Anamnéza
Je souhrn informací o průběhu předešlého života pacienta, o prodělaných nemocí podstatných pro vyhodnocení současného zdravotního stavu.
Přímá anamnéza obsahuje informace získané přímo od pacienta.
Nepřímá anamnéza obsahuje informace získané od jiné osoby.
Anamnéza je součástí kompletního stomatologického vyšetření, které začíná celkovým pohledem na pacienta, dále získání anamnézy a poté následuje extraorálním (mimo dutinu ústní) a intraorálním (uvnitř dutiny ústní) vyšetřením.
Anamnéza u dospělých by měla obsahovat údaje o vyskytujících se onemocnění pacienta např. prodělané infarkty myokardu, angina pectoris, arytmie srdce a další cévní nemoci, dále přítomnost vysokého krevního tlaku, poruchy srážlivosti krve, diabetes, žloutenka, HIV, onemocnění ledvin, štítné žlázy apod., zaznamenáváme rovněž abúzus alkoholu, nikotinu či jiných návykových látek. Při anamnéza může podle konkrétního onemocnění pacienta dále zjišťovat údaje o průběhu těhotenství, prodělaných operací, úrazech, vrozených vadách a další. V některých případech jsou důležité údaje rodinné anamnézy (informace týkající se členů rodiny pacienta – rodiče, sourozemnci).
Po odebrání anamnézy následuje extraorální vyšetření pacienta, které se zaměřuje zejména na oblast hlavy a krku (tumory, otoky, vzhled a barva rtů), dále se přistupuje k vyšetření očí, zevních zvukovodů, nosu a nosních průchodů, čelistního kloubu, mízních uzlin, popř. štítné žlázy.
Následuje intraorální vyšetření pacienta, které zahrnuje vyšetření dutiny ústní, vyšetření měkkých tkání dutiny ústní, vyšetření tvrdých zubních tkání.
Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.