontroluje její účinnost.

Dentální hygiena léčí

Dalším úkolem je zdravotně výchovná činnost zaměřená na poškození tvrdých zubních tkání díky kazu, které postihuje nejprve sklovinu a následně vnitřní strukturu zubu (zubovinu, zubní dřeň). Dentální hygiena bojuje proti onemocnění našich babiček a dědečků a to proti vzniku onemocnění parodontu, (parodontopatií), kam řadíme zánět dásní (gingivitis) a následně parodontózu (parodontitis).

Vedle již uvedených důležitých úkolů napomáhá udržet terapeutický výsledek po léčbě, kterou pacient prochází (př. ortodontická léčba, léčba po vsazení implantátů, extrakce zubu atd..) a napomáhá  také zlepšit výživu, tak aby prospívala vašemu chrupu.

Dentální hygiena = krásný úsměv

Třešničkou na dortu je estetická složka, která se věnuje bělení zubů, odstranění pigmentací u kuřáků, implantaci dentálních estetických ozdob nebo zaleštění zubů s výplněmi.

Proč je tedy dobré podstoupit dentální hygienu? Důvodů je mnoho, ale jedná se především o zdraví našich zubů, které je důležité a nenahraditelné. V následujícím díle si povíme, jak by měla probíhat vstupní prohlídka nového pacienta, na co vše by se nemělo opomenout.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

Barbora Liebig, DiS.
garant článku

Barbora Liebig, DiS.

dentální hygienistka,

Zubní centrum České Budějovice