Paradentóza: nejčastěji se ptáte
Parodontitida (častěji známá pod nepřesnými termíny jako paradentóza nebo parodontóza) je nepříjemná infekční nemoc, která může začít jednou kapkou červené v umyvadle. Nejčastější otázky jsme zodpověděli společně se zubní lékařkou MDDr. Lenkou Gregora.
Kde se bere parodontitida a jak se jí vyhnout?
Ve zkratce se jedná o dlouhodobě podceňovanou ústní hygienu. Přesné důvody, proč vůbec parodontitida vzniká, návod, jak se jí vyhnout nebo aspoň včas zaléčit a plno dalších podrobností, jsme pro vás připravili ve spolupráci se zubní lékařkou MDDr. Lenkou Gregora. Podívejte se.
Ztráty zubů způsobené parodontitidou se řeší poměrně obtížně. Zub vypadne z toho důvodu, že došlo k úbytku kosti, ve které držel. Pokud není přítomná kost, pak nemá stomatolog kam implantovat „nový zub” a pak nezbývá jiné řešení než snímací náhrada.
Jak je to s paradentózou a implantáty?
Pokud existuje možnost vytvořit implantáty, je důležitá vaše příprava před operací – perfektní hygiena a pravidelné návštěvy u hygienistky, které zajistí zdravé dásně bez zánětu.
Nesmírně důležité je ale i to, aby během hojení bakterie nenapadly implantát – kvůli tomu by nedošlo ke spojení implantátu s kostí a vyhojil by se. Komplikace mohou bohužel nastat i po vhojení implantátu (jde například o zánět kosti kolem implantátu, který opět způsobí její postupné rozpuštění a implantát se začne kývat až vypadne).
Je paradentóza nakažlivá, infekční?
V zásadě ano, může být. Přemnožené bakterie, které za paradentózou stojí, se nachází ve slinách. Polibkem, sdílením stejného kartáčku atp. může dojít k jejich přenosu, a tedy k naprosto nepatrnému zvýšení rizika rozpuku paradentózy.
Trpíte na opakující se zdravotní komplikace intimních míst? Příčinou může být i orální sex, a to pokud byť jednoho z partnerů trápí parodontitida.
Nejlepší prevencí je pečlivá ústní hygiena. Pokud se o zuby svědomitě staráte a políbíte člověka, který bojuje s paradentózou, rozhodně nemusíte být ve stresu.
Jak je to s paradentózou a antibiotiky?
Pokud zubní lékař zjistí, že je paradentóza v pokročilém stadiu a navíc vás trápí bolest, může vám předepsat antibiotika. Díky stěrům může zubař určit, která antibiotika zaberou na přemnožené bakterie v ústech nejlépe.
Jak pozná paradentózu stomatolog?
Speciálním nástrojem – sondou – měří hloubku tzv. parodontálních chobotů (laicky řečeno kapes mezi zubem a dásní). U zdravých dásní by se sonda neměla dostat hlouběji než 3,5 mm. Diagnózu potvrdí také rentgen.
Bylinky jako lék na paradentózu?
Rádi byste podpořili léčbu? Vyzkoušet můžete roztoky pro proplachování úst – například olšový nebo z dubové kůry. Z penízovky sametonohové a z borovice se zase vyrábí tinktura, která se aplikuje na bolavé dásně.
Tyto přírodniny mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, s hojením tedy mohou pomoci. Rozhodně ale nestačí k léčbě samy o sobě – nejdůležitější je správné čištění zubů podle instrukcí zubaře.
Věděli jste, že pokud pravidelně nepoužíváme mezizubní kartáčky, čistíme si zuby jen na 70 %? Pozvedněte svou ústní hygienu na rovnou stovku.
Psychosomatika a paradentóza – jak to spolu souvisí?
Podle nedávných vědeckých studií může se vznikem nebo zhoršováním stavu paradentózy souviset také stres, chronické úzkosti nebo socioekonomický status a vážnější duševní onemocnění. U posledních dvou se pak diskutuje právě zhoršená ústní hygiena – ať už důsledkem finanční situace, chybějícího povědomí o důležitosti ústní péče nebo snížené schopnosti se o chrup starat.
Dnešní lékařství ale dělá skokové pokroky – hlavní je nebát se objednat k obborníkovi a problémy začít řešit 🙂