Druhy snímatelných zubních náhrad
Přijít o zub nebo dokonce o více zubů může být pro člověka stresující. Dneska ale existuje množství řešení, jak zuby nahradit a přitom si dál pochutnávat na oblíbených jídlech. Řešením jednotlivým vypadnutých zubů i absence větší části chrupu jsou snímatelné zubní náhrady. Většina z nás si pod pojmem protéza představí klasické zuby ve skleničce. Podívejme se ale na druhy náhrad zblízka.
Částečná náhrada
Ztráta jakéhokoliv zubu je stresující a nepříjemná. Částečné zubní náhrady ale mohou být řešení. Při ztrátě jednoho zubu se často přistupuje k řešení implantátem nebo můstkem. Nejjednodušší variantou například pro pro ztrátu tří zubů jsou náhrady s jednoduchými kotvícími prvky. V podstatě se jedná o částečnou protézu, která je pouze přichycená drátkem k jiným zubům. Tento typ náhrady se často používá jen jako dočasné řešení, protože její nošení není příliš komfortní.
O něco pohodlnější a stabilnější jsou skeletové náhrady. Ty ovšem naopak trochu pokulhávají v estetice, protože bývá často viditelný přechod mezi náhradou a ostatními zuby. Dalším druhem částečné náhrady je tzv. hybridní protéza. Ta esteticky vypadá nejlíp a je uchycena pomocí zásuvných spojů. V podstatě vypadají hybridní protézy velmi podobně jako celkové náhrady, ale zubní lékaři je zhotovují pouze v případech, že v čelisti zbyly zuby, na které je možné náhradu uchytit.
Celková zubní náhrada
Pokud už jste přišli o většinu nebo o všechny zuby, je potřeba přistoupit ke zhotovení celkové zubní náhrady. Celkovou náhradu kromě zubů tvoří také dáseň a patro. Zuby jsou buďto vytvářeny z pryskyřice anebo z keramiky, která je odolnější. Zuby do protézy jsou vytvářeny jednotlivě, proto náhrady vypadají velmi realisticky a jsou podobné skutečnému chrupu.
Když se zubní náhrada umisťuje do ústní dutiny, tak není zcela nepohyblivá. Bez použití jakéhokoliv fixačního přípravku totiž funguje pouze na bázi přisátí se k patru. Abyste měli větší pocit komfortu při nošení náhrady a nemuseli se bát se zubní náhradou jíst, je lepší použít některý z fixačních přípravků, které zaručují větší stabilitu zubní náhrady. I tak si ale na náhradu budete muset zvyknout. Běžnými jsou potíže s kousáním či mluvením, často dochází k šišlání. Tyto problémy ovšem po čase vymizí, až si na zubní náhradu zvyknete, trvat to může pár týdnů. Kvůli tomu je dobré náhradu nosit zpočátku celý den, později je dobré náhradu na noc vyndávat.
Jak se o umělý chrup starat? I když se to může zdát jako zbytečné, o umělý chrup je potřebné se starat jako o vlastní zuby. Po každém se proto doporučuje ústa vypláchnout ústní vodou. Alespoň jednou byste náhradu měli čistit měkkým zubním kartáčkem a stejně tak byste tímto kartáčkem měli čistit dásně. Zubní náhradu odkládejte do nádoby s čistou vodou, nebo vodou s rozpuštěnou čistící tabletou. Čistící roztok pomáhá zbavovat náhradu bakterií a pomáhá tak předcházet vzniku zánětu dásní.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz