KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Skřípete v noci zuby? Řešení je jednoduché

  • 5. července 2011

Upozornil Vás někdy někdo, že v noci nevědomky skřípete nebo zatínáte zuby? Nebo Vás samotné dokonce Vaše skřípání zubů probudilo? Probudila Vás bolest čelistního kloubu a svalů? Rozhodně neotálejte a začněte tento jev řešit.

Chránič proti skřípání zubů
Chránič proti skřípání zubů

Upozornil Vás někdy někdo, že v noci nevědomky skřípete nebo zatínáte zuby? Nebo Vás samotné dokonce Vaše skřípání zubů probudilo? Probudila Vás bolest čelistního kloubu a svalů? Rozhodně neotálejte a začněte tento jev řešit.

Jaké problémy skřípání způsobí?

Skřípání zubů se nazývá bruxismus. Zuby pevně stiskneme a třeme jimi o sebe. Možná se zdá, že tento zlozvyk je skoro neškodný, ale není tomu tak. Dlouhodobé skřípání zubů totiž vede k jejich poškození, opotřebení, zvýšené citlivosti na studené a teplé podněty a vzniku klínovitých defektů, což jsou velmi nepříjemné a citlivé defekty v krčkových oblastech zubu vyskytující se především u špičáků a třenových zubů. Také dochází k poškození čelistního kloubu, který je přes den už tak velmi namáhaný. „Bruxisty“ nebývají jen dospělí lidé, ale i malé děti, a to především v době infekčních nemocí, kdy po skončení nemoci v podstatě tento jev zmizí.

A jak vypadá léčba?

Pokud jste se přistihli u skřípání zubů, nebo Vás ve spánku někdo odhalil, je vhodné navštívit zubního lékaře. Léčba zahrnuje nošení chrániče proti  škřípání zubů, nebo jiných odlitků a ochranných krytů zabraňujících tření. Nemusíte se tedy bát nějakého velmi nepříjemného zákroku. 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz