Jaké jsou účinné složky ústních vod?
Ústní vody jsou velmi oblíbené. Osvěžují dech, brání usazování zubního plaku a speciální druhy mají i vliv na zlepšení stavu Vašich dásní. Které složky ale hledat ve složení ústních vod, abyste si opravdu vybrali tu, která pro Vás bude nejlepší? Tak to se dočtete v našem článku.
Možná nemáte ve zvyku zkoumat složení ústní vody, ale možná byste na zadní stranu obalu zabloudit měli. Tedy alespoň pokud chcete vědět, jestli Vaše ústní voda obsahuje účinné látky. A které to jsou? Tak na to se podíváme.
Často používaná složka – alkohol
Najdete ho v mnoha ústních vodách, i přesto je ale potřeba si na něj dávat pozor. Velké množství alkoholu v ústní vodě sice může pomoci zlikvidovat bakterie i zápach, ale může i ústní dutinu vysušit, a tím se zvyšuje riziko vzniku nového zápachu ze suchých úst. Pozor by si měly dávat také těhotné ženy, kterým nejsou ústní vody s alkoholem doporučované.
Opakem jsou samozřejmě ústní vody bez alkoholu. Těch je již na trhu dostatek a sáhnout by po nich měly osoby s citlivou ústní dutinou, těhotné ženy nebo osoby podstupující onkologickou léčbu.
Extrakty přírodních silic - thymol, eukalyptol, methylsalicylát
Snižovat riziko vzniku zubního plaku je většinou naším základním požadavkem, který na ústní vodu máme. Právě extrakty přírodních silic jsou složkami, které mají výrazné antibakteriální účinky. Redukují tak množství zubního povlaku, přispívají k ochraně dásní a také se starají o svěží dech.
Tyto ústní vody jsou vhodné pro osoby od 12 let, mohou je ale používat i těhotné ženy, diabetici, kardiaci nebo osoby podstupující chemoterapii a radioterapii.
Fluoridy sodný pro silnější zuby
Tuto složku zná asi každý z Vás zejména ze zubních past. Dnes ale fluoridy obsahuje i většina ústních vod, a to zejména protože pomáhá chránit zubní sklovinu a podporuje jeji remineralizaci.
I na fluoridy je ale potřeba dávat si pozor hlavně u dětí. Děti by měly používat zubní pasty i ústní vody s přiměřeným množstvím fluoridů, protože při zvýšeném příjmu fluoridů hrozí fluoróza. Nízké hodnoty fluoridů v ústních vodách jsou 100 až 220 ppm. Vyšší hodnoty pak používají osoby s citlivějšími zuby nebo se ztíženou ústní hygienou (fixní rovnátka).
Další látky, které ve složení ústních vod najdete
Usazování zubního plaku a následného vzniku zubního kamene Vás ušetří ústní voda s obsahem chloridu zinečnatého. Používat ústní vody s obsahem této látky jsou vhodné například do diabetiky nebo pro osoby, které užívají léky na osteoporózu.
Při zvýšené citlivosti zubů nebo otevřených dentinových kanálcích hledejte ve složení ústních vod šťavelan draselný. Ten přispívá k uzavírání dentinových kanálků, a tím snižování citlivosti zubů.
V některých ústních vodách dnes též můžete najít xylitol. To je přírodní sladidlo, které snižuje tvorbu kyselin v zubním plaku, a tím přispívá ke snížení rizika vzniku zubního kazu. Používat ústní vody s xylitolem se proto doporučuje zejména osobám, kterým se více utváří zubní plak nebo trpí na vyšší kazivost zubů.
A jak ústní vodu vybrat?
Ústní vody je nejlepší vybírat na základě problémů, které se zuby máte. Poté přichází na řadu rozhodnutí, zda zvolit ústní vodu s alkoholem nebo bez něj a na závěr může rozhodovat i příchuť ústní vody. Při používání si dávejte pozor zejména na kontraindikace složek ústní vody a zubní pasty. Aby se jejich účinek nevyrušil, doporučuje se používat ústní vodu až cca 30 minut po vyčištění zubů.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz