Viklají se vám zuby? Příčinou může být parodontóza
Pojem parodontóza už slyšel asi každý. Údajně nás ve stáří čeká všechny. Je dědičná, projevuje se krvácením dásní a můžeme ji pouze zmírnit. Nakonec nám totiž zuby stejně vypadají. Jaká je ale pravda? Tohle chronické infekční onemocnění vzniká působením bakterií zubního plaku na závěsný aparát zubu. Trvá to ovšem několik let, pravděpodobně až desítky let.
Neodstraněný plak z povrchu zubů nebo z mezizubního prostoru začne časem mineralizovat. Tak vzniká obávaný zubní kámen. Plak i kámen obsahují bakterie, které poškozují dáseň, a ta reaguje zánětem. Nejčastějším projevem zánětu dásní je krvácení, protože je jediným obranným mechanismem těla.
V krvi máme imunitní protilátky, které se s bakteriemi snaží bojovat. Není to ale úspěšný boj. Při několikaletém zánětu ničí bakterie vazy, které upevňují dáseň na povrchu zubu. Otevřou si tak cestu ke kosti držící zub v ústech. Její úbytek má za následek odhalování kořene zubu. Při ztrátě kosti v rozsahu jedné třetiny kořene už začíná mírná viklavost. Čím déle působí plak a kámen na okolí zubu, tím závažnější je úbytek kosti a rychlejší cesta ke ztrátě zubu. Jak dlouho to může trvat? Závisí to na ústní hygieně, množství zubních kazů a výplní, imunitě a celkovém zdraví.
Viklající zub ještě lze zachránit
Viklání zubu nemusí být nutně posledním stádiem před jeho vypadnutím. Podstatná je velmi důsledná profesionální i domácí zubní hygiena. S tím vám pomůže dentální hygienistka nebo parodontolog. Zubní lékař navrhne plán léčby a případně předepíše antibiotika. Dentální hygienistka odstraní zubní kámen. Nejprve nad dásní a poté následuje takzvané subgingivální ošetření. Jak to vypadá? Speciálními ručními nástroji se odstraňuje zubní kámen pod dásní, kořen zubu se očistí a vyhladí. Toto ošetření se zpravidla provádí v lokální anestezii, kterou aplikuje lékař. Vazivová vlákna se tak mohou částečně zregenerovat. Samozřejmostí je instruktáž domácí dentální hygieny. Pokud pokyny pacient dodrží, může se viklavost zubu zmírnit, nebo dokonce zmizet.
Léčba je možná pouze s vůlí pacienta
V případě parodontózy je nutné docházet na dentální hygienu třikrát až čtyřikrát za rok. Důsledná domácí péče a pravidelné návštěvy zubního lékaře musí být samozřejmostí. Proto je klíčová zejména spolupráce pacienta. Parodontóze se lze úplně vyhnout, pokud budeme hygienu dodržovat dlouhodobě a dásně se nedostanou do zánětu. Čistý zub bez plaku a kamene se nemůže zkazit ani onemocnět parodontózou v jakémkoliv věku.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz