Používání dudlíku - jak ho vyvařit a jak od něj dítě odnaučit?
Nejste si jistí, odkdy miminku dávat dudlík, jak se o dudlíky starat anebo jak Vaše miminko dudlíku nakonec odnaučit? Tak čtěte dál, protože v následujícím článku se to dozvíte.
Už jste se někdy dostali s někým do sporu o tom, zda vůbec dudlík používat? Jestli ano, tak důležitá je jedna věc – záleží čistě na Vašem rozhodnutí, jestli miminku dudlík dáte nebo ne. Ale až budete potřebovat miminko uklidnit, budete za dudlík opravdu rádi. Pokud se rozhodnete Vašemu miminku dudlík dávat, pak se Vám budou jistě hodit odpovědi na následující otázky.
Kdy začít dávat dudlík?
Může se Vám stát, že ještě v porodnici nebudete mít dovoleno dávat Vašemu miminku dudlík. Je to proto, že odborníci se shodují na tom, že by miminko mělo dostávat dudlík až ve chvíli, kdy má plně vyvinutí sací reflex. Proto se lékaři shodují, že dudlík by dítě mělo dostat přibližně až v jednom měsíci. Jsou ale děti, u kterých problém s kojením mít nebudete, i když jim dudlík dáte v podstatě hned po propuštění z porodnice.
Jak vyvařit dudlík?
Pokud váháte váháte, jestli je dudlík před prvním použitím potřeba vyvařit, tak už neváhejte. Před prvním použitím vždy dudlík vyvařte. Je dobré mít doma dudlíků víc, alespoň dva nebo tři, aby se Vám nestalo, že jeden vyvařujete a nemáte jiný, který byste dítěti nabídli. Jak často dudlík vyvařovat? Tak na to neexistuje jednoznačná odpověď. Mnoho maminek vyvařuje dudlíky přibližně dvakrát až třikrát do týdne. Pokud má ovšem miminko dudlík pouze na noc, pak je většinou frekvence vyvařování nižší. Mezi vyvařováními dudlík oplachujte vodou. Vyvarovat byste se měli zejména oblíbenému čištění dudlíku vlastními slinami.
Pokud se chcete vyhnout klasickému vyvařování po dobu 5 minut, máte dnes možnost pořídit si sterilizátory do mikrovlnky (vlevo) nebo parní sterilizátory (vpravo). Tyto způsoby Vám obvykle ušetří čas a hlavně starosti s tím, jak dlouho už vlastně dudlík v hrnci vyvařujete. Pro udržení dudlíků v čistotě při cestování můžete použít některé z pouzder na dudlíky.
Kdy je načase odnaučovat dudlíku a jak na to?
Jestli Vaše dítě nepatří mezi taková, která se o dudlík po čase přestanou zajímat, pak jistě uvítáte několik rad, jak dudlíku odnaučit. Podle odborníků by děti měly s denním dudláním přestat kolem jednoho roku, na spaní mohou dudlík používat o rok déle. Každé miminko je ale jiné, proto některé děti mohou potřebovat dudlík o několik měsíců déle. Doba dudlání by ale neměla být delší než do tří let.
Může se Vám stát, že bude ale Vaše dítě dudlíky milovat a nebude se jich chtít vzdát. Proto pro Vás máme pár tipů, jak to udělat:
- Pokud Vaše miminko dudlá ještě stále celý den i noc, prvním krokem k úspěchu je omezit dudlání jen na noc.
- Můžete také s dítětem uzavřít výměnný obchod. Za dudlík mu tak dáte nějakou hračku, která mu bude připomínat, že dudlík za ni vyměnilo. Takovou domluvu lze narafičit třeba na Mikuláše, aby po Vás pak dítě nemohlo chtít dudlík vrátit.
- Důležitou součástí odvykání dudlíku je také posilování sebevědomí dítěte větami „Velké děti přece dudlík nepotřebují.“ Některým dětem takové věty stačí proto, aby dudlík po čase odevzdaly.
- Poslední dobou se stává oblíbená i metoda postupného ničení dudlíku. Vaše dítě pak samo zjistí, že dudlík už je zničený a vyhodí ho. Problém ovšem budete mít, pokud máte doma dudlíků více.
Jsou děti, které bez dudlíku vydrží celé dětství, ale většina ne. Dudlík se tak stane Vašim dobrým parťákem nejen pro uklidnění miminka v noci, ale také kdykoliv přes den. A nebojte se, i toho odnaučení jednou dosáhnete.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz