KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Vliv piercingu na dutinu ústní

  • 10. dubna 2014

Piercing je ozdoba těl především mladých lidí. Kovovými ozdobami se dá ozdobit prakticky jakákoliv část těla, dutinu ústní nevyjímaje. Jaké dopady má, ale tato ozdoba na tkáně v ústní dutině?

Vliv piercingu na dutinu ústní
Vliv piercingu na dutinu ústní

Piercing je kovová nebo plastová ozdoba, která je prostrčená skrz propíchnutou kůží nebo jinou měkkou tkání jako například jazykem. Tím jak člověk mluví, jí nebo se třeba jen usměje, tak pohybuje jazykem a rty, čímž dochází k současnému pohybu ozdoby, která se pak dotýká okolních tkání.

Jaká jsou rizika?

Pohyb ozdoby a vůbec i jen kontakt především s kovovými ozdobami způsobuje gingivální recesy (odhalování krčků a optické prodlužování korunky). Gingivální recesy jsou nejen neestetické, ale vedou i k výrazné citlivosti zubů na různé podněty. Pakliže pacient piercing nevyjme při prvním zjištění přítomnosti gingiválních recesů, odhalování krčku pokračuje dál, začne se rozpouštět kost a zub může v extrémních případech i vypadnout.

Dalším problémem, se kterým se odborníci často setkávají, je poměrně rychlá destrukce tvrdých zubních tkání, zejména pak skloviny.

V neposlední řadě je pak nutné také upozornit na rizika zánětů v dutině ústní, protože ve vzniklých otvorech a ve špercích samotných hromadí bakterie.

Jak o zuby pečovat?

Jak se tedy starat o ústní dutinu s piercingem? Rada odborníka je prostá, piercingu se zbavit. Tato rada ale jen ve výjimečných případech padne na úrodnou půdu. Co tedy dělat abyste se problémů vyvarovali?

V případě gingiválních recesů a destrukce tvrdých zubních tkání je rada jediná, sice ta výše zmíněná o odstranění piercingu.

S možností vyhnout se infekcím a zánětům je to lepší. Těchto problémů se člověk může vyvarovat důkladnou hygienou. V případě piercingu jazyka je vhodné používání ústních vod a roztoků zejména po jídle a vždy jednou týdně piercing vyjmout a omýt v desinfekčním roztoku.

V případě piercingu ve rtu by se měl šperk několikrát denně omývat antibakteriálním mýdlem nebo roztokem slané vody.

Obecná doporučení jsou pak nekouřit, nejíst ostrá jídla, nepít horké nápoje a destiláty. Pro oba případy samozřejmě platí ostatní doporučení pro běžnou ústní hygienu, sice čištění zubů zubním kartáčkem minimálně dvakrát denně a používání mezizubních pomůcek.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz