Domácí bělení zubů peroxidem: proč výsledky nejsou zářivější?
Kdo by nechtěl bělejší zuby bez nutnosti návštěvy odborníka. Zkoušíte první poslední, utrácíte peníze, ale výsledky vás pořád nepřesvědčily? Možná je to tím, že volně dostupné produkty mají jen omezený obsah bělicích látek. Proč? A jak tedy zuby vybělit šetrně, účinně a dlouhodobě?
Domácí bělení a dávka peroxidu
„To je ale nespravedlnost,” říkáte si asi. Uběhlo několik dní, možná i týdnů, a vy stále nemáte ty zářivě bílé zuby jako pán nebo paní na obalu bělicího přípravku. Na vině je dost možná mizivý obsah účinných látek (bělidel), které jsou od roku 2012 legislativně regulovány. Na území Evropské unie od té doby legálně nekoupíte pro volné použití žádný přípravek na bělení zubů s více než 0,1 % peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu.
Jak bělí peroxid vodíku?
Peroxid vodíku umí proniknout sklovinou a dostat se k zubovině (dentinu), obsahující organické molekuly zodpovědné za nažloutlou barvu. Oxidačním procesem (pomocí kyslíku) je rozloží na menší a méně pigmentované, a tak zesvětluje barvu zubů. V bělení je opravdu rychlý a účinný, ale jeho nesprávné použití může vést k závažnějšímu poškození zubní skloviny nebo popálení dásní.
Bělidla jako dobří sluhové a zlí páni
Důvodem regulace jsou zejména obavy spojené s opakovaným vystavením působení peroxidu, neodbornou aplikací a dávkováním. Narozdíl od babských rad peroxid dokáže zuby opravdu vybělit, a to navíc nepoměrně bezpečněji, ale opatrnosti nikdy nezbývá. Na základě studií SCCP (Komise vědců při EU zabývající se spotřebními produkty) je koncentrace do 0,1 % považována za zcela bezpečnou i při laickém použití a obsah bělidel do 6 % pouze v případě odborného dohledu.
Co se týká bělení, peroxid vodíku i karbamid peroxid prokazatelně fungují a dokáží vaše zuby zesvětlit i o několik odstínů, o tom není debat.
Karbamid peroxid
Karbamid peroxid je stabilnější a šetrnější sloučeninou peroxidu vodíku, a proto je i jeho superschopností uvolňování aktivního kyslíku. Ten pak proniká skrz sklovinu do zubu a mění jeho odstín k lepšímu. Výhodou karbamid peroxidu je pomalejší a ohleduplnější působení, proto se s ním často setkáme u nosičů určených pro dlouhodobější kontakt se zuby.
Určitě ale znáte ono pověstné rčení „dávka dělá jed“ a platí to i tady. Dodejme, že vliv má nejen dávka účinné látky, ale i způsob použití a aktuální stav vašeho chrupu.
Zdravotní rizika spojená s bělidly
Neodborné použití silných bělidel vám může přinést nejednu zdravotní komplikaci. Regulace v rámci trhu Evropské unie tomu sice brání, ale v dnešní době není zas takový problém objednat koncentrovanější výrobky ze zahraničí, například USA. Obcházet evropské regule rozhodně nedoporučujeme, riskujete tím totiž velké nepříjemnosti. Mezi ty nejčastější patří:
Citlivost zubů
Zvýšená citlivost na změny teploty je vůbec nejčastěji reportovaným nežádoucím účinkem spojeným s bělením zubů. Studie ukazují, že během počátečních fází bělení může mírná až střední citlivost potkat až dvě třetiny pacientů, a to i v případě dodržení správné aplikace a dávkování nebo bělení ve spolupráci s odborníkem. Taková citlivost sice bývá přechodná, ale i tak si zaslouží konzultaci s lékařem nebo dentální hygienistkou.
Podráždění dásní
Podráždění nebo dokonce poleptání dásní je komplikace hrozící zejména při aplikaci domácích souprav, které správně nesedí na zubech nebo jsou aplikovány nadměrně. Hrozí chemické popáleniny dásní a měkkých tkání v ústech a tvorba bolestivých puchýřů. V takovém případě okamžitě ukončete používání produktu a udělejte si výlet do ordinace.
Bělidla nepůsobí stejně na zuby a zubní náhrady nebo kompozitní výplně. Zpravidla se jejich odstín nezmění (narozdíl od okolního chrupu). Proto, pokud uvažujete o bělení a zároveň plánujete zubní náhradu, poraďte se se svým stomatologem o nejlepším postupu vedoucím ke konzistentně bílému chrupu.
Poškození skloviny
Zatímco mnoho studií naznačuje, že peroxidy při správném použití nepoškozují sklovinu, při příliš velkých dávkách a nesprávné aplikaci to bohužel neplatí. V sázce je poškození skloviny, vytvoření drobných rýh na povrchu zubů a místo zářivě bílých zubů zdravotní rizika a zvýšená tendence k ukládání pigmentů na zubech.
Alergické reakce
Zaznamenali jste při nebo po bělení otok, zarudnutí, podráždění nebo pálení v ústech? Může za tím být alergická reakce na složky v bělicích produktech. Předejděte závažnějším komplikacím, na nic nečekejte a utíkejte k lékaři.
Nejste-li spokojeni s účinností přípravků na domácí bělení zubů, neuchylujte se k babským radám z internetu. Mohou vás sice zbavit povrchové pigmentace, ale i zdraví skloviny.
Pokud vám na začátku čtení článku připadalo mizivé množství peroxidu u přípravků pro domácí bělení jako čirá zlovůle evropských úřadů, věříme, že se nám to podařilo změnit (a popsat důvody takhle přísné regulace).
Je bělení zubů peroxidem šetrné a bezpečné?
Jestli vás předchozí kapitola trochu vyděsila, máme pro vás dobrou zprávu: nemusíte hned házet flintu do žita a přestat pomýšlet na bělejší chrup. Stačí se poradit s odborníkem, a to jak v případě profesionálního, tak domácího bělení. Zubní lékař zná stav vašich zubů většinou ještě lépe než vy a společně určitě najdete bezpečnou a efektivní cestu k bělejšímu úsměvu.
Prvním krokem k zářivějšímu úsměvu je zdravý chrup. Ujistěte se proto, že vašim zubům nic nechybí, všechny kazy jsou spravené, dásně netrpí zánětem a ani rentgenové snímky neukazují žádnou neplechu.
Co umí produkty na domácí bělení zubů?
Přípravky na domácí bělení dělíme podle jejich působení a použití na dvě skupiny:
Do té první spadají produkty pro dlouhodobější použití, kam patří sady na domácí bělení zubů nebo bělicí pera a tyčinky. Pomohou s bojem proti pigmentacím, profesionální zázraky na počkání od nich ale nečekejte.
Druhým typem domácích bělicích pomocníků jsou bělicí zubní pasty, pudry a speciální ústní vody. Jsou určeny pro čištění zubů, případně udržení zářivých výsledků profi bělení a na chrupu pobudou jen pár minut denně. Ani zubní pasty s peroxidem neobsahují více než 0,1 % účinné látky.
Pokud chcete výsledky bělení vidět hned, můžete zvolit ordinační bělení. Jak se liší od domácího nebo kombinovaného? Jak probíhá a na co se připravit? Všechno se dozvíte v našem článku.
Aby se tahle nevýhoda spojená s velmi krátkým působením kompenzovala a zvýšila se účinnost v boji proti nežádoucí pigmentaci, obsahují pasty a pudry většinou i abrazivní látky. Ty pomohou setřít povrchové nečistoty, nevynikají však zrovna ohleduplností k zubní sklovině. Proto se nedoporučuje jejich dlouhodobé používání.
Nejen bílé, ale hlavně zdravé zuby
Bílé zuby si spojujeme nejen s krásou a úspěchem, ale i se zdravím. A funguje to i naopak. Zdravé zuby, dásně a sklovina jsou základním předpokladem úspěšného bělení a udržení zářivých výsledků. Myslete na to už dnes, třeba hned večer, a nezapomínejte na komplexní a precizní čištění.