Co neříkat zubaři :-)
Možná to znáte z vlastní práce – jsou zkrátka věty, které dokáží člověka spolehlivě vytočit. A i zubaři a dentální hygienistky jsou alergičtí na některá tvrzení svých pacientů. Pro pobavení jsme dali dohromady seznam vět, které byste v ordinaci zubního lékaře a dentální hygienistky měli radši udržet za zuby.
Sedí se Vám pohodlně? Máte co jíst, máte co pít? Tak se do toho pustíme.
Zuby mám po tatínkovi, proto se mi kazí.
Ve chvíli vyslovení této věty se stáváte toreadorem s červeným hadrem v ruce a Váš zubní lékař nebo dentální hygienistka jsou býkem. Zuby po tatínkovi mít můžete, ale leda tak ve skleničce. Kvalita zubních tkání je genetikou ovlivněna jen velmi, ale opravdu velmi, vzácně. Pakliže nemáte diagnostikovánu amelogenesis imperfekta (onemocnění, kdy je sklovina velmi měkká), hypoplazii skloviny (nedokonale vytvořená sklovina) nebo vrozenou syfilidu, raději se genetikou neohánějte.
Ale já používám Listerine!
Zaklínadlo, které často používáme po sdělení výsledků vyšetření. Bohužel Listerine sám o sobě Vám od Vašich potíží nepomůže. Mimo Listerinu zainvestujte je totiž důležité zainvestovat do kvalitního zubního kartáčku a pomůcek pro čištění mezizubních prostor. Při výběru se řiďte doporučením zubního lékaře nebo dentální hygienistky.
Mezizubní kartáčky? Jo ty mám!
Vlastnit mezizubní kartáčky bohužel nestačí. To je podobné, jako kdyby obézní člověk argumentoval tím, že vlastní rotoped.
Nějaký celkový onemocnění mám, ale ty se zuby nesouvisí.
Pokud nemáte vystudovanou střední zdravotnickou školu nebo medicínu, na tuto větu raději ani nemyslete. Zdraví dutiny ústní totiž ovlivňuje kupříkladu i to, zda člověk užívá antidepresiva, má onemocnění štítné žlázy nebo diabetes.
Neboj, pan doktor ti nic dělat nebude.
Nejspíš nejhorší věta, kterou může rodič vypustit z úst před oteklým vzlykajícím dítětem. "Něco" se totiž dělat bude, a to "něco" může dokonce bolet. Je ale třeba Vašemu potomkovi vysvětlit, že chodit k zubaři je nutné. Pokud dojde i na vrtání zubu, je dobré toho využít k přesvědčení dítěte, aby se o své zoubky lépe staralo.
Ale já si ty zuby fakt čistim!
Ano, ale zřejmě špatně, když máte mezi zuby ještě včerejší večeři.
Ale Máňa řikala...
Kolegyni Máňu Váš zubní lékař nezná, ale pravděpodobně Vám doporučí, abyste k ní přešli, když se Vám její plán léčby zdá lepší.
Dentální hygiena? Proč? To dřív to nebylo.
Ano, tento obor je sice nový, ale to byla i dermatologie v 16. století. Medicína jako taková se stále vyvíjí a přináší nejen nové léky a postupy, ale i celé obory. A každý obor jednou začíná a je nový a mladý. Dentální hygieně lidé nevěří, protože se přišlo na fakt, že za většinu potíží v dutině ústní může nesprávná péče o chrup. Místo lékařů, kteří vzniklý problém léčí, se tedy školí dentální hygienistky, které pomáhají problémům předcházet. Věřme tedy, že za 100let lidé nebudou chápat, proč každý chodil k zubaři trpět při vrtání zubů, když se problémům mohl vyhnout, kdyby se svěřil do péče dentální hygienistky :)
Stejně jako se říká „maminka a paní učitelka mají vždycky pravdu“, tak pamatujte, že i Váš zubní lékař a dentální hygienistka mají pravdu a chtějí Vám pomoci, abyste se s Vašimi zuby netrápili a mohli se spokojeně usmívat.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz