Jak si udržet vlastní chrup co nejdéle?
S přibývajícím věkem se většina z nás potýká se špatným stavem dásní, větším množstvím zubního kamene a také občasným krvácením dásní. Dál už se to ale zhoršovat nemusí. Zvolte včas vhodnou péči a nezapomínejte prevenci u odborníků.
Při krvácení dásní se mějte na pozoru
Jakmile se během čištění zubů objeví krev, měli byste zpozornět. Jedná se o doprovodný jev zánětu dásní, kterým v Česku trpí až 80 % lidí. K zanícení dásní dochází kvůli nedostatečnému čištění – odstranění zubního plaku. Ten po čase procesem mineralizace ztvrdne a stane se z něj zubní kámen. Doma už jej sami neodstraníte, a pokud si ho na zubech necháte, zaděláváte si právě na vznik zánětu dásní. Spolehlivě vám s tím pomůže dentální hygienistka. Chodíte na hygienu dvakrát ročně? Skvěle! Pravděpodobnost vzniku zánětu dásní je pak totiž minimální.
Podpořit zdravý stav dásní můžete vhodně zvolenou péčí. Například produkty značky Meridol, Herbadent nebo Parodontax pomáhají udržet dásně v dobré kondici, pěkně růžové a zpevněné. Samozřejmostí je naučit se správnou techniku čištění a používat mezizubní kartáček. To všechno vám ale velmi dobře vysvětlí dentální hygienistka.
Už mám nějaké můstky a korunky – jak se o ně starat?
Nějaký ten můstek nebo korunku máme v ústech skoro všichni. Jejich životnost prodloužíte, pokud se o ně budete dobře starat. Používání mezizubního kartáčku musí být samozřejmostí. V případě můstků si můžete pomoci speciální nití s označením SuperFloss. Pokud máte raději modernější zařízení, oceníte ústní sprchu, která čistí pomocí proudu vody.
Pod korunkami jsou zuby již endodonticky ošetřené (mrtvé, bez nervů). Může se ale stát, že se zub pod korunkou ozve. Obvykle to je proto, že se například některý z kořenů zubu nepodařilo zcela dokonale dočistit, i když se podle rentgenů jevilo, že je vše, jak má být. V tu chvíli se neváhejte obrátit na zubního lékaře, který stav zubu zkontroluje, případně kanálky znovu pročistí. Prevence a včasná návštěva lékaře jsou nejlepšími cestami, jak mít zuby zdravé co nejdéle to jde.
Kdy už je čas na náhradu?
Nikdo nechce slyšet, že je čas na kompletní náhradu – nehezky označovanou jako protézu. Pravda je taková, že se jí asi nikdo z nás nevyhne. Pokud už se většina zubů kýve, korunky už by potřebovaly výměnu a některé zuby chybí, pak je čas o náhradě uvažovat. Oprava takových zubů – pokud by byla možná – by byla velmi nákladná, složitá a výsledky spíš nejisté. Celkovou zubní náhradu hradí pojišťovna, na novou máte nárok každé tři roky. Péče o zubní náhradu není nijak složitá a při použití vhodných fixačních prostředků – a za předpokladu, že je náhrada dobře zhotovená – nemá okolí šanci poznat, že náhradu máte.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz