KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Bylinná, pěnivá, homeo – jak poznáte tyto zubní pasty?

Vsázíte při výběru pasty na ověřenou klasiku nebo byste rádi vyzkoušeli něco nového? Jak se od sebe liší pěnivé a bylinné, jaké složení mají homeo pasty a pro koho jsou vhodné? To všechno se dozvíte v článku.

Zubní pasty
Zubní pasty

Někteří z nás mají zkrátka oblíbenou zubní pastu a nepotřebují ji měnit. Pokud ale máte problémy s dásněmi, afty nebo popraskanými koutky úst, možná byste měli uvažovat o změně. Složení potravin dnes studujeme zcela běžně, ale u kosmetických produktů to zatím moc z nás nedělá. 

Jak poznám opravdu bylinnou zubní pastu?

Správná pasta s bylinnými výtažky by měla obsahovat bylinné extrakty, které se ve složení označují ext., extractherbal extract. Pokud ve složení najdete Oil, jedná se pouze o silice. To jsou extrahované olejové látky, které se také nazývají esence. Do zubních past se přidávají v minimálním množství, proto obvykle nejsou dostatečně účinné. Naopak extrakty se připravují většinou takzvanou macerací (vylouhováním). Tento proces udrží v každé z bylin její příznivé účinky, které mají vliv na zdraví a kondici zanícených nebo krvácejících dásní.

Co pěnivé zubní pasty?

Hodně pěnivé pasty dodají pocit dokonalého čiště a obvykle dobře osvěží dech. Pěnidla v pastách jsou ovšem nejčastěji chemická. Ve složení je najdete jako Sodium Lauryl Sulphate (SLS) nebo Sodium Coco Sulphate (SCS). Jedná se o levná a účinná pěnidla, která ovšem u osob s citlivou ústní dutinou trpící na afty jejich výskyt zvyšuje. Zubní pasty bez pěnidel sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice. Pokud byste hledali zubní pastu s přírodními pěnidly, tak musí být ve složení např. Sodium Sweetalmondamphoacetate. To je pěnidlo na bázi mandlí a obsahují ho například zubní pasty značky Herbadent. Je proto vhodná i pro nejmenší děti nebo pro pacienty po onkologické léčbě.

Hlavní požadavek na odstranění zubního plaku

Zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film ze zubní skloviny. Abyste si nepoškodili sklovinu ani v případě, že zcela neovládáte správnou techniku čištění, hledejte zubní pasty s hydratovanými silikami. To jsou velmi jemná abraziva (brusné látky), která i přes svou jemnost odstraňují plak z povrchu zubu účinně. 

Klasika – zubní pasty s fluorem

Většina zubních past dnes obsahuje sloučeniny fluoru, tzv. fluoridy. Ty jsou oblíbené zejména proto, že napomáhají zacelit drobné defekty zubní skloviny. Ve složení je najdete pod označeními fluorid sodný nebo aminfluorid. Nelze si myslet, že fluoridy mají pouze pozitivní účinky – pro někoho mohou být dráždivé a přílišné využívání fluoridů může také způsobit vznik bílých skvrn na zubech (fluoróza). Dnes ale není problém koupit zubní pasty bez fluoru, které jsou vhodné při kožních problémech nebo onkologické léčbě.

Proč je tak oblíbená mentolová příchuť?

Mentol vyhledávají osoby, které od zubní pasty očekávají výrazné osvěžení dechu. Mentol se získává ze silic máty peprné, a právě proto dodává požadovaný efekt osvěžení po každém čištění. Mentol také často působí i antibakteriálně. Používání zubních past s mentolem je omezené pouze v případě, že užíváte homeopatika. Silně aromatické látky totiž mohou účinky léku snižovat. Pokud se vám mentolová příchuť zubních past již omrzela, tak dnes není problém najít svěží pasty s jinou příchutí.

Co třeba homeo zubní pastu?

Zatím nejsou moc známé a přitom jsou ideální pastou pro těhotné nebo kojící ženy, pacienty s kožními problémy nebo pro osoby podstupující onkologickou léčbu. Pokud jste se rozhodli vyzkoušet homeo zubní pastu, tak hledejte u značky Herbadent. Jejich pasta obsahuje navíc obsahuje ženšen a přírodní pěnidlo z mandlí. Použít jí můžete také při léčbě homeopatiky, pro malé děti nebo při alergii na fluor či mentol. 

Rozhodnutí je na vás

Jakou pastu budete používat, je čistě na vás. Pokud ale dostanete nějaké doporučení od zubního lékaře nebo dentální hygienistky, je dobré se těmito doporučeními řídit. A nezapomínejte vybírat i s ohledem na alergie a případnou citlivost ústní dutiny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz