Jak poznat opotřebovaný mezizubní kartáček
Stejně jako u klasického kartáčku je potřeba i u toho mezizubního dbát na jeho kondici. Opotřebovává se poměrně rychle a bez včasné výměny nebude kvalitně čistit.
V čem je zubní kartáček jedinečný
Na klasickém mezizubním kartáčku najdeme velmi jemná vlákna. Jejich úkolem je odstranit z mezizubí zbytky jídla, plaku a také jemně masírovat dásně. Důvodem pro včasnou výměnu je zejména kvalita čištění. Zohýbaná vlákna se nedostanou dostatečně těsně k zubu, aby odstranila zubní plak, a jeho neodstranění může způsobit vznik mnoha problémů. Od zubního kamene, potažmo zánětu dásní, až k zubnímu kazu.
Jaký kartáček zvolit a kdy ho zahodit
Do mezizubních prostor má jít vhodná velikost kartáčku zavést poměrně ztuha. I proto se vlákna opotřebí už během několika dnů. Doporučená doba výměny mezizubního kartáčku je po 7 až 10 dnech. V případě, že správně používáme více velikostí, se kartáček může opotřebovávat pomaleji.
Že má mezizubní kartáček to nejlepší za sebou, poznáme podle ohnutých a roztřepených vláken. Opotřebení je obvykle viditelné i na drátku, který už po čase používání není rovný. Schválně si zkuste vedle sebe porovnat týden používaný mezizubní kartáček s novým — sami poznáte, že ten starý patří už jenom do koše.
Základem ústní hygieny je ale i správný a neopotřebovaný klasický zubní kartáček. Jak vypadá ten váš? A víte, že nový by měl být jako humr?
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz