KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Keramika ve stomatologii

Keramické materiály jsou v současné době nejvyužívanějším materiálem sloužící k výrobě esteticky dokonalých zubních náhrad. Keramické hmoty vyznačující se malou průlinčitostí, zpravidla bílou barvou a transparencí. Pod pojmem keramika, dříve nazývaný jako porcelán, jsou zahrnuty materiály, při jejichž technologii zpracování se používá pálení. Součástí keramických hmot jsou barevné pigmenty, které umožní barevné tónování podle odstínu zubů pacienta.

Keramické materiály můžeme použít ve spojení s kovovou konstrukcí, pak se jedná o kovokeramiku  respektive metalokeramiku, nebo samostatně jako celokeramické náhrady.

Metalokeramika umožňuje rekonstruovat i rozsáhlé defekty chrupu. Vyznačuje se vysokou mechanickou odolností a velmi dobrou estetikou. Mohou se z ní zhotovit metalokeramické korunky, metalokeramické zubní můstky, adhezivní můstky i keramické fazety u snímatelných zubních náhrad. Metalokeramické náhrady se nemohou použít u pacientů s nesnášenlivostí (alergií) na některý kov obsažený v kovové slitině, z níž je zhotovena kovová konstrukce.

Celokeramika umožňuje zhotovit náhradu pouze z keramického materiálu bez kovové konstrukce. Pro své mechanické vlastnosti dovoluje rekonstrukce malých defektů chrupu. Tyto keramické materiály dosahují maximální estetické kvality a mohou se z nich vyrábět inleje, onleje, overleje, estetické fazety, celokeramické korunky a celokeramické můstky menšího rozsahu.

Keramické materiály jsou výchozím materiálem pro výrobu esteticky dokonalých náhrad. Základním materiálem je porcelán = hmota vyznačující se malou průlinčivostí (vsakování), zpravidla bílou barvou a transparencí – základ.


Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. Fixní a snímatelná protetika. 1. vydání, Praha: Grada 2004. .Počet stran 220. ISBN 80-247-0655-5.

S pojmem souvisí: