3 měsíce a dost! Zubní kartáček není kariérista
Vám po třech měsících končí zkušební lhůta, zubnímu kartáčku celá kariéra. Proč je jeho pracovní nasazení o tolik nižší a proč byste jej neměli nutit přesluhovat?
„Polámaná vlákna ztrácejí svou účinnost a schopnost důkladně čistit a také se v nich hromadí zubní plak a bakterie."
Tříměsíční kariéra
Zubní kartáčky jsou na tříměsíční používání jednoduše stavěné. Zhruba po čtvrt roce dochází k mechanickému opotřebení – vlákna jsou polámaná a roztřepená. Navíc se na nich hromadí škodlivé bakterie.
Kdy ještě patří zubní kartáček do koše?
V určitých případech byste měli k výměně kartáčku přistoupit ještě dříve, než po třech měsících:
1. Prodělali jste infekční onemocnění.
V průběhu infekčního onemocnění (chřipka, zánět v krku atp.) se počet bakterií na zubním kartáčku velmi rychle násobí. Víte, co to může mít za následek? Správně, recidivu onemocnění. S výměnou kartáčku proto neváhejte.
2. Toaletu máte přímo v koupelně.
Věděli jste, že při každém spláchnutí toalety se vytvoří oblak aerosolu, který letí rychlostí 2 m/s a během 8 vteřin se dostane až do výšky 1,5 metru? Tedy až na úroveň poličky, kde může stát kelímek se zubním kartáčkem. I proto doporučujeme kartáček měnit častěji.
Správná technika čištění zubů je snadná: mrkněte na naše video. Kartáček přiložíme ke krčku zubu pod úhlem 45 stupňů. Čistíme jemnými vibračními pohyby a odstraňujeme veškerý usazený zubní plak.
3. Vlákna kartáčku trčí všemi směry.
Že kartáček odrovnáte doslova za pár dní? Na vině může být nevhodně zvolená tvrdost kartáčku anebo nepříliš kvalitní značka. Ještě častěji se ale jedná o špatnou techniku čištění zubů.
Ačkoliv je to malý krok, pravidelná výměna zubního kartáčku může mít významný vliv na ústní zdraví. Pokud se vám zdá, že je čas na výměnu zubního kartáčku, neváhejte. S novým kartáčkem můžete pečovat o svá ústa s jistotou, že dáváte zubům to nejlepší.