KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Extrakce zubů – odpovědi na nejčastější otázky

  • 4. února 2022

Jakýkoliv zákrok v ústech ohledně zubů není nic, co bychom s radostí vyhledávali. K naší smůle se tomu nedá vyhnout. To platí i o extrakcích. Pověstné osmičky musí ven v mnoha případech, další extrakce mohou být nutné kvůli parodontóze nebo špatnému stavu zubu. Správné hojení, obavy ze zánětu nebo riziko vzniku suchého lůžka některé z nás trápí. A proto jsme se rozhodli několik odpovědí na nejčastější otázky shrnout do jednoho článku.

Extrakce zubů
Extrakce zubů

Stejně jako jakoukoliv operaci, mohou i extrakci zubů provázet určité komplikace. Většina z nich nemá nijak závažný charakter, jde o dočasné problémy, které po několika dnech odezní. Stačí dodržovat pravidla a v případě pochybností navštívit zubního lékaře.

Základní tipy pro péči o ústa po extrakci

Je několik podstatných pokynů, které byste měli dostat přímo v ordinaci. Někdy se tak ale nestane. Nejdůležitější je ústa alespoň týden nevyplachovat, už vůbec ne ústní vodou. Ale precizní ústní hygiena by měla být udržena. Kolem rány vždy čistěte šetrně, zbytek zubů můžete čistit standardně. Práci vám může usnadnit velmi jemný kartáček určený pro péči o ústa po chirurgickém zákroku. Použití zubní pasty není omezené. V boji proti otokům pomohou chladivé obklady, ale pozor, nesmíte chladit příliš, abyste si nezpůsobili zánět, takže například chladit 15 minut po dvou hodinách. A zmrzlina je povolena v neomezeném množství :-).

Nejčastější komplikace a kdy navštívit lékaře

Největší strach má většina z nás ze vzniku suchého lůžka. To nejlépe poznáte podle bolesti, na kterou už nezabírají analgetika, dále můžete cítit zápach z extrakční rány, případně vidět výrazný otok. Ke vzniku suchého lůžka dochází kvůli předčasnému vyplavení krevní sraženiny z rány a ta tudíž nemá možnost se zahojit. V případě, že skutečně dojde ke vzniku suchého lůžka, je nutné obrátit se na ošetřujícího zubního lékaře, který ránu opětovně vyčistí a okrvaví. Pokud během prvních dní cítíte bolest, na kterou ale analgetika zabírají a nevyplachovali jste ústní vodou, pak by mělo být vše v pořádku. Po chirurgické extrakci nevyrostlých zubů může být nutné užívat pravidelně analgetika i 5 dní.

Téměř výjimečnou komplikací může být podráždění nervu. To se projevuje otokem jazyka, brněním rtu nebo jazyka po odeznění lokální anestezie. Není potřeba se děsit, vše by se mělo vrátit do normálu během několika dní. Pro urychlení regenerace nervu můžete užívat B komplex. Pokud by se stav nezlepšil do 3 týdnů, začněte situaci řešit s ošetřujícím zubním lékařem. Otok jazyka může být rovněž způsoben pohmožděním tkání, od čehož si ulevíte chlazením a pitím studených nápojů.

Po chirurgické extrakci se rána vždy sešívá. Běžně se dnes již používají vstřebatelné stehy. Obvykle vypadnou do 10 dnů, někdy ale to ale může trvat déle – i tři týdny. Pokud by vám přítomnost stehů po takové době byla nepříjemná, můžete se obrátit na ošetřujícího zubního lékaře, aby stehy odstranil. Při neopatrném čištění se může stát, že o steh zavadíte a ten kvůli tomu předčasně vypadne. Pokud se neobjeví žádné obtíže, nemusíte se bát, rána se zahojí, jen to může trvat o něco déle.

S čím se obrátit na zubního lékaře?

Tyto situace nenastávají tak často, ale nastat mohou. Na ošetřujícího zubního lékaře se obraťte případě, že:

  • máte podezření na suché lůžko,
  • máte bolesti, které nelze utišit běžně dostupnými analgetiky,
  • běžné i mírné bolesti neodezněly do dvou týdnů od zákroku.

Několik dní klidu a dodržení pokynů

V případě komplikovanějších chirurgických extrakcí se připravte na to, že bude lepší vzít si na pár dní volno. Odpočinete si, budete se moci soustředit na hojení a nebudete se trápit chozením do práce s otokem tváře. Veškeré potíže by měly nejdéle do dvou týdnů odeznít s tím, že první čtyři dny mohou být nepříjemné.

Pokud vás čeká běžné trhání, nemáte se čeho bát. Dny volna potřebovat s největší pravděpodobností nebudete, objevit by se neměl ani výrazný otok nebo bolest, kterou byste nezvládli bez analgetik. 

Extrakce zubů je něco, co v nás nevyvolává zcela radostné pocity, ale obvykle se nám po extrakci uleví a zejména dokážeme předcházet problémům, které by špatně rostlé zuby moudrosti mohly časem způsobit. Zubní lékaři nikdy nepřistupují k extrakci bezdůvodně a jde jen o pár dní, někdy jen hodin a pak to všechno máte zdárně za sebou.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

S článkem souvisí: