Žlutá, bílá, šedá aneb proč nejsou všechny zuby bílé
Žluté zuby trápí spoustu z nás, ale i zářivě bílý odstín může leckdy vypadat zvláštně a nepřirozeně. Co a jak vlastně určuje odstíny zubů a proč nemůžeme mít všichni stejnou barvu chrupu? Nebo můžeme?
Proč se nám líbí bílé zuby?
Vzhled samozřejmě není všechno. Ale to, že bílá barva v nás evokuje zdraví, mládí a snad i úspěch, není náhoda. Obliba jedinců se silným a zdravým chrupem sahá až do pravěku. V té době žádní stomatologové nebyli a kvalitní chrup byl nutným předpokladem k úspěšnému přežití. Pralidé sice neznali cukr, ale jejich chrup trpěl obrušováním, úrazy a samozřejmě i chybějící ústní hygienou. Bílé zuby bez skvrn, poranění a dalších defektů evokovaly zdravého člověka v nejlepších letech (což tehdy, pravda, znamenalo o pár dekád méně než dnes) vhodného k reprodukci i vedení skupiny.
Ať chceme nebo ne, vzhled zubů je pro nás tak důležitý právě proto, že kus pravěkého člověka upřednostňujícího jedince s krásnými a silnými zuby máme v sobě všichni dodnes.
Trefit správný odstín zubu, například při tvorbě zubních náhrad, je hotová věda. Barva se totiž neliší jen člověk od člověka a dokonce i zub od zubu, ale také v ploše každého zubu. Může za to nerovnoměrné rozložení barev viditelné části korunky nad dásní. Naštěstí existují vzorníky, díky kterým odborníci jednotlivé barvy jednoduše poznají.
Co člověk, to odstín zubů
Každý člověk je originál a platí to i o barvách našich zubů. Odstín, který je nám dán shůry, je určen barvou zuboviny (dentinu) a tloušťkou zubní skloviny: průhledná až namodralá sklovina kryje nažloutlý dentin, a čím tenčí je, tím více jeho barvy propouští. Abychom ale všechno nesváděli jen na genetiku, nalijme si čistého vína: za většinu příčin nepěkného zbarvení zubů si můžeme sami.
„Mám žluté zuby. Co s tím?“
Asi se budeme opakovat, ale (podobně jako u jiných neduhů souvisejících se zuby) i tady je nejdůležitější ptát se po příčině problému. Než začnete s bělením zubů, navštivte proto odborníka (stomatologa nebo dentální hygienistku) a pokuste se zjistit, proč vaše zuby nemají požadovaný odstín a co jim chybí. Třeba se jen potřebují zbavit povrchového zabarvení.
Pigmenty z jídla, úrazy a nemoci, amalgámové výplně, léky, kouření, stárnutí… příčin zažloutlých zubů může být nepočítaně. V případě skvrn na sklovině způsobených například usazováním barviv z potravin snadno pomůže pískování zubů u odborníka, složitější je to se zuby, jejichž žlutou (nebo například šedou) barvu zavinila změna zbarvení zuboviny (dentinu) nebo skloviny. Ani zde není třeba házet flintu do žita, jen je třeba počítat s tím, že bělení bude vyžadovat více času a nemusí přinést stoprocentní výsledky.
O nejčastějších příčinách žlutých zubů jsme psali tady. Koukněte, jestli se v některém z důvodů nežádoucího zbarvení chrupu najdete, a přečtěte si, jak ho můžete řešit.
Tetracyklin (TET)
Je širokospektrální antibiotikum, které může za určitých okolností škodit zubům a způsobovat jejich zabarvení. Po více než šesti dekádách používání se stal takřka synonymem pro léky negativně ovlivňující kondici zubů.
Tetracyklinové zuby: když léky škodí zubům
Tetracyklin pomáhá při bakteriálních infekcích, těžkém akné nebo cestovatelských průjmech. Při podání malým dětem (nebo v těhotenství a při kojení) se ale naváže na vápník právě se rodícího chrupu a po prořezání zubů při kontaktu se slunečním zářením může způsobit šedou, hnědou nebo žlutou barvu skloviny a také její poškození. Ruku v ruce s ním přichází zvýšené riziko tvorby zubního kazu.
I když první případy vlivu tetracyklinu na dětský chrup byly popsány už v polovině padesátých let (tedy jen pár let po jeho uvedení na trh), nejsou ani dnes tetracyklinové zuby žádnou výjimkou...
Mnozí lékaři totiž tento lék hojně předepisovali všem včetně dětí až do devadesátých let a zbarvení zubů způsobené jeho podáním přetrvává u mnoha dospělých dodnes.
Bělení tetracyklinových zubů není vždycky úplně jednoduché. V některých případech skvrny vzdorují úplně, jindy se podaří postižené části zubů o pár odstínů zesvětlit a u největších šťastlivců, jejichž zuby nebyly zasaženy tak vážně, se nechtěné zabarvení odporoučí docela. Pokud tetracyklinové zuby trápí i vás, poraďte se se svým stomatologem nebo dentální hygienistkou.
Bílá bělejší, zuby čistější. Anebo ne?
Většinou platí, že čím bělejší zuby jsou, tím zdravěji a čistěji působí. Mluvíme-li ale o demineralizaci, bílá barva rozhodně neznamená zdravé zuby. Tyhle křídově bílé skvrny na zubech předznamenávají poškození skloviny a zubní kaz. Obrana je snadná: precizní ústní hygiena.
Jak na žluté zuby? Bělením!
Pokud vás trápí žluté zuby, určitě jste už zatoužili po zářivějším úsměvu. Ovšem není bělení jako bělení, takže opatrně s ním. Některé babské rady mohou nadělat víc škody než užitku a dokážou se nenávratně podepsat na stavu vaší skloviny.
Jak se tedy zbavit žlutých zubů? Nejlíp uděláte, když svoji touhu po bělejším úsměvu svěříte dentální hygienistce. Mimochodem, s profesionálním bělením naděláte nejvíc parády: od roku 2012 totiž nesmí prostředky pro domácí bělení zubů obsahovat více než 0,1 % peroxidu vodíku, což bohužel na kvalitní vybělení zpravidla nestačí. Oproti tomu profesionálové ve svých ordinacích využívají gely s obsahem peroxidu vodíku vyšším než 6 %.
Odstín zubů dokáže vylepšit i zdánlivě obyčejná věc – rtěnka. Chladné odstíny způsobí, že zuby budou působit bělejším dojmem, a naopak teplejší odstíny přispějí k pocitu, že jsou zuby zbarvené více do žluta.
Pokud je příčina vašich žlutých zubů spojena s konzumací barevných potravin a nápojů, můžete jí účinně předcházet. Ne všechny takové viníky barevných změn chceme hned vyřazovat z jídelníčku, do této skupiny patří i zdravé potraviny jako například borůvky, červená řepa, kurkuma nebo některé doplňky stravy. Stačí po konzumaci propláchnout ústa čistou vodou a dbát na důslednou ústní hygienu. Skvělými pomocníky v prevenci nežádoucího zabarvení a skvrn na zubech jsou kromě mezizubních kartáčků také jednosvazkové (sólo) kartáčky, učinění experti na přehlížené a hůře přístupné prostory.
Bělicích past existuje spousta a všechny slibují zářné výsledky. Někdy vůbec není lehké se v nich vyznat, proto jsme je vyzkoušeli na vlastní zuby a poznatky sepsali do přehledného článku. Náš test bělicích past najdete tady.
V případě pigmentace z potravin mohou pomoci bělicí zubní pasty, které svým abrazivním účinkem dokáží lehčí povrchové zabarvení mnohdy odstranit. Také jsou skvělé pro udržování výsledků profesionálního bělení. Vzhledem k tomu, že fungují na principu obrušování, nelze je ovšem doporučit pro dlouhodobé používání – v takovém by mohly začít obrušovat i zubní sklovinu a způsobit její poškození.
Nejkrásnější zuby = zdravé zuby
Nejlepší skvrna nebo změna zbarvení zubu je taková, která vůbec nevznikne. Pro zachování krásných zubů většinou stačí prevence: pečlivá hygiena zahrnující mezizubní čištění. Ta vás v průměru měsíčně vyjde pokaždé nejlépe a postará se o to, aby vaše zuby byly nejen krásné, ale i zdravé. Řada změn vzhledu je totiž spojena s nedostatečnou péčí a podlomeným zdravím vašeho chrupu. Takhle zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Pokud patříte mezi poctivé čističe a i tak cítíte, že byste chtěli odstín svých zubů posunout o něco více do běla, svěřte se do rukou profesionálů. Poradí vám, jak dosáhnout vysněného vzhledu šetrně a efektivně. Vaše zuby budou zářit štěstím a vy taky!