10 největších mýtů o zubech aneb jak je to doopravdy?
Vaše zuby dostávají zabrat! V každém soustu číhá potměšilý zubní kaz a čeká na příležitost k útoku. Je načase vzít péči o zuby do svých rukou a odhalit nejčastější polopravdy o zubech. Jedině tak se už nikdy nenecháte nachytat a zubům dopřejete správnou péči.
10. Citron se sodou je nejúčinější způsob bělení zubů
Tohle opravdu nezkoušejte. I jediný pokus s touto „zázračnou“ metodou může nevratně poškodit zubní sklovinu. Jedlá soda působí abrazivně podobně jako některé bělící pasty, ale takto koncentrovaná vede ke vzniku rýh ve sklovině, ve kterých se pak pigmenty a nečistoty usazují o to snáze. Kyselina citronová pak jen dílo zkázy dokončí – už tak poškozenou sklovinu dále naleptá a rozruší. Pokud chcete světlejší chrup, vyzkoušejte bezpečné metody bělení.
9. Žvýkání žvýkaček škodí zubům a plombám
Spíše naopak – žvýkání podporuje tvorbu slin a brání tak suchosti v ústech a množení nežádoucích mikroorganismů. Měli bychom se ale vyhnout jakýmkoliv žvýkačkám s cukrem, protože cukr se v ústech přeměňuje na kyseliny, které poškozují zubní sklovinu. Řada zubařů proto doporučuje žvýkačky s xylitolem, které působí antibakteriálně a mají velmi příznivý vliv na ústní mikroklima.
8. Elektrický kartáček čistí zuby lépe než klasický manuální
Kdo zvládá správnou techniku čištění zubů, vyčistí si zuby stejně dobře klasickým i elektrickým zubním kartáčkem. Kdo ale s technikou čištění bojuje, tomu může elektrický kartáček pomoci, stejně jako všem, kdo nemohou klasický kartáček dobře držet a ovládat (senioři, hendikepovaní...). Ať už ale používáte klasický nebo elektrický, nezapomeňte na důkladné čištění mezizubních prostor.
7. Čím měkčí kartáček, tím lépe
Někdy se můžeme setkat s opačným tvrzením – že tvrdší kartáček lépe odstraní plak. Není to ale pravda. Pro účinné odstraňování zubního plaku je rozhodující velikost a tvar hlavice kartáčku (ideální je malá hlavička s rovně střiženými vlákny), počet vláken (čím více a čím hustěji vedle sebe jsou, tím lépe) a správná technika čištění. Tvrdší kartáčky mohou nevratně poškodit dásně, a tak je lze doporučit jen pro usnadnění přechodu k měkkým nebo velmi měkkým kartáčkům. Podívejte se, jak kartáček správně vybrat.
6. Žádné sladké = žádné kazy
Rozrušování zubní skloviny nezpůsobují cukry, ale kyseliny. Cukry jsou problematické proto, že se v ústech přeměňují právě na kyseliny. Protože se ale v jídle a pití vyskytují kyseliny zcela běžně (a řadu z nich náš organismus nutně potřebuje), odepření si sladkého zuby nezachrání. Rozhodně jim ale uleví. Pokud chcete pro své zuby udělat ještě víc, prozkoumejte, jakým potravinám je lepší se vyhnout a na jaké nezapomenout.
5. Vykloktání ústní vodou odstraní zubní plak
Je nám líto, jinak než pravidelným mechanickým čištěním kartáčkem zubní plak neodstraníte. Klasickým nebo elektrickým zubním kartáčkem vyčistíte plochy zubů a dásní, mezizubními kartáčky pak dočistíte mezizubí, kde se plak usazuje nejvíce. Ústní voda pouze pomáhá bránit usazování nového plaku, starý neodstraní. Existují ale ústní vody pro indikaci zubního plaku, které vám ukážou, kde je ještě třeba zuby dočistit.
4. Za moje kazy může těhotenství
Je pravda, že na začátku těhotenství, kdy dochází k častému zvracení, mohou být zuby náchylnější ke kazům. Hormonální změny v organismu pak mohou přispět k otokům dásní, což také není nic příjemného. Oba problémy ale řeší pravidelné důkladné čištění zubů kvalitním zubním kartáčkem, zubní pastou, mezizubními kartáčky a případně ústní vodou. Nastávající maminky to tedy mají o trochu těžší než ostatní, ale zdraví zubů a dásní mají plně ve svých rukách.
3. Místo čištění zubů si dám jablko
Snad nejznámější mýtus, který se traduje. Pravdou ale je, že jablko obsahuje cukry a kyseliny, které narušují zubní sklovinu, a tak stejně jako po jakémkoliv jiném jídle je potřeba i po snědení jablka zuby důkladně vyčistit. Jediné, co jablko může přinést, je pocit svěžesti v ústech – je to ale jen slabá útěcha. Na zubech i v mezizubí je stále nedostraněný plak, který bude vašim zubům škodit, dokud jej kvalitně nevyčistíte.
2. Zubní implantáty mě konečně zbaví starostí
Péče o zubní náhrady a implantáty je složitější, než se může zdát. Pokud se o ně totiž nebudete dobře starat, hrozí, že je organismus odmítne (vyloučí) a vy o své krásné nové zuby přijdete. To pak bolí ústa i peněženku. Péče o implantáty ale není žádná věda – u implantátů dbejte více na čištění mezizubních prostor a pro náhrady existují speciální kartáčky nebo desinfekční roztoky přímo určené pro čištění zubních náhrad.
1. Kazivost zubů je dědičná
Pro ty, kdo věří tomuto mýtu, máme špatnou zprávu – je geneticky dokázáno, že dědičnost zubů a jejich vlastností není možná. Zdědit se tak dají jen nedokonalé návyky zubní hygieny. Ty se ale dají napravit i v dospělosti, když se naučíte správné technice čištění a začnete pravidelně používat správné mezizubní kartáčky. Starých kazů se sice nezbavíte, ale předejdete vzniku nových.
Dentální hygieně opravdu rozumíme
130 odborných článků
440 otázek a odpovědí
115 vysvětlených pojmů
98 % lidí Nazuby dále dopoporučuje
Martina - 100%
Jsem nadmíru spokojená i s přehledností a sortimentem a zároveň s ochotou zaměstnanců, kteří se opravdu snaží vyjít zákazníkovi vstříc.
Slavomír - 100%
Obchod s širokou nabídkou přípravků a nástrojů pro ošetřování chrupu a ústní dutiny. Velmi příznivé ceny, vysoká rychlost dodání, rozsáhlá síť výdejních míst.
Andrea M. - 100%
Jednoznačně doporučuji, zásilku jsem dostala druhý den:-)
Leon B. - 90%
Vnímám tento obchod jako seriózního dodavatele. Na webu se nevyhýbají humoru a to se mi líbí.