Nejčastější problémy, které se zuby máme
Počet lidí s parodontózou stále roste. Až 90 % osob nad 30 let má potíže s krvácením dásní. Jaké jsou další nejčastější problémy se zuby? A jak je nejlépe řešit?
Korunky, můstky, implantáty a další náhrady jsou poměrně drahé. Proto bychom měli dělat maximum proto, aby nám vlastní zuby vydržely co nejdéle. I přesto má velké procento lidí problémy se zuby. Ty ale mohou mít poměrně snadné řešení.
Až 80 % lidí má zubní kaz
Některým zub vrtali jednou. Jiní mají kazů v ústech hned několik. Příčinou jsou bakterie zubního plaku, které působí na sklovinu. Ty rozkládají sacharidy na kyseliny, které odvápňují sklovinu. Proti už vzniklému zubnímu kazu se bojovat nedá. Ten se musí odvrtat a zub zaplombovat. Můžete mu ale předcházet. Jak? Pravidelným a správným čištěním alespoň dvakrát denně. Nezapomínejte čistit i mezizubní prostory. Do nich se klasickým kartáčkem nedostanete. Jenže plak se tam dostane. Když ho neodstraníte, hrozí vám vznik nejen mezizubního kazu.
Každý třetí člověk trpí parodontózou
Onemocnění dásní také úzce souvisí s nedostatečným čištěním zubů a mezizubních prostor. Hlavní příčinou zánětu je hromadění bakterií plaku u krčku zubu. Dásně na tento plak reagují krvácením. Na pozoru musí být hlavně kuřáci. Nikotin má účinky na stahování cév, takže jako kuřák můžete mít zánět a přitom vám dásně nebudou krvácet. Vzniku tohoto onemocnění předejdete opět pravidelným čištěním. Pokud se vám z neodstraněného plaku rychle tvoří zubní kámen, pak je potřeba pravidelně chodit na dentální hygienu. A vyplatí se to. Přece nechcete přijít o zub!
Zánět dásní v posledních letech trápí i teenagery. Důvodem je nejen nedostatečná ústní hygiena. Na vině mohou být také hormonální změny. Je proto potřeba dodržovat pravidelné návštěvy u zubního lékaře a alespoň dvakrát za rok navštívit dentální hygienu.
Trápení se zuby moudrosti se vyhne pouze čtvrtině populace
Oběma zmíněným problémům se dá předcházet. Jenže zuby moudrosti vás mohou potrápit, i když si budete dobře čistit zuby. Záleží u nich na tom, jak rostou a zda mají v čelisti dost místa. Poslední stoličky velmi rády rostou směrem do ostatních zubů, do tváří a nebo jiným směrem. Hlavně ne tím správným. V těchto případech zubní lékaři obvykle doporučí jejich odstranění na stomatochirurgii. K tomu se přistupuje i v případě, že vám zuby sice rostou správně, ale vy nemáte dostatečně velkou čelist. Vyrostly vám „moudráky“ bez problémů? Tak si dávejte pozor na to, abyste je dobře čistili. Tyto zuby mají tendenci se velmi rychle kazit. S normálním kartáčkem se k nim totiž nedostanete úplně dobře. Proto na ně raději používejte ten jednosvazkový. Můžete mít ale štěstí. Zuby moudrosti se poměrně vysokému procentu lidí ani nezaloží. Pokud to tak máte i vy, tak se můžete začít radovat. Aspoň tento problém se vás nebude týkat.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz