KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Neplašte se zbytečně, černé skvrny nemusí být vážný problém

Černé skvrny na zubech u dětí – jak se jich zbavit?

Trápí vaše děti nevzhledné tmavé skvrny na zubech? I když zoubky čistíte poctivě a pravidelně, ne a ne se skvrn zbavit – a o kazy podle zubaře nejde. Jak vznikají a jak s nimi zatočit?

Jaký je původ skvrn?

Černé skvrny (black dots) na dětských zubech jsou způsobeny především tzv. chromogenními bakteriemi. Tenhle druh bakterií produkuje pigmenty anebo barevné látky – a právě ty se usazují na povrchu zubu nebo konturách dásní.

Kde se skvrny na zubech berou?

Tak zvané „black dots“ nebo „black stains“, tedy velmi tmavě hnědé až černé skvrny, trápí především děti, které mají ještě mléčné zoubky. Nejčastěji se s nimi děti setkají ve věku 5 až 15 let. Skvrny najdete podél linie dásní, mohou se ale rozšířit i na plošky zubů.

Velmi jednoduše řečeno jsou skvrny bakteriálního původu – tedy jsou způsobené formou bakteriálního plaku v ústech dítěte. Osídlení bakterií v ústech je sice normální, ale v některých případech reagují na další elementy – třeba usazeniny železa. Samotná tmavá barva pigmentu skvrn vzniká spojením metabolických produktů bakterií a železa ve slinách.

Jsou nebezpečné pro zuby?

Pečlivé dočištění zoubků zvládnete s jednosvazkovým (sólo) kartáčkem. Stojí pár korun a dokážete s ním zázraky.

V největším množství případů trápí černé skvrny na zubech děti s mléčnými zuby. Diskutuje se, že po prořezání stálých zubů se mění „složení“ bakterií v ústní dutině a skvrny už se znovu neobjevují. Nicméně proč skvrny s nástupem puberty mizí, se zatím nepovedlo objasnit se stoprocentní jistotou.

Prevence proti černým skvrnám neexistuje, na druhou stranu zdraví zubů nikterak neohrožují. Některé vědecké studie dokonce tvrdí, že existuje souvislost mezi jejich výskytem a nižším množstvím zubních kazů u dětí. Není ale jasné, jestli skvrny zub před kazem chrání, anebo má dítě se skvrnami jiné složení ústního mikrobiomu – a kazům se tak, řekněme, hůř daří.

Jsou nakažlivé, tedy přenosné?

K nákaze z člověka na člověka by došlo jen opravdu ztěžka – nicméně odborníci to nevylučují na 100 %. Chromogenní bakterie, které skvrny způsobují, se mohou přenést slinami. Nepatrně tak riskujete při polibku na ústa, sdílením zubního kartáčku i olíznutím lžičky.

Dentální hygienistka Kateřina Clara Baxová, DiS.

U menších dětí zuby spíš leštíme (depurujeme) pomocí lešticí pasty. U větších dětí lze bez problému skvrny velmi dobře odstranit tzv. pískováním (Air-Flow).

Kateřina Clara Baxová, DiS.
dentální hygienistka

Jak se zbavit skvrn na zubech?

Černé skvrny sice nejsou nebezpečné, mají ale negativní vliv na psychiku dětí, které se za zuby stydí. I proto doporučujeme nechat skvrny pravidelně odstraňovat u zubního lékaře nebo dentální hygienistky, kteří si s nimi poradí za pár chvil.

V žádném případě je dětem neodstraňujte doma – skvrn se nezbavíte a riskujete poničení zubní skloviny.

Jejich odstraněním se bohužel nevyřeší příčina vzniku – proto mají skvrnky tendenci se vracet. Frekvence se u každého dítěte liší, ale opravdu pečlivá ústní hygiena může návrat trochu oddálit. Rodiče si v boji se skvrnami pochvalují dětské elektrické kartáčky, které přeci jenom čistí lépe, než kartáčky manuální.

Hlavní je zůstat v klidu a dítě podpořit v péči o zoubky – společně to zvládnete. 🙂

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

13. května 2024

Kateřina Clara Baxová, DiS.
garantka článku

Kateřina Clara Baxová, DiS.

dentální hygienistka,

Zubní centrum Roudenská

13. května 2024

  • https://www.bauersmiles.com/2020/05/black-stain-on-childrens-teeth.html/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4560370/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9338195/
  • https://dentistivignato.it/en/small-black-stains-on-your-kids-teeth/
  • https://www.nature.com/articles/s41415-022-4345-0