Spolehněte se při bělení zubů na odborníky
Chcete změnit vnitřní zabarvení zubů? Nechte to na odbornících. Vyžaduje to totiž práci se speciálními přípravky. Experti stanoví správný postup podle stavu vašich zubů a dohlédnou na výsledky.
Běžně dostupné prostředky na bělení zubů vám s barvou zubů moc nepomohou. Pouze odstraňují povrchové zabarvení. V případě vnitřního zabarvení máte tři možnosti, jak barvu změnit.
Ordinační bělení
Přijdete do ordinace a za hodinu odcházíte se zářivě bílým úsměvem. Ordinační bělení je jednoznačně nejrychlejší variantou. Před samotným bělením vám hygienistka zuby vyleští. Poté speciálním voskem zabezpečí dásně a jazyk schová pod plastový chránič. Potom nanese peroxidový bělicí gel o koncentraci 6 až 40 % peroxidu vodíku. Nevýhodou je vysoká citlivost zubů, která při použití gelu s vyšší koncentrací nastává. Může dojít k tomu, že výsledek neodpovídá vašim požadavkům. Proto některé ordinace nabízí stimulace bělících účinků UV světlem. Tyto podpůrné prostředky ale nemají žádné výsledky, protože jediným prostředkem, který barvu zubů změní, je právě peroxid vodíku.
Domácí bělení zubů
Časově nejnáročnější cestou je bělení zubů doma. V prvním kroku zhotoví zubní lékař nebo hygienistka podle otisků zubů silikonové nosiče. Poté vám prodají bělicí gel s koncentrací 10–16% karbambid peroxidu, což odpovídá množství 1,5–3 % peroxidu vodíku. Tím plníte nosiče a necháte gel působit přes noc po dobu 14 až 20 dnů. Výhodou domácího bělení zubů se větší šetrnost k zubům. Citlivost zubů po bělení je tedy menší a rychleji odezní. Zároveň tento způsob bělení vyjde levněji. Naopak nevýhodou je, že výsledků dosáhnete za delší dobu.
Kombinované bělení
K nejlepším výsledkům často vede kombinace obou zmíněných postupů. Nejdříve podstoupíte na 14 dnů domácí bělení. Následně se zuby ve třech fázích ošetří během jedné návštěvy ordinace. Každá z nich trvá 15 minut a používají se při ní rovněž peroxidové gely. Na tento postup některé firmy poskytují doživotní garance.
Možné komplikace
Nejčastějším vedlejším účinkem bělení zubů je jejich citlivost. Ta je pouze dočasná a většinou odezní sama. Podpořit tento proces můžete používáním přípravků na citlivé zuby, například Sensodyne ProNamel, Elmex Geleé, GC Tooth Mousse nebo GC MI Paste Plus. Můžete také cítit podráždění jazyka nebo dásní. To způsobuje bělící gel. Dávejte ho proto do nosičů méně, aby nevytékal. Sliznicím můžete ulevit vyplachováním chladnou vodou.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz