Ústní hygiena během těhotenství
Těhotenství je bezesporu zásadní etapou života, každé matky. Během těhotenství se mění chutě matky, mění se i potřeba frekvence přijímání potravy a během první trimestru těhotenství je běžné i časté zvracení. Co dělat, aby se tyto faktory nezapsaly do ústní dutiny matky do konce života?
Ranní nevolnost
Začněme tedy od začátku, kdy si jako první znak těhotenství většina lidí vybaví ranní nevolnosti. Po zvracení je v ústech velmi kyselé pH, jehož příčinou jsou žaludeční kyseliny. Tato kyselost pak může mít za následek rozpouštění skloviny, odborně se tento stav nazývá eroze. Eroze má za následek nejen značné snížení estetiky zubů (začne prosvítat nažloutlá zubovina, která se nachází pod sklovinou), ale dochází také k značné citlivosti zubů (odhalená zubovina přenáší podněty na dřeň zubu, ve které jsou nervy).
Po zvracení není vhodné začít hned čistit zuby, sklovina je změklá a čištění zubním kartáčkem by ji mohlo poškodit. Ihned po zvracení je tedy lepší několikrát vypláchnout ústa čistou vodou pro zředění kyselin nebo použít ústní vodu, která je přímo určená pro pacienty, kterým hrozí eroze (takovou ústní vodou je např. ústní voda elmex Erosion Protection). K čištění zubů je pak lepší přistoupit až za cca 30 minut.
Změna jídelníčku
Dalším faktorem ovlivňující zdraví dutiny ústní je změna chutí matek. Během těhotenství většina žen preferuje sladké a kyselé chutě a to i v noci. Kyselé chutě vedou opět k erozi zubů a sladké konzumované v noci, po kterém nenásleduje vyčištění zubů, vede k zubnímu kazu. Bakterie v ústech totiž žijí i v noci, jestliže jim tedy dáme potravu, bakterie se jí živí, produkují kyseliny naleptávající zubní sklovinu a vzniká zubní kaz.
Kyseliny v noci navíc pracují rychleji, protože nejsou ze zubů smývány slinami, jejichž tvorba je v noci velmi omezena. Dalším problémem je, že při zvýšené konzumaci sladkého, především v noci roste tvorba zubního plaku, což může mít za následek zánět dásně, gingivitidu. Během těhotenství se objevuje i krvácení dásní, které se označuje jako tzv. těhotenská gingivitida. Za tu podle některých studií může zvýšená hladina hormonů.
Aby se matky těchto problémů vyvarovaly, je vhodné důsledně dbát o svou ústní hygienu. To znamená používat měkké zubní kartáčky, mezizubní kartáčky a čistit zuby minimálně dvakrát denně, v případě potřeby i častěji.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz