KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Babské rady na bělení zubů: tohle doma radši nezkoušejte

Babské rady na bělení zubů: tohle doma radši nezkoušejte

Určitě to taky znáte: jste sami doma a říkáte si, že by bylo fajn mít bělejší zuby. Jako na potvoru zrovna nemáte nic na bělení, nechcete investovat majlant a bělit chcete hned. Zastavte se a přečtěte si, proč nejsou babské rady z internetu zrovna dobrý nápad.

Kuchyň není ordinace

Na úvod spoiler alert: opravdu efektivního vybělení dosáhnete jen u profesionálů. K bělení zubů je potřeba peroxid vodíku nebo jiná bělidla, jejichž obsah je od roku 2012 regulován legislativou na 0,1 % (u volně prodejných prostředků).

Profesionálové používají gely o obsahu přes 6 % peroxidu a zároveň dobře ví, co si mohou dovolit – díky tomu je profesionální bělení nejen efektivní, ale i bezpečné.

Nejspíš už teď je vám jasné, že kokosový olej, citron ani jahody taková bělidla neobsahují a vaše kuchyň ordinaci stomatologa nebo dentální hygienistky nenahradí. Jak ale babské rady fungují (pokud vůbec) a na co si dát pozor?

Babské rady: jak funguje bělicí kutilství

Domácí prostředky na bělení zubů nedokážou změnit odstín zubu. Stačí ale na to, aby pomohly odstranit povrchové zabarvení získané například pitím kávy, čaje, červeného vína nebo kouřením. Zásluhy si většinou připisuje kombinace kyseliny a abrazivní (brusné) složky.

Pokud je vaší motivací pro domácí bělení ušetření peněz za dentální hygienu, vězte, že cena za takové pokusy může být mnohem vyšší: třeba naleptání a nevratné poškození skloviny.

Nejznámější domácí bělidla zubů a co dokážou

Citron a soda

Asi nejznámější domácí prostředek na bělení zubů je na základě rad z internetu opravdová bomba. Časovaná bomba, dodejme. Je dostupná, levná a výsledky vidíte už po pár použitích.

Funguje to takhle: abrazivní jedlá soda a kyselina (citronová šťáva) společně naleptají a „odřou“ pigmentace ze zubů. Bohužel ale naleptají a odřou i sklovinu a, držte se, to všechno zvládnou už po jednom použití! Ve sklovině navíc vzniknou leptáním rýhy, které se nečistotami a pigmenty o to víc zanáší a začarovaný kruh je na světě. A taky zvýšená citlivost zubů, poškození a tenčení skloviny. Ruku v ruce s ním jde i čím dál větší prosvítání žluté zuboviny, takže se může stát, že místo zářivě bílých budete mít za čas zuby žluté jako citron.

Jahody a sůl

Tento recept na „přírodní vybělení zubů“ je o něco méně známý, není ovšem o moc šetrnější. Funguje na stejném principu, kdy jahody zastupují kyselinu a sůl brusnou složku. Účinky na pigmenty (i na sklovinu) jsou podobné, možná o něco méně přesvědčivé (ale i méně agresivní a destruktivní), protože ovocné kyseliny v jahodách nejsou tak koncentrované jako kyselina v citronu.

Kokosový olej

Bělení zubů kokosovým olejem je opravdovým hitem posledních let. Má antibakteriální účinky, za něž vděčí obsahu enzymů se schopností zastavit růst streptokoků a pomáhat v boji proti kvasinkám. Streptokoky i kvasinky ale zastaví i obyčejná pasta a kartáček. Co je ale ještě důležitější: kvasinky ani streptokoky nemají žádný vliv na zabarvení zubů, a proto ani čištěním pomocí kokosového oleje žádnou parádu v bělení nenaděláte.

Mocné přírodní bělidlo. Nebo barvivo?

Jakkoliv jsou účinky kurkumy na bělost zubů spíše nepřesvědčivé, o barvení na žluto se to říct nedá. Hravě obarví například gumičky fixních rovnátek a ráda se podílí také na vzniku pigmentových skvrn.

Kurkuma

Kurkuma je nejen hlavní složkou kari koření, ale i dalším ze šlágrů přírodního bělení posledních let. Často se používá v kombinaci s kokosovým olejem.

Ajurvédská medicína jí připisuje takřka nadpozemské schopnosti, s bělením zubů už to ale tak slavné není. Narozdíl od sody, soli nebo aktivního uhlí je jen mírně abrazivní a tím pádem jsou i její účinky (naštěstí včetně těch negativních) na zabarvení zubů minimální. Co ale nemůžeme tomuhle zlatému zázraku upřít, je fakt, že obsahuje spoustu minerálů, například zinek, draslík, hořčík nebo železo. Žluté barvivo kurkumin je navíc silným antioxidantem.

Věděli jste, že...?

Zuby mumií v pyramidách nejsou zrovna výstavkou dentální estetiky, ale bylo by nespravedlivé vinu svalovat jen na popelovou pastu. Na stavu chrupu starých Egypťanů se fatálněji podepsala jiná abrazivní složka: písek, který se z mlýnských kamenů dostával při mletí do pečiva. Zajímá vás víc z historie? Račte tudy.

Aktivní uhlí a popel

Tohle je vskutku tradiční recept na bělení zubů. Pasta z vody nebo tuku a popela byla totiž dost možná vůbec první zubní pastou, protože ji v rámci své ústní hygieny používali už staří Egypťané.

Popel se k čištění zubů používal opravdu dlouho. Buďme ale rádi, že tomu tak už není (a nevracejme se k němu). Podobně jako jeho modernější alternativa ve formě aktivního uhlí silně obrušuje nejen povrchové nečistoty a pigmentaci, ale také zubní sklovinu.

Jak je možné, že bělicí pasty obsahují aktivní uhlí i sodu a přitom (při správném použití) neničí zuby? Zajímá vás, jak vybrat tu nejlepší pastu (a jestli vůbec existuje)? Chcete přijít na kloub záhadné zkratce RDA a zjistit, kolik abrazivních látek je ještě bezpečných pro denní použití? Všechny odpovědi najdete v našem testu bělicích zubních past.

Bělejší zuby na počkání? Jde to!

Zkoušet babské bělicí rady na vlastních zubech vám opravdu nedoporučujeme. Přesto ale můžete mít bělejší zuby téměř lusknutím prstu. Stačí se objednat k odborníkovi. Nebude to zadarmo, ale bude to bezpečné a funkční. Možností je několik a liší se v závislosti na tom, jak velcí jste nedočkavci a co od bělení čekáte. O typech šetrného bělení zubů jsme psali tady.

A pokud neusilujete o celkovou změnu zbarvení zubu, ale „jen“ o odstranění pigmentací, zkuste místo citronu se sodou raději některou z bělicích zubních past.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

1. ledna 2025

  • https://castrovalleydentist.dental/how-did-people-clean-their-teeth-before-toothpaste/
  • https://www.loc.gov/everyday-mysteries/technology/item/who-invented-the-toothbrush-and-when-was-it-invented/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/322421#methods-that-do-not-work