8 věcí, co vás zajímá o odstínech zubů
Žlutá, šedá, hnědá. Trendy barvy podzimu a zimy, které ale na zubech určitě nechcete. Jakou barvu ale vlastně zuby mohou mít a jak dosáhnout zářivého úsměvu? Otázky, samé otázky. Odpovídáme na ty nejčastější, které souvisí s odstíny zubů.
O jaké otázky jde?
- 1. Jaká je přirozená barva zubů?
- 2. Jak poznat barvu zubů od pigmentu
- 3. Jak se zbavit žlutých zubů
- 4. Co jíst, aby zuby byly bílé
- 5. Fungují bělicí zubní pasty?
- 6. Jak nejlépe vybělit zuby
- Domácí bělení
- Ordinační bělení
- Kombinované bělení
- 7. Jdou vybělit zubní náhrady a plomby?
- 8. Hodí se bělení pro všechny?
1. Jaká je přirozená barva zubů?
Bylo by hezké napsat, že bílá, ale není tomu tak. Může být žlutá, krémová, bílá i našedlá, u každého z nás je přirozená barva chrupu maličko jiná. Pokud nebudeme brát v potaz pigmentace a patologické změny zabarvení zubu, je dána geneticky. Závisí na tloušťce a průsvitnosti skloviny (která má přirozeně namodralou barvu) a na barvě zuboviny neboli dentinu (ta je většinou nažloutlá).
2. Jak poznat barvu zubů od pigmentu?
Podívejte se zblízka: pigmentace vypadají jako skvrny a na zubech se objevují nepravidelně. Nejčastěji je najdete na předních zubech nebo v rýhách na kousacích ploškách stoliček.
Stopy ve formě pigmentace mohou na zubech zanechávat některé potraviny. Ne nutně se přitom jedná o nezdravé libůstky a nebylo by moudré je vyřazovat z jídelníčku jen kvůli nebezpečí vzniku skvrn. Zpravidla je poznáte podle jejich výrazné barvy. Do této skupiny patří například řepa, třešně, jahody, rajčata, mrkev, dále koření jako paprika nebo kurkuma, superpotraviny typu spirulina a z nápojů třeba černý čaj, některé džusy, červené víno a káva.
Pískování (Air-flow)
Funguje na principu vysokotlakého vstřikování vody a čisticího prášku, přičemž nezatěžuje chemikáliemi organismus a neničí zubní sklovinu. Zbaví vás pigmentace i usazeného plaku, takže nejde jen o krásu, ale i o zdraví. Celý zákrok trvá zhruba půl hodiny a stojí kolem tisícovky. Dobrá zpráva je, že na dentální hygienu přispívají ze svých programů prevence všechny velké zdravotní pojišťovny a pískování je vhodné i pro děti.
Jako pigmentová skvrna se může tvářit i zubní kaz, proto v případě zpozorování jakýchkoliv barevných nesrovnalostí na vašich zubech utíkejte za svým zubním lékařem.
3. Jak se zbavit žlutých zubů
Pokud už žluté zuby máte, vždy se zajímejte o důvody, proč tomu tak je. O těch nejčastějších jsme psali tady, nicméně stoprocentně vám je pomůže rozklíčovat jen stomatolog nebo dentální hygienistka. Ti také navrhnou nejlepší řešení. Možná budete muset upravit návyky na poli stravování nebo ústní hygieny a k vysněnému odstínu chrupu mohou pomoci i pískování, profesionální vybělení nebo bělicí zubní pasty.
4. Co jíst, aby zuby byly bílé?
Odpověď je zřejmá. Aby mohly být zuby bílé, musí být nejprve zdravé. Zkuste proto eliminovat potraviny, které zubům škodí: sladkosti, jídlo ulpívající v zubech, slazené perlivé nápoje a podobně. Pokud se bez nich nechcete zcela obejít (což chápeme), zaměřte se na precizní ústní hygienu, mezizubní čištění a naučte se po konzumaci takových pochutin vyplachovat svá ústa čistou vodou.
Možná už jste někdy zaslechli pojem „bílá dieta“. Jedná se o doporučení potravin, které se (ne)mají jíst po/při bělení zubů. Bezprostředně po bělení je totiž sklovina náchylnější k opětovnému zabarvení. Pravidlo je jednoduché: po dobu nejméně 48 hodin od bělení byste neměli jíst a pít nic, co dokáže obarvit bílé tričko.
Že všechno výše zmíněné splňujete a zuby máte i tak žluté? Promluvte si se svým dentálním odborníkem o šetrném bělení zubů – dokáže se zdravými zuby zázraky!
5. Fungují bělicí zubní pasty?
Zapeklitá otázka pro prodejce zubních past, že ano? Abychom se dozvěděli pravdu, otestovali jsme nejpopulárnější bělicí pasty na vlastních zubech.
Obsah peroxidu nesmí u přípravků na domácí bělení přesáhnout 0,1 %, zatímco profesionální přípravky obsahují přes 6 % peroxidu. O důvodech, proč tomu tak je, jsme psali tady.
Navzdory nízkému obsahu bělicích látek ale domácí bělení úplně k ničemu není. Bělicí zubní pasty obsahují kromě bělidla také brusné (abrazivní) látky, které pomáhají odstraňovat pigmentaci ze skloviny – sice o něco méně šetrným způsobem než profesionální bělení, ale když vyberete správně, mohou vám pomoci s udržením vysněné barvy chrupu.
6. Jak nejlépe vybělit zuby?
Domácí bělení zubů
Už jsme si řekli, že účinnost prostředků na domácí bělení zubů je omezená a nestačí zdaleka na všechny případy žlutých nebo jinak zbarvených zubů. Slibné (a bezpečné) výsledky přinese jen bělení ve spolupráci s profesionálem, ať už se jedná o ordinační nebo kombinované bělení.
Zajímá vás bělení zubů více? O způsobech bělení a jejich výhodách i nevýhodách jsme už psali. Pojďte tudy.
Ordinační bělení
Při ordinačním bělení se plně svěříte do rukou stomatologa nebo dentální hygienistky a o víc se nestaráte. Procedura trvá zhruba 90 minut až 2 hodiny a přijde vás asi na 5 až 6 tisíc Kč.
Kombinované bělení
O něco trvalejší a zároveň šetrnější je kombinované bělení. Jak už název napovídá, kombinuje bělení doma a v ordinaci, přičemž vše podléhá oku odborníka. Nejprve bělíte 2 až 4 týdny doma pomocí na míru vyrobených nosičů a bělicích gelů zakoupených v ordinaci, pak přijde na řadu ordinační bělení s koncentrovanějšími bělicími prostředky. Tahle metoda zaručí trvalejší výsledky a je o něco šetrnější k zubům. Je však také o něco dražší: připravte si zhruba 8–12 tisíc korun.
Bělení neprovádějte v situacích, kdy máte na zubech nasazeny attachmenty (malé výstupky z kompozitu, které fixují neviditelná rovnátka k zubům) – po sejmutí attachmentů by vám na jejich místech zůstaly nevybělené skvrny.
7. Jdou vybělit zubní náhrady a kompozitní plomby?
Bělicí látky působí pouze na zubech, na náhradách a kompozitních plombách (bílých výplních) se bělicí efekt neprojevuje. Proto, pokud plánujete například výměnu korunky a zároveň toužíte po bělejším úsměvu, doporučujeme nejprve podstoupit bělení a až pak zhotovit novou korunku. Jen tak zaručíte, že zuby i náhrada budou mít stejný odstín.
8. Hodí se bělení pro všechny?
Bohužel ne. Existují situace nebo zdravotní stavy, které se s bělením neslučují. Které to jsou?
Těhotenství a kojení: Následkem hormonálních změn, refluxů nebo častějšího zvracení může být zhoršená kvalita zubů, aniž byste o tom měli nejmenší tušení. Bělení pak nemusí být bezpečné, nemluvě o hrozící mikroskopické konzumaci bělicích prostředků, která by mohla negativně ovlivnit vývoj dítěte.
Děti do 18 let: Ani u dětí nelze vyloučit konzumaci bělidel, proto se u nich bělení nedoporučuje, nebo pouze ve výjimečných případech po domluvě s rodiči.
Zánět dásní, parodontitida: Při bělení jsou na dásně nanášeny ochranné gely, slouží ovšem primárně k ochraně zdravých dásní. U těch nemocných se bělení provádět nesmí. Zaměřte se proto na zdraví svých dásní a bělení si dopřejte až po jejich zotavení. Že nevíte, jak na to? Poradíme!
Trápí vás citlivé a krvácející dásně? Na dentální hygieně nemusíte jen bělit. Najdete zde i procedury, které pomohou onemocnění dásní předcházet. Patří sem zejména čištění (depurace) zubů od zubního plaku, odstranění zubního kamene i pískování pigmentů. To vše se následně může projevit právě na kondici dásní.
Zubní kaz: Bělení zubů s neošetřeným zubním kazem by napáchalo víc škody než užitku, proto před každým bělením navštivte svého stomatologa a ujistěte se, že máte zuby ve stoprocentní kondici.
Alergie na peroxid vodíku: Pokud trpíte alergií na peroxid vodíku nebo jiná bělidla, bělení bohužel není nic pro vás. Obloukem se vyhněte domácímu bělení a u profesionála se informujte o alternativních způsobech, jak získat světlejší odstín chrupu.
Situací, kdy se bělení nedoporučuje, je více. A to ani nemluvíme o skrytých nepříjemnostech, které může odhalit jen lékař. Proto ho před každým plánovaným bělením navštivte a svoje bělicí úmysly s ním konzultujte.
Čistota – půl zdraví (a krásy)
Ať už máte bílé, našedlé nebo žluté zuby, nejdůležitější je, aby byly zdravé. Pak už si bělejší zuby můžete dopřát raz dva. Zdraví máme přece jen jedno a všichni víme, jaké zázraky s psychikou dokáže udělat krásný úsměv. A to za to stojí.