Co vás čeká při vstupní prohlídce na dentální hygieně?
Čím dál více se setkáváme s tím, že nás zubní lékař odkazuje na dentální hygienu. Někteří z nás to odkládají, dokud to jde. Poměrně velkou roli v tom hrají obavy. Ten, kdo nerad chodí k zubnímu lékaři, jen velmi zřídka bude vyhledávat další zubní péči dvakrát ročně navíc. Už na vstupní prohlídce ale zjistíte, že hygiena může být dokonce místem k relaxaci. A to nepřeháníme.
I když je dentální hygiena stále celkem nový obor, její popularita stoupá. Často je to proto, že zubní lékaři nemají čas na precizní odstranění zubního kamene nebo instruování pacientů, jak si správně čistit zuby. Hygienistky jsou tak jejich pravou rukou a budou vaším nejlepším pomocníkem v cestě ke zdravějším zubům. Ještě stále se odhodláváte objednat se na první prohlídku, protože nevíte, co vás tam čeká?
Kontrola stavu chrupu
Když úplně poprvé usednete do křesla na dentální hygieně, čeká vás nejdříve kontrola stavu chrupu. Hygienistka zhodnotí stav chrupu, během toho vám sdělí, jestli nemáte někde větší množství zubního kamene, upozorní například na odhalené krčky nebo problematické dásně. Tento krok je velmi důležitým nosným prvkem, protože se na jeho základě stanoví další postup. Rozhodně se nebojte, že byste se dočkali nějaké kritiky, hygienistky jsou tu od toho, aby přispěly ke zlepšení stavu vašeho chrupu. Chtějí vás k čištění zubů a docházení na dentální hygienu motivovat, ne vás odehnat. Proto není potřeba se za své zuby stydět.
Odstranění zubního kamene a leštění zubů
Základním ošetřením, které čeká každého z nás, je odstranění zubního kamene. Mineralizovaný zubní plak vzniká prakticky každému z nás, jen ho máme na zubech v jiném množství. Pokud máte zánět dásní, může být nutné odstraňovat zubní kámen pod dásní. A to je jediná záležitost, která může být nepříjemná. Pokud byste ale cítili bolest, určitě se ozvěte a poproste hygienistku o nanesení znecitlivujícího přípravku na dásně. Když si budete zuby dobře čistit, tomuto odstraňování poddásňového zubního kamene se příště vyhnete. Jak se vlastně zubní kámen odstraňuje? V první řadě ultrazvukovým přístrojem, v druhé řadě ručními nástroji.
Jakmile nemáte na zubech žádný zubní kámen, přichází na řadu leštění zubů. To pomůže odstranit povrchové pigmenty a zuby vyhladit, aby se na nich další skvrny neusazovaly.
Instruktáž správného čištění zubů
Udržet si zuby v takovém stavu, v jakém jsou po dentální hygieně, si vyžaduje precizní domácí ústní hygienu. Proto je závěrečným krokem výběr vhodných pomůcek a také instruktáž k jejich správnému používání. Dozvíte se, jak správně používat zubní kartáček, dostanete vhodné velikosti mezizubních kartáčků a pokud vás trápí například citlivé zuby nebo máte problémy s dásněmi, můžete dostat i doporučení na vhodnou zubní pastu.
Zdravé zuby = krásné zuby
Cena vstupní prohlídky dentální hygieny se pohybuje od jednoho do dvou tisíc korun. Na průběžných půlročních kontrolách pak zaplatíte od 600 do 1000 korun. Ještě lepší zprávou je, že většina zdravotních pojišťoven na dentální hygienu přispívá, takže můžete i trochu ušetřit. Říkáme to pořád, prevence je nejlepší cestou ke zdraví zubů. Zahoďte obavy a dopřejte si radost z dokonale vyčištěných zubů díky dentální hygieně.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz