KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Andrea: Bělení #navlastnikuzi průběh, pocity a výsledky

Nikdy jsem nebyla zcela spokojená se svým odstínem zubů. Po poradě s dentální hygienistkou jsem se proto rozhodla podstoupit kombinovanou metodu bělení. Co vše to obnáší, jaké to je spát 15 dní s těsnými silikonovými násadami a jak výraznou citlivost zubů můžete očekávat?

Bělení zubů
Bělení zubů

Ještě než začnete s bělením

Při bělení zubů se vždy spoléhejte na odborníky. Jenom oni dokáží zhodnotit stav vašeho chrupu a podle toho usoudit, která metoda bělení je pro vás vhodná. Já mám sice zuby s poměrně vysokým množstvím výplní, ale jinak zdravé. Zároveň jsem neměla až tak špatný odstín. Volba proto padla na kombinovanou metodu bělení, aby byl efekt opravdu viditelný.

Prvním krokem byly dokonalé otisky zubů, podle kterých laboratoř vyrobila silikonové nosiče na bělicí gel. Určené jsou pro domácí fázi bělení, takže je budete potřebovat i v případě, že zvolíte levnější a šetrnější metodu pouze domácího bělení.

Každý den, 15 nocí za sebou

První fází bělení jsem procházela v domácím prostředí. Dostala jsem dva druhy bělících gelů. Jednu stříkačku gelu s koncentrací 10 % karbamid peroxidu a druhou s gelem o koncentraci 16 % karbamid peroxidu. Začínala jsem se slabším gelem. Čekalo mě 7 nocí. Nejtěžší bylo zvyknout si na spánek s něčím v ústech, ale už druhá noc proběhla bez problémů. S citlivostí jsem se během prvního týdne nepotýkala, zároveň jsem ale neměla pocit, že by se odstín zubů nějak výrazně měnil.

Po týdnu jsem přešla na silnější gel. Neopatrným aplikováním gelu do nosičů jsem si mírně na jednom místě podráždila dáseň, ale během dne se to zklidnilo. Přibližně po třech dnech jsem začala pozorovat mírnou změnu odstínu a zároveň i určitou citlivost. Ne ostrou, pouze mírný problém vypít studenou vodu nebo horkou kávu. Proto jsem se přiklonila k odpoledni strávenému s nosiči naplněnými GC Tooth Mousse gelem pro zmírnění citlivosti. 

45 minut ordinačního bělení

Přesně podle plánu jsem se po 15 nocích dostavila na kliniku DentalCare, kde mě čekala ordinační část procesu. Ta obnáší 45 minut bělení ve třech fázích. Nejdříve se do úst aplikuje rozvěrač, poté speciální destička, kterou musíte mít celou dobu skousnutou a která brání tomu, aby se jazyk dotknul zubů s naneseným gelem. Dásně dostanou ochranu v podobě vosku, který brání podráždění. Já jsem s ohledem na větší mezery mezi zuby měla dásně pokryté i zezadu, aby nedošlo k protečení gelu mezizubím. Vždy po 15 minutách byl gel ze zubů odstraněn a nahrazen novou vrstvou. Během bělení ani po něm jsem necítila žádnou výraznou citlivost. Dokonce bych si troufla tvrdit, že jsem po ordinačním bělení měla zuby méně citlivé než po tom domácím.

Dostavil se „wow“ efekt?

Musím přiznat, že první pohled na čerstvě vybělené zuby byl pro mě opravdu překvapující. Byla jsem nadšená z toho, jakého odstínu se nám podařilo dosáhnout. Nikdy jsem nečekala, že mohu mít tak bílé zuby. Na druhou stranu mi poměrně dost vylezly bílé flíčky na zubech, což působí poměrně nelichotivě. Ale hodně se na tom podepsala vysušenost skloviny po bělení, takže jsem byla upozorněna, že se výraznost flíčků bude ještě měnit. A navíc se i poté s tím dá něco dělat (ale o tom někdy příště).

Poslední fází je 6 dní bělení doma po dobu cca 2 hodin denně. Záleží na citlivosti. Používala jsem na to nejslabší gel s koncentrací 6 % karbamid peroxidu. A i když je bělení přes den otravnější než v noci, tak jsem vydržela a dosáhla konečného odstínu.

Společnost Pure Whitening, která vyrábí využité bělící gely, dává na dosažený odstín záruku. Sama jsem tedy zvědavá, jak dlouho mi takto vybělený úsměv vydrží. Každý pro svoje sebevědomí potřebujeme něco. Pro mě jsou to bílé zuby :-) A ty teď mám a jsem na to pyšná. O to raději si teď čistím zuby, protože vím, že je to nejdůležitější cesta, jak si vybělený odstín co nejdéle udržet.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz