KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Oral-B iO

5 tipů, jak se starat o elektrický kartáček

Vodní kámen, zbytky pasty, baterie pod náporem neustálého nabíjení. Tohle všechno zkracuje životnost vašeho elektrického kartáčku. Jak se o něj starat, aby vám vydržel dělat radost co nejdéle?

1. Po každém čištění sundejte hlavici

Po každém čištění rozdělte kartáček na dvě části – hlavici a tělo – a obojí propláchněte zvlášť. Právě ve „spoji“ kartáčku se drží zbytky zubní pasty a další nepořádek. Vlákna hlavice zbavte zbytků pasty a její druhý konec pořádně očistěte teplou vodou, stejně tak tělo kartáčku. Pokud se chcete vyhnout zasychajícím kapkám, otřete tělo kartáčku suchým ručníkem.

Pokud jste hlavici dlouho nesundali, pravděpodobně vás čeká i překvapení v podobě vodního kamene. Zkuste jej odstranit nepoužívaným manuálním kartáčkem, případně šetrným, nejlépe gelovým přípravkem na vodní kámen (samozřejmě dejte pozor, aby se gel nedostal na vlákna kartáčku 🙂). Pozor, žádný elektrický kartáček nepatří do myčky na nádobí!

2. Kartáček a hlavici nechte osychat zvlášť

Hurá, kartáček jste po čištění zbavili všech nečistot, co dál? Vždy jej nechte osychat ve vertikální poloze – prostě jej dejte nastojato. Vůbec nejlepší je nechávat oschnout tělo kartáčku i hlavici zvlášť – tu můžete posadit na držák náhradních hlavic.

Mimochodem, nezapomeňte, že hlavice byste měli měnit aspoň jednou za 3 měsíce. Některé kartáčky vám to dokonce připomenou.

3. Nenabíjejte kartáček nonstop

Pro životnost baterie je ideální, pokud kartáček používáte až do úplného vybití a pak jej nabijete opět do 100 %. Není vhodné jej po každém použití „píchnout“ na nabíječku. Jak ho tedy správně skladovat? Jednoduchým řešením je prostě jen vyndat nabíjecí stojánek/skleničku ze zásuvky. 🙂 K některým kartáčkům dostanete také držák na zeď jako příslušenství.

Cestujete často? V tom případě oceníte cestovní pouzdro na elektrický kartáček, které jej ochrání před špínou i nárazy. Některá pouzdra seženete dobíjecí. Vždy dejte pozor, aby pouzdro bylo kompatibilní právě s vaším kartáčkem.

4. Kartáček nepoužívejte ve sprše

Většina výrobců vám sprchování s kartáčkem sice nezakáže, ale ani nedoporučí. Elektrické kartáčky jsou voděodolné, přesto jim zbytečné vystavování vodnímu náporu dlouhodobě nedělá příliš dobře. V krajních případech se voda dostane dovnitř těla a nastartuje degradaci kartáčku.

Pokud na čištění zubů ve sprše trváte, vždycky se seznamte s uživatelským manuálem pro váš konkrétní kartáček (doporučuje to výrobce?). A ještě víc dbejte na správné osychání kartáčku.

5. Extra boj s bakteriemi

Náš poslední tip je dezinfikování. Levnější variantou je aspoň 2× do týdne namočit na pár hodin vlákna hlavice kartáčku do antibakteriální ústní vody, což pomůže vyhubit bakterie, které se na kartáčku usazují.

Profesionálním řešením je UV sanitizér, do kterého kartáček vsunete a za zhruba 2 minutky máte víc jak 99 % bakterií zahubeno. Sanitizér oceníte zejména v situaci, kdy bojujete s vracejícími se zánětlivými onemocněními.

Jednoduché: už jen začít

Uvidíte, že při dodržování pár jednoduchých fíglů vám milovaný kartáček vydrží sloužit maximálně dlouho. Nezapomeňte ho hned po příštím použití pořádně opečovat. A když už jsme u toho, kdy naposledy jste nasadili novou hlavici? 🙂