Zubní můstek
Zubní můstek je velmi často zhotovovaná fixní náhrada, která nahrazuje jeden či více chybějících zubů a je pevně fixovaná na dvou či více zubech pacienta. Tyto zuby se před zhotovením zubního můstku musí nabrousit pro získání místa na pláště pilířových korunek.
Konstrukce zubního můstku se skládá z pilířových korunek a z mezičlenů spojené v jeden celek. Pilířové korunky se fixují k nabroušeným zubům a doplňují je tvarově. Jsou jimi některé z typů zubních korunek.
Mezičleny jsou vlastní zubní náhradou v místech chybějících zubů, nahrazují žvýkací funkci ztracených zubů, rehabilitují pacienta esteticky, musí umožňovat dobrou hygienu a nesmí dráždit sliznice dutiny ústní. Mezičleny zubního můstku částečně obnovují tvar ztracených zubů. Z důvodu přetížení závěsného aparátu zubu se musí mezičleny částečně redukovat, z důvodu estetiky vždy z orální strany. Zubní můstek v postranním úseku chrupu rehabilituje pacienta především funkčně, zajistí dobré rozmělňování potravy. Ve frontální úseku chrupu má zubní můstek největší význam estetický a fonační.
Zubní můstky se mohou zhotovovat při ztrátě 1-2 zubů, nebo při ztrátě až čtyř zubů ve frontálním úseku a až tří zubů v postranním úseku pokud jsou tyto velké mezery ohraničeny kvalitními pilířovými zuby, a to špičáky nebo stoličkami.
Zubní můstek nelze zhotovit např. u příliš mladých lidí, kdy není dokončen vývoj zubu, nebo u vážných onemocnění parodontu.
Druhy zubních můstků:
- Fazetový můstek s pryskyřičnými nebo kompozitními fazetami (je tvořen fazetovými korunkami a fazetovými mezičleny, kovová slitina může být použita zlatoplatinová, zlatopalladiová či levnější slitina obecných kovů).
- Skeletový můstek je obdobou fazetového, je tvořen skeletovými korunkami a skeletovým mezičlenem, je více estetický.
- Metalokeramický můstek též nazývaný jako kovokeramický můstek je velice estetický s dobrými mechanickými vlastnostmi. Lze jím rekonstruovat i velmi rozsáhlé defekty chrupu frontálního i postranního úseku chrupu. Metalokeramický můstek je tvořen metalokeramickými korunkami a mezičleny. Metalokeramický můstek se skládá z vnitřního kovové části, kterou tvoří kovové kapny kryjící napreparované zuby pacienta spojené s nosníkovou konstrukcí mezičlenů, a z vnějšího pláště, který je tvořen estetickou vrstvou keramiky. Vnější keramický plášť v barvě zubů kryje celý povrch korunek a dosahuje ve většině případů až do krčkové oblasti, čímž je zajištěn vzhled přirozeného zubu. Kovová konstrukce zajišťuje metalokeramickému můstku dobrou mechanickou odolnost, vrstva keramiky vynikající estetiku, proto jsou metalokeramické můstky v současné době velmi oblíbené a často indikované.
- Celokeramický můstek je vysoce estetická zubní náhrada, která má v porovnáním s metalokeramickým můstkem horší mechanické vlastnosti. Celokeramický můstek lze zhotovit pouze při malém rozsahu defektu chrupu, kde chybí jen jeden zub, nejčastěji do frontálního úseku chrupu.
- Adhezivní můstek
- Proplachovací můstek se dnes téměř nezhotovuje, dříve se indikoval pouze v postranním úseku chrupu v dolní čelisti při ztrátě druhého zubu třenového a první stoličky. Proplachovací můstek má mezičleny nedotýkající se sliznice, proto se využíval u pacientů s alergiemi.