KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Chrup

Chrup jako celek se skládá z jednotlivých zubů.

Lidský chrup se skládá z těhto tvarově odlišných typů zubů:

Lidský chrup je heterodontní, což znamená, že zuby mají různé tvary (homodontní chrup tj. zuby stejného tvaru, mají např.dravé ryby).

O lidském chrupu může dále říci, že je difyodontní tzn. že má dvě dentice – nejprve vyrůstá dočasný chrup, který je nahrazen trvalým chrupem.

Dočasný chrup – první dentice – má 20 zubů.

Stálý chrup – druhá dentice – má 32 zubů.

Chrup je uložen v horní a dolní čelisti. Horní zubní oblouk tvoří tvar poloviny elipsy, dolní zubní oblouk se podobá parabole. Horní zubní oblouk je o něco širší a více zakřivený.

Zuby horního frontálního úseku chrupu se mírně vyklánějí dopředu, zuby horního postranního úseku chrupu se vyklánějí ke tvářím. V dolní čelisti je tomu naopak, dolní zuby třenové i stoličky se sklánějí směrem k jazyku. To je důvod proč horní zuby přesahují svými hranami a bukálními hrbolky přes své dolní antagonisty a vzájemně do sebe zapodají.

Lidský chrup je setaven do dvou úseků:

  • Frontální úsek chrupu – tvoří řezáky a špičáky
  • Postranní úsek chrupu (laterální úsek) – tvoří zuby třenové a stoličky

Význam chrupu:

Chrup slouží člověku především k přípravě sout. Oba úseky mají odlišnou funkci a z toho vychází i jejich tvar. Korunky horních a dolních řezáků se uplatňují při oddělení sousta, působí jako štípací kleště – odštípnutí, nebo jako nůžky – odříznutí. Zuby třenové a stoličky pracují jako klíny štípající pevné sousto a dále se uplatňují jako drtící mechanismus – prokousnutí, drcení a tření.

Chrup má také velký význam pro správnou výslovnost a estetiku člověka.