Co se stane, když nebudete používat mezizubní kartáček
Čistíte si zuby kartáčkem a pastou? A víte, že to je jen třetina správné ústní hygieny? Ústní voda a škrabka udělá dalších třetinu. A zbytek pak tvoří čištění mezizubních prostorů. Co se stane, když to nebudete dělat?
Hlavní nepřítel – zubní plak
Během dne pijete a několikrát jíte. To všechno na zubech zanechává stopy, které se obecně označují za zubní plak. Určitou část odstraníte použitím zubního kartáčku. Jenže plak se usazuje i v mezizubí. A tam se klasickým kartáčkem nedostanete.
První důsledek: Zkažený zub
Mezizubní prostory tvoří až 40 procent zubu. Pokud odtud neodstraníte zubní plak, dojde k naleptání zubu a vzniku kazu. Mezizubní kaz ale odhalí pouze rentgen, takže může růst poměrně dlouho. Ano, zubní kaz se dá vyvrtat a zaplombovat. Není ale lepší se tomu vyhnout? Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně večer a můžete mít od kazů pokoj.
Druhý důsledek: Zubní kámen
Když budete pravidelně odstraňovat zubní plak, tak se nemusíte bát. Pokud ale čištění zanedbáváte déle, mineralizací plaku se z něj stane zubní kámen. Jeho odstranění už doma nezvládnete a je potřeba navštívit ordinaci dentální hygieny. Tam si s ním poradí a samozřejmě vás upozorní na preciznější čištění, ve kterém hraje roli právě používání mezizubního a jednosvazkového kartáčku.
Třetí důsledek: Ztráta zubu
Špatné čištění zubů a nepravidelná dentální hygiena mohou mít za následek daleko horší věci. Zubní kámen se postupně začne utvářet i u kořene zubu pod dásní. To v první řadě způsobí krvácení dásní, které už je opravdu varovným signálem. Když mu nebudete věnovat pozornost, rozvine se u vás parodontóza. Bakterie napadající závěsný aparát zubu způsobí viklání a v krajním případě k jeho vypadnutí.
Zachraňte se mezizubním čištěním
Ano, používání mezizubního kartáčku prodlouží večerní čištění zubů přibližně o 30 vteřin. Zdá se vám to hodně? Věřte, že to je málo, pokud vám to má zachránit chrup. A navíc nemusíte vždy používat mezizubní kartáček. Pokud máte zuby zkřivené, pomůže zubní nit nebo ústní sprcha. O ideálním řešení pro vás se poraďte u zubního lékaře nebo dentální hygienistky.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz